Líným spermiím vypomůžou dálkově řízené bionické oblečky

18.01.2016 - Martin Reichman


Reklama

Jednou z nejčastějších příčin neplodnosti je dnes nízká kvalita spermií. Ta souvisí jednak s jejich počtem, tvarem a také s jejich pohyblivostí. Problém s hybností spermií by mohl v budoucnu vyřešit revoluční objev německých vědců, kterým se podařilo vyvinout „bionický spermií obleček“. Obleček svým tvarem připomíná šroubovici - její velikost umožňuje navléknout se na bičík spermie a dopomoci jí tak při transportu k ženskému vajíčku

Noví spermboti jsou dlouzí přibližně 5 až 8 mikrometrů a v průměru mají jen 50 mikronů (tisíc mikronů = 1 milimetr). Vyrobení jsou z nanočástic železa a titanu a ovládají se pomocí magnetického pole. Jakmile spermbot dopraví svého pasažéra k vajíčku, lékaři jej zase přesměrují ven z těla.

Vědci mají za sebou úspěšné pokusy v laboratorních podmínkách - podařilo se jim tímto způsobem oplodnit samičí vajíčka u dobytka. Nový způsob umělého oplodnění by podle nich mohl být úspěšnější a také levnější než současný in vitro postup.

  • Zdroj textu:
  • Zdroj fotografií:

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Bohové Perun a Dažbog (ruské pojmenování Svarožice) v představě M. Presňjakova z roku 1998.

Zajímavosti
Zajímavosti

Rekonstrukce centrosaura.

Věda

Starship SN-5 během středečního testu.

Vesmír

Vyřazený sherman nedaleko Monte Cassina.

Válka

V nejslavnějším gagu nazvaném Zabte rozhodčího používal Slivers pouze několik rekvizit: bizarní masku chytače připomínají ptačí klec a mohutnou koženou lapačku.

Historie

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907