Konec rozvalování: Když španělské ženy vychovávají své muže

19.07.2017 - Kateřina Helán Vašků

Také se jako muži ve veřejné dopravě rádi pohodlně „rozvalíte“ na sedadle? Ve Španělsku už se vám to možná nepoštěstí…


Reklama

Netradiční kampaň zahájili provozovatelé městské hromadné dopravy v Madridu. Cílem je upozornit muže, že na sedadlech nemají sedět s roztaženýma nohama, neboť to omezuje ostatní pasažéry. Kampaň odstartovala petice skupiny Mujeres en lucha („Ženy v boji“), jež shromáždila na dvanáct tisíc podpisů. Dámy v ní upozorňovaly na to, že se kvůli rozvalujícím se cestujícím z řad mužů musejí tísnit v nepohodlných pozicích.

Ve vozech hromadné dopravy se tak nově nacházejí symboly, jež zástupce mužského pohlaví vybízejí, aby se zbytečně neroztahovali. S podobným problémem však bojují i v řadě dalších velkých měst – například v americkém New Yorku, Filadelfii či Seattlu.

Reklama

  • Zdroj textu:

    100+1 zahraniční zajímavost

  • Zdroj fotografií: Mujeres en lucha

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Krom případu Kathleen Grundyové vyšetřovala policie také úmrtí 27 dalších pacientů Harolda Shipmana, z nichž někteří také „změnili“ závěť v lékařův prospěch.

Zajímavosti

Dron Zephyr S při letních testech

Věda

Azincourt: Nedisciplinovaní rytíři

Psal se rok 1415 a schylovalo se k jedné z nejdůležitějších bitev stoleté války, ke které mělo dojít u severofrancouzského Azincourtu. Anglické vojsko se tehdy vylodilo na pobřeží a čekalo na rozhodný boj. Odhadem 6 000 až 9 000 vojáků zápolilo s vyčerpáním, zato Francouzi šli do boje se vší vervou. Byla to obrovská armáda, která prý mohla čítat až 36 000 mužů. K vidění zde byla krásná brnění. Silní koně. Jedno jim ale chybělo. Disciplína.

Když boj začal, dostávali se francouzští jezdci jen těžko k nepříteli. Urozencům navíc šlo spíše o ukázku osobní statečnosti a kopyta těžkých koní se navíc nořila hluboko do bláta, které vytvořily deště z předcházející noci. Angličané měli nádavkem jednu obrovskou výhodu, a totiž dlouhé luky, i když jejich role asi nebyla tak dominantní, jak se kdysi tvrdilo. Rozhodně však dokázaly vystřelit stovky vraždících nástrojů za minutu a francouzská převaha se proto rychle zmenšovala. Země galského kohouta nakonec utržila drtivou porážku a přišla o výkvět svého rytířstva. Zatímco na anglické straně prý padlo 15 rytířů, Francouzi jich ztratili kolem 5 000. (foto: Wikimedia Commons, CC0)

Historie

Dostane-li se planetka do Kirkwoodovy mezery, vytlačí ji odtud působení gravitační síly Jupitera.

Vesmír
Revue

Puklinový kaňon nazvaný Subway (podzemka) patří k nejvyhlášenějším místům Národního parku Zion.

Příroda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907