Líným spermiím vypomůžou dálkově řízené bionické oblečky

18.01.2016 - Martin Reichman


Reklama

Jednou z nejčastějších příčin neplodnosti je dnes nízká kvalita spermií. Ta souvisí jednak s jejich počtem, tvarem a také s jejich pohyblivostí. Problém s hybností spermií by mohl v budoucnu vyřešit revoluční objev německých vědců, kterým se podařilo vyvinout „bionický spermií obleček“. Obleček svým tvarem připomíná šroubovici - její velikost umožňuje navléknout se na bičík spermie a dopomoci jí tak při transportu k ženskému vajíčku

Noví spermboti jsou dlouzí přibližně 5 až 8 mikrometrů a v průměru mají jen 50 mikronů (tisíc mikronů = 1 milimetr). Vyrobení jsou z nanočástic železa a titanu a ovládají se pomocí magnetického pole. Jakmile spermbot dopraví svého pasažéra k vajíčku, lékaři jej zase přesměrují ven z těla.

Vědci mají za sebou úspěšné pokusy v laboratorních podmínkách - podařilo se jim tímto způsobem oplodnit samičí vajíčka u dobytka. Nový způsob umělého oplodnění by podle nich mohl být úspěšnější a také levnější než současný in vitro postup.

Reklama

  • Zdroj textu:
  • Zdroj fotografií:Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Vlčím smečkám v Yellowstonu se připisuje efekt tzv. trofické kaskády, tedy vzájemně zřetězených procesů vedoucích k obnově narušené přírody.

Příroda

Alžběta Gabriela Bavorská byla bavorská princezna a později belgická královna. V roce 1900 se provdala za dědice belgického trůnu Alberta I. (foto: Wikimedia Commons, CC0)

Historie

Šlechtic první historicky doložené čínské dynastie Šang byl před více než 3 000 lety z nejasných důvodů pohřben se zlatou maskou. (foto: China News ServiceCC0)

Věda
Zajímavosti

Testovací prototyp rakety Super Heavy B7 podstoupil 20. září důležitou zkoušku. Firma SpaceX provedla statický zážeh rovnou 7 motorů Raptor 2. (foto: SpaceXCC BY 4.0)

Vesmír

Hledá se leguán zelený, raději mrtvý. (foto: Wikimedia Commons, Hugoesteban14CC BY-SA 4.0)

Věda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907