Mistr Theodorik: Bravurní malíř kaple svatého Kříže

19.04.2016

Mistrův domnělý autoportrét -<p>Hypoteticky lze uvažovat o tom, že obraz sv. Lukáše nese mistrovy autoportrétní rysy. Lukáš byl totiž podle legendy původním povoláním malíř a stal se tudíž patronem malířského cechu</p>
Mistrův domnělý autoportrét -

Hypoteticky lze uvažovat o tom, že obraz sv. Lukáše nese mistrovy autoportrétní rysy. Lukáš byl totiž podle legendy původním povoláním malíř a stal se tudíž patronem malířského cechu


Reklama

Kousek od Prahy, nad zákrutem řeky Berounky, se tyčí kopec Plešivec. Právě na tomto místě začal roku 1348 budovat český král a římský císař Karel IV. hrad Karlštejn. Jeho srdcem se stala kaple svatého Kříže, jejíž výzdobu panovník svěřil svému vrstevníkovi, Mistru Theodorikovi.

Mistrův život

Theodorik se narodil někdy ve dvacátých letech 14. století, v padesátých letech žil na Hradčanech, byl členem malířského cechu, mezi lety 1359–1367 působil na císařském dvoře jako mistr zodpovědný za výzdobu kaple svatého Kříže, vlastnil dvůr v Mořině a zemřel v sedmdesátých letech. Pravděpodobně neměl potomky, neboť jejich dědičné právo není zmíněno v darovací listině zajišťující Theodorikovi vlastnictví mořinského dvora. Veškerá další Theodorikova životopisná data zůstávají jen domněnkami novověkých badatelů.

Theodorikovy inspirace

Lze předpokládat, že Theodorik přišel do kontaktu s italským a francouzským malířstvím. Deskové obrazy italského malíře Tomase Modeny viděl na vlastní oči, protože je vlastnil Karel IV. a triptych od tohoto mistra navíc tvoří součást výzdoby oltářní stěny kaple svatého Kříže. U francouzského vlivu tak jasné vodítko nemáme, nicméně závěr jednoho poměrně aktuálního výzkumu je, že snad pobýval mezi umělci francouzského dvora, kde získával své malířské zkušenosti. S vysokou pravděpodobností čerpal inspiraci i z maleb vytvořených v českých zemích. V této souvislosti jsou nejčastěji zmiňováni malíři, kteří se podíleli na výzdobě emauzského kláštera v Praze, včetně Mistra Lucemburského rodokmene, který pracoval i na Karlštejně. Vybaven těmito zkušenostmi přistoupil Mistr Theodorik k výzdobě kaple svatého Kříže. 

Reklama

  • Zdroj textu:

    Tajemství české minulosti 5/2013

  • Zdroj fotografií: Wikipedie

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Charles Ponzi (1882–1949) ve dvacátých letech 20. století. (foto: Wikimedia Commons, Mgreason, CC0)

Historie

Šamana si veřejnost bude moci společně s originály venuší nalezených na území Moravy (i té nejslavnější Věstonické) na vlastní oči prohlédnout na výstavě Nejstarší šperky a ozdoby těla v Pavilonu Anthropos od 19. srpna 2022. (foto: Moravské zemské muzeum, Jan Cága, CC BY 4.0)

Zajímavosti

Samečci australských delfínů Sousa sahulensis nabízejí samičkám dar, který nelze prakticky využít, ale slouží jako důkaz síly a zdatnosti. (foto: Shutterstock)

Příroda

Protoplanetární disk u mladé hvězdy FU Orionis. (ilustrace: NASA/JPL-Caltech, CC0)

Vesmír

Kosterní pozůstatky uvnitř pohřební jeskyně Hagios Charalambos. (foto: INSTAP Academic Press, BetancourtCC BY 4.0)

Věda

Legenda aviatiky

Louise Blériota není ve světě létání potřeba představovat – do dějin se zapsal už v roce 1909 jako první člověk, který v letadle překonal kanál La Manche. Nemusíme asi dodávat, že šlo o stroj vlastní konstrukce, jehož repliku nesoucí název Blériot XI je dnes možné obdivovat na různých leteckých dnech po celé Evropě.

Revue

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907