Když morfium nestačí: Zrádná kapavka otevřela Rudolfovi cestu k Mayerlingu

27.07.2017 - Josef Veselý

„Je nutno pohlédnout myšlence na smrt beze strachu do očí.“ Tato slova pronesl korunní princ Rudolf v rozhovoru s anatomem Zuckerkandlem. Smrti nakonec vyrazil vstříc dobrovolně

Korunní princ Rudolf -<p>Když mu lékaři přestali dávat morfium, opatřoval si ho tajně</p>
Korunní princ Rudolf -

Když mu lékaři přestali dávat morfium, opatřoval si ho tajně


Reklama

Po onemocnění kapavkou začal Rudolf stále víc pít. Podle Mizzi Kasparové, jedné z jeho posledních milenek, si tím pomáhal při ochabující potenci. „Schopen soulože, jen když se napije šampaňského.“ Tyto a podobné informace kupovali policejní špiclové od paní Wolfové, což byla jakási manažerka luxusních metres. Alkohol samotný však Rudolfovi nestačil a začal brát morfium. Naučil se dávat si podkožní injekce.

Útočiště v drogách

Rudolfova nemoc se projevovala různými příznaky: budila dojem, že je to bronchitida, pak zase revmatismus nebo zánět močového měchýře, Trpěl úpornými bolestmi hlavy a kloubů, když mu lékaři naordinovali rtuťové kúry, dostával astmatické záchvaty kašle a křeče žaludku. Morfium začal doplňovat kokainem. Snažil se sice závislosti zbavit, jenže odvykací svízele ho znovu vrátily do bludného kruhu.

„Nedlouho po propuknutí choroby se odehrála ještě jedna osudová věc,“ píše Petr Hora-Hořejš. „Na jaře roku 1886 si Rudolf naplánoval léčebný pobyt na dalmatském ostrově Lacromě (dnes Lokrum). Štěpánka se ho tam uvolila doprovodit. A právě tam ji Rudolf nakazil. Nelze zpětně zjistit, zda se tak stalo vědomě, z nezodpovědnosti prince, či bezděčně, aniž znal infekční povahu svého onemocnění.“ Rudolf zůstal neustálým čekatelem na císařský titul. Neměl ani syna, a už ani naději na něj. Své manželce způsobil komplikovaný průběh onemocnění kapavkou, kterou ji nakazil, neplodnost.

Práce a zábava? Obojí najednou

Nemocný princ stále sloužil v armádě. Umístili ho do funkce šéfa pěchotní inspekce, aby jezdil od jednoho útvaru k druhému a křížem krážem takřka neustále cestoval zeměmi a provincie monarchie. Byl blízko fyzickému i psychickému vyčerpání. Jeden dvorský úředník vydal toto svědectví: Korunní princ chtěl pracovat a také mnoho pracoval, a byl současně lačný požitků a zábavy. Proto každá minuta jeho dne byla vyplněna spěchem. Když přišel pozdě večer či v noci domů, věnoval se ještě dlouhé hodiny korespondenci či politickým spisům. Aby se udržel vzhůru, popíjel vychlazené šampaňské smíchané s koňakem a na lůžko se ukládal až o třetí hodině ráno.“

TIP: Melancholik nebo šílenec? Rozporuplný císař Rudolf II.

Morfium, které bral od sedmadvaceti let, mu zpočátku pomáhalo. Vedlejším účinkům se však nevyhnul. Když mu je lékaři přestali dávat, opatřoval si je tajně. Zhubl a zestárl, vzrůstala jeho nervozita a agresivita. Když slavil třicáté narozeniny, byl z něj sklíčený a deprimovaný člověk. Svému zoufalému rozpoložení se rozhodl v noci na 30. ledna 1889 učinit konec. Dějištěm tragédie, která otřásla habsburským domem, se stal lovecký zámeček Mayerling. 

  • Zdroj textu:

    Tajemství české minulosti 7-8/2014

  • Zdroj fotografií: Wikipedie

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

V roce 1923 zvítězil italský jezdec Ugo Sivocci s vozem Alfa Romeo v legendárním závodě Targa Florio. 

Zajímavosti

Petriho miska se štetičkovcem Penicillium chrysogenum, z něhož byl poprvé izolován penicilin.

Věda

Pro meč až do Francie

Anna Boleynová (1501–1536)

Anna Boleynová neměla na muže zrovna štěstí. A coby druhá manželka Jindřicha VIII. si zrovna nepolepšila. Rodit mužské potomky se jí pohříchu nedařilo. Na první pokus přivedla na svět „jen“ budoucí královnu Alžbětu I., poté následovaly tři potraty. V té době asi nebyla ta nejpříjemnější společnice. Navíc nepřátel měla vždy víc než dost. Nařčení z toho, že je králi nevěrná a za jeho zády kuje pikle, na sebe nenechalo dlouho čekat. Nebo se Jindřich prostě jen zakoukal do Jany Seymourové a potřeboval jí udělat po svém boku místo? V roce 1536 je Anna obviněna z velezrady (a pro jistotu také z cizoložství, incestu a čarodějnictví) a putuje do vězení v Toweru.

Dál už je to prosté. Jako čarodějnice by měla správně být upálena na hranici, ale to si její bývalý manžel nepřeje. Dokonce vyslyší její poněkud neobvyklou prosbu, a to aby byla sťata mečem. V Anglii se tehdy bez výjimky popravuje sekyrou. Jindřich VIII. milostivě odloží výkon o celé dva dny, než z Calais dorazí mistr dlouhého meče. Samotný průběh je překvapující. Dalo by se čekat, že Anna řekne králi v poslední chvíli něco peprného. Proto se tu také tísní davy. Místo toho ale vyzve všechny přihlížející, aby se s ní naposledy pomodlili. A pak už se jde na věc. Lidé tehdy odcházejí z popravy rozčarováni: ta překrásná a do poslední chvíle pokorná světice měla být nehodnou čarodějnicí? Něco tu evidentně nesedí…

Historie
Revue
Vesmír

Americký náklaďák GMC CCKW-353 

Válka

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907