Laserový systém Light Blade dokáže zastavit vzdušné zápalné útoky

16.03.2020 - Stanislav Mihulka

Izrael disponuje novou laserovou zbraní, která umožňuje bezpečně a rychle likvidovat nebezpečné balóny, přilétající z pásma Gazy

<p>Test systému Light Blade poblíž hranice mezi Izraelem a Gazou.</p>

Test systému Light Blade poblíž hranice mezi Izraelem a Gazou.


Reklama

Izrael se v posledních letech potýká s nebezpečnými balóny, které přilétají z pásma Gazy. Balóny přinášejí bomby a zápalné látky, které mohou způsobit požár. Kvůli obraně před těmito útoky Izrael vyvinul nový laserový systém Light Blade, který dokáže takové útoky zneškodnit.

Light Blade postavili na izraelské univerzitě Ben-Gurion University of the Negev a na jeho komerční výrobě se teď podílí spinoff OptiDefense. Laserový systém využívá technologii bezpečnou pro zrak, kterou zdejší farmáři používají k vyřezávání otvorů do plastových povrchů skleníků.

TIP: SpectroDrone dokáže vypátrat výbušniny pomocí laserového paprsku na 3 kilometry

Systém tento laser se při útoku nasměruje na jedno místo na povrchu balonu či draka a rychle ho propálí. Jde o laser s relativně nízkým výkonem a jeho provoz by měl být bezpečný pro použití na letištích a podobných místech. Jde o důležitý parametr, neboť při použití systému Light Blade, není nutné odklánět letecký provoz tak, jak je tomu u stávajících protidronových systémů, které využívají výkonné lasery, kvůli nimž je nutné poslat letadla stranou, aby nedošlo k poškození zraku pilotů.

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Černobílý mořský vlk

Mezi nejobávanější predátory mezi vodními savci nepochybně patří kosatka dravá (Orcinus orca) – až šestitunový kytovec. Kosatku coby vrcholného predátora v jejím přirozeném životním prostředí nic neohrožuje. Tito několikatunoví savci z čeledi delfínovitých dovedou plavat rychlostí bezmála 60 km/h, vidí skvěle nad hladinou i ve vodě, výborně slyší a pomáhají si také echolokací. Loví v organizovaných smečkách, proto se jí někdy přezdívá „mořský vlk“. V průměru pozře skoro čtvrt tuny masa denně a zabíjí bez problémů i velké žraloky nebo ploutvonožce.

Skutečné nebezpečí však představují pouze pro svou kořist. Ve volné přírodě ještě nedošlo k žádnému útoku na lidi, který by skončil smrtí – kosatky si člověka obvykle jen spletou se svým běžným úlovkem a včas se zastaví, což se připisuje jejich vysoké inteligenci. 

Příroda

Stalin a Gottwald na propagačním plakátu z padesátých let.

Historie
Vesmír

Chudoba není úplně zdravá pro vývoj dětí

Věda

Při poslechu hudby se podobně jako při dobrém jídle nebo sexu uvolňuje hormon dopamin. U 90 % lidí hraje při vnímání řeči zásadní roli levá mozková hemisféra a při vnímání hudebního signálu naopak pravá, která rozeznává především rozdíl ve výšce tónů. 

Zajímavosti
Revue

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907