Mistr Theodorik: Bravurní malíř kaple svatého Kříže

19.04.2016

Mistrův domnělý autoportrét -<p>Hypoteticky lze uvažovat o tom, že obraz sv. Lukáše nese mistrovy autoportrétní rysy. Lukáš byl totiž podle legendy původním povoláním malíř a stal se tudíž patronem malířského cechu</p>
Mistrův domnělý autoportrét -

Hypoteticky lze uvažovat o tom, že obraz sv. Lukáše nese mistrovy autoportrétní rysy. Lukáš byl totiž podle legendy původním povoláním malíř a stal se tudíž patronem malířského cechu


Reklama

Kousek od Prahy, nad zákrutem řeky Berounky, se tyčí kopec Plešivec. Právě na tomto místě začal roku 1348 budovat český král a římský císař Karel IV. hrad Karlštejn. Jeho srdcem se stala kaple svatého Kříže, jejíž výzdobu panovník svěřil svému vrstevníkovi, Mistru Theodorikovi.

Mistrův život

Theodorik se narodil někdy ve dvacátých letech 14. století, v padesátých letech žil na Hradčanech, byl členem malířského cechu, mezi lety 1359–1367 působil na císařském dvoře jako mistr zodpovědný za výzdobu kaple svatého Kříže, vlastnil dvůr v Mořině a zemřel v sedmdesátých letech. Pravděpodobně neměl potomky, neboť jejich dědičné právo není zmíněno v darovací listině zajišťující Theodorikovi vlastnictví mořinského dvora. Veškerá další Theodorikova životopisná data zůstávají jen domněnkami novověkých badatelů.

Theodorikovy inspirace

Lze předpokládat, že Theodorik přišel do kontaktu s italským a francouzským malířstvím. Deskové obrazy italského malíře Tomase Modeny viděl na vlastní oči, protože je vlastnil Karel IV. a triptych od tohoto mistra navíc tvoří součást výzdoby oltářní stěny kaple svatého Kříže. U francouzského vlivu tak jasné vodítko nemáme, nicméně závěr jednoho poměrně aktuálního výzkumu je, že snad pobýval mezi umělci francouzského dvora, kde získával své malířské zkušenosti. S vysokou pravděpodobností čerpal inspiraci i z maleb vytvořených v českých zemích. V této souvislosti jsou nejčastěji zmiňováni malíři, kteří se podíleli na výzdobě emauzského kláštera v Praze, včetně Mistra Lucemburského rodokmene, který pracoval i na Karlštejně. Vybaven těmito zkušenostmi přistoupil Mistr Theodorik k výzdobě kaple svatého Kříže. 

  • Zdroj textu:

    Tajemství české minulosti 5/2013

  • Zdroj fotografií: Wikipedie

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Délka Vasova běhu (švédsky Vasaloppet) činí 90 kilometrů a pravidelně se ho účastní téměř 16 000 lyžařů.

Zajímavosti

Podle dřívějších teorií byl výbuch supervulkánu Toba natolik silný, že téměř způsobil vyhlazení nejen lidské rasy, ale i mnoha dalších živočišných druhů.

Věda

I dnes lze koupit výrobky ze želvoviny, ačkoliv je lov zvířat zakázaný pod pokutou 175 tisíc korun.

Zajímavosti

Podle posledního výzkumu odpovídá hmotnost naší Galaxie 1,5 bilionu sluncí. K uvedené hodnotě vědci dospěli pomocí měření rychlostí kulových hvězdokup, jež obíhají galaktické jádro.

Vesmír

Mravenci rodu Cephalotes si ve větvích stromů vždy najdou cestu a dávají přednost té, která má nejméně křižovatek

Příroda

Již v době objevu byly obří sochy na terasách poničené, moderní rekonstrukce je ukazuje v původním stavu.

Zajímavosti

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907