Létání se mu stalo osudným: Zemřel Milan Rastislav Štefánik

- Redakce 100+1 historie

<p>Milan Rastislav Štefánik (1880–1919) byl slovenský politik, generál francouzské armády a astronom. Zahynul při letecké nehodě při návratu do vlasti. Příčina pádu letadla nebyla nikdy spolehlivě objasněna. </p>

Milan Rastislav Štefánik (1880–1919) byl slovenský politik, generál francouzské armády a astronom. Zahynul při letecké nehodě při návratu do vlasti. Příčina pádu letadla nebyla nikdy spolehlivě objasněna. 

4 . 5 . 1919

Reklama

4. května 1919 krátce před polednem došlo nedaleko Bratislavy k letecké havárii, která ukončila život všech členů posádky. Mezi cestujícími byl i spoluzakladatel samostatného československého státu Milan Rastislav Štefánik, který se po více než šesti letech vracel do vlasti.

Astronom, cestovatel, ale také francouzský generál a vlastenec Štefánik ušel za svůj krátký život skutečně pozoruhodnou cestu. O to tragičtější byl její závěr. 5. května krátce po osmé hodině ráno vystoupal letoun Caproni C.33 z letiště Campoformido k oblakům a zamířil směr Bratislava. Tam už ale nepřistál.

Stroj se nacházel ve vzdálenosti 4 km od letiště, když se naklopil směrem dolů tak prudce, že někteří cestující vypadli. Po dopadu na zem se překlopil na záda a vznítil se. Přestože v okamžiku, kdy se na místo nehody dostali první lidé, Štefánik ještě žil, jeho zranění mu nedávala žádnou šanci na přežití. Přesná příčina pádu letadla nebyla nikdy spolehlivě objasněna. 

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Už dnes je Čína téměř bezhotovostní. Platba kartou či mobilem znamená pro uživatele větší pohodlí.

Zajímavosti

První marsovské město Nüwa by mohlo vzniknout v oblasti v Tempe Mensa.

Vesmír

Pokud by bylo potřeba dokumentovat, že kosatky sebou umí pořádně hodit, tato fotka by rozhodně mohla posloužit jako výmluvný důkaz.

Příroda

Katharine a Spencer prožili na hollywoodské poměry opravdu klidný a solidní románek.

Historie
Revue

Pozemská atmosféra na snímku z paluby ISS

Věda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907