Izrael disponuje novou laserovou zbraní, která umožňuje bezpečně a rychle likvidovat nebezpečné balóny, přilétající z pásma Gazy
Izrael se v posledních letech potýká s nebezpečnými balóny, které přilétají z pásma Gazy. Balóny přinášejí bomby a zápalné látky, které mohou způsobit požár. Kvůli obraně před těmito útoky Izrael vyvinul nový laserový systém Light Blade, který dokáže takové útoky zneškodnit.
Light Blade postavili na izraelské univerzitě Ben-Gurion University of the Negev a na jeho komerční výrobě se teď podílí spinoff OptiDefense. Laserový systém využívá technologii bezpečnou pro zrak, kterou zdejší farmáři používají k vyřezávání otvorů do plastových povrchů skleníků.
TIP: SpectroDrone dokáže vypátrat výbušniny pomocí laserového paprsku na 3 kilometry
Systém tento laser se při útoku nasměruje na jedno místo na povrchu balonu či draka a rychle ho propálí. Jde o laser s relativně nízkým výkonem a jeho provoz by měl být bezpečný pro použití na letištích a podobných místech. Jde o důležitý parametr, neboť při použití systému Light Blade, není nutné odklánět letecký provoz tak, jak je tomu u stávajících protidronových systémů, které využívají výkonné lasery, kvůli nimž je nutné poslat letadla stranou, aby nedošlo k poškození zraku pilotů.
HistorieCharles Ponzi (1882–1949) ve dvacátých letech 20. století. (foto: Wikimedia Commons, Mgreason, CC0)
ZajímavostiŠamana si veřejnost bude moci společně s originály venuší nalezených na území Moravy (i té nejslavnější Věstonické) na vlastní oči prohlédnout na výstavě Nejstarší šperky a ozdoby těla v Pavilonu Anthropos od 19. srpna 2022. (foto: Moravské zemské muzeum, Jan Cága, CC BY 4.0)
VědaKosterní pozůstatky uvnitř pohřební jeskyně Hagios Charalambos. (foto: INSTAP Academic Press, Betancourt, CC BY 4.0)
RevueLegenda aviatiky
Louise Blériota není ve světě létání potřeba představovat – do dějin se zapsal už v roce 1909 jako první člověk, který v letadle překonal kanál La Manche. Nemusíme asi dodávat, že šlo o stroj vlastní konstrukce, jehož repliku nesoucí název Blériot XI je dnes možné obdivovat na různých leteckých dnech po celé Evropě.