SpectroDrone dokáže vypátrat výbušniny pomocí laserového paprsku na 3 kilometry

16.11.2016 - Stanislav Mihulka

Budou teď hledat výbušniny, drogy nebo třeba zlato šikovné drony s laserovým systémem?

SpectroDrone -<p>Výbušniny a nebezpečné látky lze hledat i ze vzduchu</p>
SpectroDrone -

Výbušniny a nebezpečné látky lze hledat i ze vzduchu


Reklama

Roboti a drony začínají být k velkému užitku v situacích, kde lidem hrozí velké riziko. Například při pátrání po výbušninách a nebezpečných látkách, které je nejlepší provádět z bezpečné vzdálenosti.

Izraelská bezpečnostní firma Laser Detect Systems (LDS) vyvinula systém SpectroDrone, který využívá laserový paprsek k detekci výbušnin nebo improvizovaných nástrah, ale také narkotit, minerálů nebo třeba nějakých biologických substancí.

TIP: Různých dronů už tu bylo hodně. Teď se ale objevil dron s rukama

Laser Detect Systems propojili svůj systém SpectroDrone s dronem Airobotics Optimus. Může se ale stát i součástí výbavy nějakého pozemního robota. SpectroDrone může analyzovat podezřelé objekty až do vzdálenosti 3 kilometrů.

Reklama

  • Zdroj textu:

    Laser Detect Systems

  • Zdroj fotografií: Laser Detect Systems

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Počet sebevražd je stále vysoký

Věda

CAPSTONE na orbitě Luny

Vesmír
Zajímavosti

Afgánská kvalita 

Heroin sice patří k opioidům z předchozí skupiny a je odvozen od morfinu, ale jeho příběh je trochu jiný. Jeho užívání má předlouhou historii, včetně „legální fáze“, kdy byl volně podáván jako dětský lék proti kašli. Riziko vytvoření závislosti je prakticky stoprocentní, často jako navazující fáze po předchozím zneužívání opioidů. Neméně extrémní rizika nese zneužívání heroinu pro individuální zdraví, a to vysokou mortalitou uživatelů – ať už skrze předávkování, infekce, selhání srdce, onemocnění ledvin, jater a záněty žaludku.

V současnosti je heroin celospolečensky závadnou drogou, především kvůli tomu, jak masivní sítě organizovaného zločinu stojí za jeho výrobou, pašováním a distribucí. Jen pro zajímavost: Přibližně 95 % současné produkce heroinu vzniká v Afghánistánu. Počty závislých se vzhledem k ilegální podstatě heroinu těžko odhadují (asi 3–7 milionů), počty předávkovaných/mrtvých se pohybují okolo 530 000 (v roce 2017). (foto: Shutterstock)

Zajímavosti
Vesmír

Sopranistka Jindřiška Rettigová (1813–1854).

Historie

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907