Letošní ocenění „L’Oréal-UNESCO Pro ženy ve vědě“ si nově odnesly tři nadané vědkyně

20.06.2019 - Komerční prezentace

13. ročník projektu „L’Oréal-UNESCO Pro ženy ve vědě“ zná své vítězky. Na slavnostním vyhlášení v prostorách Velvyslanectví Francouzské republiky v Praze získaly ocenění v hodnotě 600 000 Kč dohromady tři talentované vědkyně. Porotu nejvíce zaujaly projekty z oblasti částicové fyziky, toxikologie a mikrobiologie.


Reklama

Do letošního ročníku se zapojilo celkem 40 českých vědkyň, přičemž do dubnového finále, kde byly projekty posuzovány odbornou porotou, složenou ze zástupců Akademie věd ČR, UNESCO a společnosti L’Oréal, jich postoupilo 13. Oproti předchozím ročníkům se soutěžilo pouze v jedné věkové kategorii: do 40 let.

Vítězky 13. ročníku L’Oréal-UNESCO Pro ženy ve vědě:

  • RNDr. Hedvika Kadlecová, Ph.D. – zkoumá procesy v kvantovém vakuu pro návrh experimentů s PW lasery, které mohou měřit kvantové částicové procesy ve vesmíru.
  • pplk. doc. PharmDr. Jana Žďárová Karasová, Ph.D. – zkoumá nosičový systém využitelný v léčbě Alzheimerovi nemoci, který souvisí se schopností nových molekul prostupovat do mozku.
  • Ing. Silvie Rimpelová, Ph.D. – zkoumá potenciál diagnostiky a léčby nádorového onemocnění prostřednictvím fluorescenčních konjugátů přírodních látek.

„Hlavním cílem tohoto jedinečného programu je podpořit mladé vědkyně již od začátku jejich kariéry. Právě v tomto období mohou mladé vědkyně odradit případné počáteční neúspěchy od dalšího úsilí v jejich odborné činnosti. České republice byl program poprvé představen v roce 2006 a od tohoto roku ocenil již 32 vědkyň. Společnost L’Oréal by tímto způsobem ráda motivovala další generace mladých dívek, které zatím třeba jen zvažují vědeckou kariéru a jejichž nadání naše země potřebuje,“ uvedl generální ředitel L’Oréal Česká republika Tomáš Hruška.

Socioložka Marcela Linková ze Sociologického ústavu Akademie věd ČR dlouhodobě upozorňuje na nízké zastoupení žen mezi výzkumníky. V mezinárodním srovnání se v mnoha ukazatelích řadíme na poslední místo mezi zeměmi Evropské unie. Podle monitorovací zprávy Národního kontaktního centra – gender a věda pracovalo ve vědeckém prostředí v roce 2017 v České republice pouze 26,8 % žen a jejich zastoupení rok od roku klesá. „Bohužel u nás neumíme využívat potenciálu a talentu vzdělaných žen. To s sebou nese velké ekonomické ztráty, především nám ale mohou chybět nápady a přístupy, které ženy díky své odlišné životní zkušenosti a potřebám přinášejí, což má dopad i na náš inovační potenciál,“ domnívá se Linková.

Největší podíl výzkumníků v České republice působí v technických (37,1 %) a přírodních vědách (30,5 %). Avšak zastoupení žen v těchto oborech je velice nízké. V technických vědách působilo v roce 2017 jenom 13,2 % vědkyň a v přírodních vědách 25,1 %.  Nejvyrovnanější zastoupení mají ženy již dlouhodobě mezi výzkumníky v lékařských vědách. V roce 2017 zde ženy představovaly 48,2 %.

Rozhodování ve vědě zůstává i nadále převážně v rukou mužů. V čele výzkumných, vysokoškolských a dalších institucí výzkumu a vývoje, jako jsou grantové agentury, Rada vysokých škol apod., bychom našli jen 14,1 % žen, přičemž v rozhodovacích, kontrolních a strategických orgánech těchto institucí působí 23,3 % z nich.

O projektu „L’Oréal-UNESCO Pro ženy ve vědě“ ve světě

„L’Oréal-UNESCO Pro ženy ve vědě“ byl založen v Paříži v roce 1998 za účelem podpory žen – vědkyň. Program si klade za cíl oceňovat úspěchy již etablovaných vědkyň a vliv jejich odborné činnosti na současnou společnost a rovněž poskytovat podporu mladým vědkyním na počátku jejich kariéry. Od svého vzniku se program postupně rozšířil do mnoha světových zemí a vyznamenal více než 3 200 žen ze 117 zemí.

V roce 2009 získaly dvě laureátky „L’Oréal-UNESCO Pro ženy ve vědě“ z roku 2008 Nobelovu cenu ve své oblasti odborných znalostí: Elisabeth Blackburn v oboru medicína nebo fyziologie a Ada Yonath v oboru chemie.

„L’Oréal-UNESCO Pro ženy ve vědě“ v České republice

V České republice byl projekt poprvé uveden v roce 2006 ve spolupráci s Akademií věd České republiky a Českou komisí pro UNESCO. Každoročně oceňuje nadějné vědkyně vybrané odbornou porotou, složenou z členů Akademie věd České republiky. Současná výše ocenění činí 600 000 Kč, což obnáší o 100 000 Kč více než loni. Od zahájení projektu v České republice bylo oceněno již 32 talentovaných žen – vědkyň, které si mezi sebou rozdělily částku ve výši více než 7 milionů korun. 

Projekt získal zlaté ocenění v cenách Top Odpovědná firma (2016), kategorie Prospěšný projekt, a letos se v SDG's cenách umístil mezi TOP 5 finalisty v kategorii Rovnost mužů a žen a mezi TOP 15 společnostmi v kategorii Veřejná sféra, kam se přihlásilo 213 projektů. 

O společnosti L´Oréal

Společnost L’Oréal je již více než 100 let oddána kráse. Jedinečné mezinárodní portfolio skupiny L’Oréal obsahuje 34 různých značek, které se navzájem doplňují. V roce 2017 společnost vykázala obrat ve výši 26,02 mld. Euro a celosvětově zaměstnává více než 82 600 lidí. Jako přední světová kosmetická společnost je L’Oréal se svými produkty zastoupena ve všech distribučních sítích: na spotřebitelském trhu, v obchodních domech, lékárnách a drogeriích, v kadeřnictvích, cestovním maloobchodě i ve značkových prodejnách a internetových prodejnách. 

Strategie společnosti L’Oréal stojí na výzkumu a vývoji. Specializovaný tým 3 885 výzkumníků v centrech na celém světě plní svou prací kosmetická přání žen. Závazek udržitelnosti pro rok 2020 v podobě programu Sharing Beauty With All vytyčil ambiciózní cíle pro udržitelný rozvoj hodnotového systému celé skupiny.

 Více informací najdete na stránkách www.loreal.cz nebo www.loreal.com.

  • Zdroj textu:

    Komerční prezentace L´Oréal Česká republika

  • Zdroj fotografií: L´Oréal Česká republika

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Start Saturnu V s Apollem 11.

Vesmír

Starší ženy často nepovažují nošení kruhů za nic mimořádného. Za dlouhá léta si na těžkou ozdobu zvykly.

Zajímavosti

Pistole na drony DroneGun MkIII

Věda

Geostacionární komunikační satelit SES-15

Reklama
Historie

Párek supermasivních černých děr před srážkou

Vesmír

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907