Líným spermiím vypomůžou dálkově řízené bionické oblečky

18.01.2016 - Martin Reichman


Reklama

Jednou z nejčastějších příčin neplodnosti je dnes nízká kvalita spermií. Ta souvisí jednak s jejich počtem, tvarem a také s jejich pohyblivostí. Problém s hybností spermií by mohl v budoucnu vyřešit revoluční objev německých vědců, kterým se podařilo vyvinout „bionický spermií obleček“. Obleček svým tvarem připomíná šroubovici - její velikost umožňuje navléknout se na bičík spermie a dopomoci jí tak při transportu k ženskému vajíčku

Noví spermboti jsou dlouzí přibližně 5 až 8 mikrometrů a v průměru mají jen 50 mikronů (tisíc mikronů = 1 milimetr). Vyrobení jsou z nanočástic železa a titanu a ovládají se pomocí magnetického pole. Jakmile spermbot dopraví svého pasažéra k vajíčku, lékaři jej zase přesměrují ven z těla.

Vědci mají za sebou úspěšné pokusy v laboratorních podmínkách - podařilo se jim tímto způsobem oplodnit samičí vajíčka u dobytka. Nový způsob umělého oplodnění by podle nich mohl být úspěšnější a také levnější než současný in vitro postup.

  • Zdroj textu:
  • Zdroj fotografií:

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Podle vědců bychom se při hledání mimozemského života měli zaměřit především na exoplanetyu oranžových trpaslíků.

Vesmír

V prvních letech vládnutí to rozhodně žádná selanka nebyla – roku 1853 se císaře neúspěšně pokusil zabít maďarský nacionalista.

Historie

Diego Velázquez: Vévoda Olivares na koni

Obraz Vévoda Olivares na koni (1634) od španělského malíře Diega Velázqueze upozorňuje na stoupající hladiny světových oceánů.

Revue

Jeffersonův dům vznikl jako plantážnické sídlo.

Zajímavosti

Málokdy se stává, aby člověk pod hladinou moře viděl tolik langust pohromadě. Tady jimi bylo okolí stoletého vraku doslova přecpáno

Příroda

Autonomní kabina projektu CAPRI.

Věda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907