Laserový systém Light Blade dokáže zastavit vzdušné zápalné útoky

16.03.2020 - Stanislav Mihulka

Izrael disponuje novou laserovou zbraní, která umožňuje bezpečně a rychle likvidovat nebezpečné balóny, přilétající z pásma Gazy

<p>Test systému Light Blade poblíž hranice mezi Izraelem a Gazou.</p>

Test systému Light Blade poblíž hranice mezi Izraelem a Gazou.


Reklama

Izrael se v posledních letech potýká s nebezpečnými balóny, které přilétají z pásma Gazy. Balóny přinášejí bomby a zápalné látky, které mohou způsobit požár. Kvůli obraně před těmito útoky Izrael vyvinul nový laserový systém Light Blade, který dokáže takové útoky zneškodnit.

Light Blade postavili na izraelské univerzitě Ben-Gurion University of the Negev a na jeho komerční výrobě se teď podílí spinoff OptiDefense. Laserový systém využívá technologii bezpečnou pro zrak, kterou zdejší farmáři používají k vyřezávání otvorů do plastových povrchů skleníků.

TIP: SpectroDrone dokáže vypátrat výbušniny pomocí laserového paprsku na 3 kilometry

Systém tento laser se při útoku nasměruje na jedno místo na povrchu balonu či draka a rychle ho propálí. Jde o laser s relativně nízkým výkonem a jeho provoz by měl být bezpečný pro použití na letištích a podobných místech. Jde o důležitý parametr, neboť při použití systému Light Blade, není nutné odklánět letecký provoz tak, jak je tomu u stávajících protidronových systémů, které využívají výkonné lasery, kvůli nimž je nutné poslat letadla stranou, aby nedošlo k poškození zraku pilotů.

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Charles Ponzi (1882–1949) ve dvacátých letech 20. století. (foto: Wikimedia Commons, Mgreason, CC0)

Historie

Šamana si veřejnost bude moci společně s originály venuší nalezených na území Moravy (i té nejslavnější Věstonické) na vlastní oči prohlédnout na výstavě Nejstarší šperky a ozdoby těla v Pavilonu Anthropos od 19. srpna 2022. (foto: Moravské zemské muzeum, Jan Cága, CC BY 4.0)

Zajímavosti

Samečci australských delfínů Sousa sahulensis nabízejí samičkám dar, který nelze prakticky využít, ale slouží jako důkaz síly a zdatnosti. (foto: Shutterstock)

Příroda

Protoplanetární disk u mladé hvězdy FU Orionis. (ilustrace: NASA/JPL-Caltech, CC0)

Vesmír

Kosterní pozůstatky uvnitř pohřební jeskyně Hagios Charalambos. (foto: INSTAP Academic Press, BetancourtCC BY 4.0)

Věda

Legenda aviatiky

Louise Blériota není ve světě létání potřeba představovat – do dějin se zapsal už v roce 1909 jako první člověk, který v letadle překonal kanál La Manche. Nemusíme asi dodávat, že šlo o stroj vlastní konstrukce, jehož repliku nesoucí název Blériot XI je dnes možné obdivovat na různých leteckých dnech po celé Evropě.

Revue

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907