Merkur, Logik nebo Dostihy a sázky: Hračky, které obstály ve zkoušce času

28.11.2020 - Komerční prezentace

Také byste u sebe na půdě našli skákací gumu, domino nebo hru Člověče, nezlob se? Mnohé z těchto hraček vznikly před desítkami let, přesto i dnes dokážou vykouzlit úsměv na tváři. Co stojí za úspěchem hraček, které se předávají z generace na generaci?


Reklama

Kouzlo tkví v jednoduchosti

Tajemství úspěchu těchto retro hraček a her tkví paradoxně v jejich geniální jednoduchosti. V současné době s sebou nesou ještě jednu nepopíratelnou výhodu. Hračky, se kterými si dříve hráli naši prarodiče, dnes úspěšně překlenují generační mosty a k jednomu stolu tak přivádějí doslova celou rodinu.

Merkur – stavebnice, se kterou si hrál i Otto Wichterle

Legendární česká stavebnice Merkur, která se může chlubit už více než stoletou tradicí, byla svého času splněným snem každého malého technika. Z jednotlivých součástek postavíte nepřeberné množství modelů – postupovat přitom můžete buď podle přiloženého návodu, nebo podle vlastní fantazie. Ostatně právě tu v roce 1961 využil i Otto Wichterle, když pomocí stavebnice sestrojil první stroj na odlévání měkkých nitroočních čoček.

Logik – i kombinatorika může být zábavná

Tradiční hra pro dva hráče má své kořeny až v daleké Izraeli, kde vznikla pod názvem Mastermind. První verze obsahovala čtyřmístné kódy, které se sestavovaly ze šesti barev, složitější varianta Super Mastermind pak nabídla pětimístný kód a osm barev. V tehdejším Československu se hra do povědomí lidí zapsala jednoduše jako Logik. Ostatně bez logického uvažování si u ní moc neškrtnete. Vaším úkolem je totiž odhalit, kterou kombinaci barevných kolíčků ukrývá váš protihráč pod stříškou, a to během pouhých 10 pokusů. 

Dostihy a sázky – podpultové zboží

Dostihy a sázky letos oslavily už 35. narozeniny. Herní strategie – kupovat ty nejlepší koně, tvořit stáje a sázet na jednotlivé dostihy – se roku 1984 zrodila v hlavě Ladislava Mareše. Opravdový zájem lidí o hru ale vzbudil až článek v deníku Rudé právo, který poukazoval na kapitalistické praktiky a nerespektování socialistické morálky. Doslova přes noc se tak z Dostihů a sázek stalo vyhledávané podpultové zboží. 

Zavzpomínejte i vy na své dětství – na Heurece najdete celou řadu hraček a her, se kterými jste vyrůstali. Přizvěte ke společné hře i své potomky a zabavte se za dlouhých zimních večerů.

  • Zdroj textu:

    Komerční prezentace eVisions.cz

  • Zdroj fotografií:

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Vykopávky odkryly například závod na zpracování ryb. Velká část starého fénického města ale leží pod hladinou moře.

Zajímavosti

Oko mouchy pracuje čtyřikrát rychleji než naše. Proto mají naše pokusy plácnout ji jen malou šanci na úspěch.

Příroda

Hmotnost supermasivní černé díky v srdci kvasaru J0313-1806 odpovídá 1,6 miliardám Sluncí.

Vesmír

V budoucnu by Maci Currinová ráda studovala vysokou školu ve Velké Británii a zároveň by se chtěla stát nejvyšší profesionální modelkou na světě.

Revue

Tlak panovníků na odvádění daní v penězích, nikoliv v naturáliích, přinesl zánik směnného obchodu.

Historie
Věda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907