Lékař jako noční můra?

18.02.2020 - Komerční prezentace

Zná to snad každý rodič… Odběry krve, očkování či jiné bolestivé zákroky v ordinaci mohou dětem působit až traumatické stavy, jejichž vnímání se může s věkem měnit, u některých mohou ale přetrvat až do dospělosti.


Reklama

Napadlo vás ale někdy, jak vlastně bolest popsat? Bolest je definována jako nepříjemný smyslový a emoční zážitek spojený se skutečným či potenciálním poškozením tkáně, který je však velmi subjektivní. Zvláště u dětí se jedná o jev složitě propojený s nepříjemným zážitkem úzkosti, strachu a stresu, jehož vnímání, prožívání a hodnocení bolestivých zážitků následně ovlivňuje jejich další přístup ke zvládání bolestivých situací nejen v ordinaci lékaře, ale i při případné hospitalizaci. 

Denně je na ambulancích a odděleních nemocnic prováděna celá řada bolestivých procedur u dětí, které tyto situace špatně snáší nebo je neumí efektivně zvládat. 

Zdravotnický personál je schopen tyto bolestivé situace vhodnými nefarmakologickými metodami řešit a tím učit děti, že bolestivé situace se dají zvládat bez většího strachu a úzkosti. K těmto metodám patří i Buzzy®, který díky kombinaci vibrací a chladu snižuje citlivost nervů vedoucích bolestivé podněty a redukuje pocit bolesti. Jde vlastně o takové klamání těla a smyslů za pomocí roztomilého zvířátka. 

Metoda nefarmakologického tlumení bolesti běžně používaná v zahraničí si již i u nás získává příznivce v řadách zdravotnického personálu, a to i ve velkých nemocnicích. Prvním oficiálním Buzzy pracovištěm vůbec se stala dětská klinika FNKV v Praze. 

Krásným příkladem tohoto přístupu je i personál dětského oddělení v nemocnici Havířov, který kombinací metod použití znecitlivujícího krému a berušky Buzzy zmírňuje strach a bolestivost zákroků. Podívejte se na reportáž zde https://bit.ly/37nRQs7

Jak Buzzy funguje? 

Buzzy® je malý strojek v podobě roztomilého zvířátka s chladivými křídly, který přiložíme přímo na tělo. Pracuje na principu tzv. vrátkové teorie vedení bolesti, což velmi zjednodušeně řečeno znamená, že pokud se mozek soustředí na jakýkoli výraznější vjem, a to je v případě Buzzyho intenzivní chlad nebo vibrace, potlačí vnímání ostatních vjemů včetně bolesti

Kdy se Buzzy hodí? 

Přístroj nemusí používat jen zdravotníci na svých pracovištích a nemusí být určen jen pro děti, ale mohou ho uvítat i dospělí. Vedle profesionálního modelu se vyrábí i model personální, pro domácí použití, který můžete využít např. při: 

 • včelím bodnutí, 
 • kousnutí hmyzem,
 • odřeninách,
 • odstraňování třísek,
 • domácí aplikaci injekčních léků, 
 • bolestech svalů a šlach po sportovní námaze.

Anebo ho s sebou můžete vzít k lékaři na:

 • očkování, 
 • odběr krve, 
 • zavádění kanyly, 
 • drobné dermatologické zákroky. 

BUZZY® - vyvinuto lékařem, prověřeno dětmi i odborníky! 

Publikované studie prokázaly snížení bolesti způsobené vpichem jehly o 50-80 % při použití přístroje Buzzy®.  

Zakoupit Buzzyho můžete na https://eshop.treemed.cz/buzzy/, tento e-shop má v ČR exkluzivitu k jeho prodeji. 

Na stejném principu pracuje též přístroj VibraCool®, který se používá pro mírnění bolesti kolene, kotníku, lokte či zápěstí a namožených svalů. https://eshop.treemed.cz/vibracool/

Více informací získáte na www.treemed.cz 

 • Zdroj textu:

  Komerční prezentace

 • Zdroj fotografií: Komerční prezentace

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Rouška či respirátor zůstává jednou z mála zbraní proti koronaviru

Věda
Historie
Vesmír

Rýže představuje hlavní položku na balijském jídelníčku a nevyhnete se jí téměř v žádném pokrmu.

Cestování
Zajímavosti

Britská 25liberní děla patřila ve druhé světové válce i dlouho po ní k nejlepším zbraním svého druhu.

Válka

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907