Lišejník, parazit, doutníky a nová ryba: To vše nese jméno po Baracku Obamovi

Nově objevená havajská ryba dostala jméno po americkém prezidentovi

26.12.2016 - Zuzana Rychlá„Tosanoides obama“, tak zní pojmenování nově objevené havajské ryby. Své jméno ryba dostala na počest amerického prezidenta Baracka Obamy. Neobvyklý krok je oceněním práce amerického prezidenta, který se osobně zasadil o rozšíření národní rezervace Papahānaumokuākea. Nový druh ryby vědci objevili během ponoru v blízkosti atolu Kure, ležícího 1 931 kilometrů severozápadně od Honolulu.

Od pavouka k doutníkům

Rezervaci Papahānaumokuākea založil před dekádou exprezident George Bush, Barack Obama pak vyslyšel volání mnoha místních obyvatel, ale i vědců, aby byla biologicky rozmanitá oblast lépe chráněná. Rozhodnutím Obamovy administrativy byla chráněná oblast rozšířena z původních 362 kilometrů čtverečních na 1,5 miliónu kilometrů. Papahānaumokuākea se tak letos stala největší chráněnou oblastí na světě.

Již v minulosti získalo několik vědeckých objevů přívlastek „obama“, šlo například o nově objevený druh sklípkana „Aptostichus barackobamai“, lišejníku „Caloplaca obamae“, vyhynulého ještěra „Obamadon“ nebo unikátního parazita pojmenovaného „Etheostoma obama“. Nikaragujská firma Grenada Cigars v minulosti vyráběla pod názvem „Obama 44“ doutníky, jejichž název odkazoval na skutečnost, že se Barack Obama stal 44. prezidentem Spojených států.

  • Zdroj textu

    Washington Post

  • Zdroj fotografií

    Richard Pyle, Nationalgeo Graphic


Další články v sekci