Móda mezi světovými válkami: Jak ovlivnila politika módní trendy?

Coco Chanel řekla: „Móda není pouze o oblečení. Móda je na obloze, na ulici, móda souvisí s našimi nápady, s tím, jak žijeme a s tím, co se děje kolem nás.“ Šaty, boty a účesy nám můžou skutečně vyprávět!

27.09.2019 - Kateřina Höferová



Že politika a móda nemají nic společného? Velký omyl. Cokoli se stane v politice, odráží se v jakémkoli umění. A móda není výjimkou. Revoluce, války, hospodářské krize i velký blahobyt. A zapomenout nesmíme ani na tu spoustu muziky! To všechno najdete v oblečení příslušných let. Nejvýrazněji se tato síla začíná projevovat mezi dvěma největšími válečnými konflikty v dějinách. Během dvou dekád se vystřídá naprostá euforie, krach na burze, počátky filmu i nástup rasistické totality

Móda a válka

Oba světové válečné konflikty ovlivní společnost nejen v Evropě, ale i v USA. A na obou kontinentech se začnou dít velice rychlé změny. Samozřejmě i v módě. V roce 1914 vládly dlouhé sukně, vosí pasy, kadeře a veliké klobouky. Mnoho žen bylo proto i při normálních aktivitách odkázáno na pomoc mužů. Válečné běsnění tomu ale udělalo rychlý konec. Muži šli na frontu. A ženy? Zkuste si v korzetu naštípat dřevo! Změna byla nutná. Oděv se začne uvolňovat. Důraz je kladen hlavně na praktičnost.

V historii nikdy nebyly kratší sukně, dlouhé vlasy jsou také minulostí, vystřídá je mikádo. „Hubená léta“ je potřeba využít. Trendem je vyzáblá postava chlapeckých tvarů. Žádné boky, žádné oblé křivky. Ani tento trend ale nevydrží dlouho. Krach na burze a další válečné nebezpečí sukně opět prodlouží, rozjívenost vystřídá umírněnost. Ženy zase nosí dlouhé vlasy. Večírky končí mnohem dřív a ve vzduchu je znovu cítit střelný prach.

Dámy ve stalu pánů

Jsme na začátku. Je rok 1918, Velká válka je pryč. Ve velkém se slaví, víno teče proudem, dámy se nebojí odhalovat a ze všech stran je slyšet volání po svobodě. Dlouhé sukně mizí jako mávnutím kouzelného proutku. Doba se se změnila téměř ze dne na den. Šaty 20. let jsou prosté. Mnozí je popisují jako válec s otvory na ruce a hlavu. Pas se posouvá na úroveň boků, mizí zbytečné ozdoby. Střihy jsou tak snadné, že je zvládne ušít každá žena.

Nové časy platí taky pro spodní prádlo. Trendem je štíhlost, propadlé břicho, žádné boky a co nejmenší poprsí. Korzety jsou ale minulostí. Prodává se speciální stahující prádlo, které bujné tvary zkrotí. Vyrábí se z pryže. Šaty mají velké výstřihy na dekoltu i na zádech. I pod ně se vyrábí speciální prádlo. Zrodí se podprsenka. Tančí se charleston a dívkám kolek krku vlají dlouhé šňůry umělých perel. Touha po mužském vzhledu někdy hraničí s fanatismem. Ženy kouří, popíjí v barech a nebrání se ani karbanu. Některé z nich sahají po pánských oblecích, a dokonce po umělých vousech! 

Umírnění pánové

Pro muže jsou poválečná léta v mnohém komplikovaná. Mnozí se vyrovnávají s traumaty a děsivými zážitky ze zákopů. Ulice jsou plné veteránů bez vyhlídky na normální život. Za to bary praskají ve švech. A to i přes právě zavedenou prohibici.

Všude hraje jazz a od něj se odvíjí i pánská móda. Nosí se úzké trubkovité kalhoty a vypasovaná saka. Tento trend rychle vystřídá odrbaný vzhled slavného komika Charlieho Chaplina. Cylindr nahradí buřinka nebo měkký klobouk. Ve vzorech vládne jemný proužek. A všechno je tak nějak měkčí a méně vyztužené. Svůj originální styl mají i americké gangy. Právě ty zažívají ve spojených státech veliký rozkvět. Všeobecně je ale pánský šatník v mnohém umírněnější než ten dámský. Obleky se rozdělují podle příležitosti a vládnou barvy jako šedá, námořnická modrá, béžová a černá. Nesmí chybět vestičky, rukavice a kravaty. 

Vlasy a doplňky

Velkou změnou prošly i trendy v účesech. Dlouhé vlasy zmizí hned na konci 1. světové války. Nahradí je kraťounká mikáda. V Evropě se jim přezdívá bubikopf, jinde zkráceně bob. S odcházející válečnou euforií se ale prodlužují i vlasy. Nikterak dramaticky, mikádo je stále oblíbené, ale do módy se dostávají kladené vlny a první pokusy o trvalou. Letí natáčky, svorky, zkrátka vše, co udělá na hlavě lokny. Čím je situace ve světě vážnější, tím jsou i účesy delší. Před 2. světovou válkou ženy opět přechází k praktičnosti. Vlasy se nejčastěji češou do všemožných drdolů.

Líčení je po celou dobu poměrně střídmé. Lehce zvýrazněné oči, navečer výrazná rudá rtěnka. Výstřednější dámy si malují obočí a lakují nehty. Naopak velký důraz je kladen na boty a punčochy. Přispěje k tomu i vývoj nylonového vlákna a příchod legendárních nylonek. Chtějí je všechny. Ženy, které nylonky nemůžou mít si taky poradí. Typický zadní šev nylonek si na nohu jednoduše namalují tužkou. K tomu boty na středně vysokém podpatku, v ruce kabelka nebo psaníčko. Klobouček má ladit s halenkou. A zapomenout nesmíme ani na rukavičky. Mezi šperky kralují dlouhé korále. A pánové? Krátké vlasy vedou i u nich. Žádné velké výstřednosti. Ty jim dovoluje jiný trend. Knírek! Úzký, krátký, dlouhý, hustý. Jen si vybrat.

Sportovní móda a kult těla

Samostatnost žen ve 20. letech výrazně roste. A s ní taky touha po sportování. Cyklistika je už běžnou aktivitou. Hraje se tenis, kriket, golf, baseball. A k tomu je potřeba taky vhodné oblečení. Do módy se dostávají kalhoty a taky šortky. Tolik žádaná vyhublost také není jen tak. Časopisy plní rady na přípravu nejrůznějších lektvarů, drží se přísné diety, polykají se hubnoucí tabletky a dámy cvičí a cvičí. Hlavně nemít ani deko navíc!

TIP: Korzet, sukně a plavky: Jaká je historie nejslavnějších kousků ženského šatníku?

Svoje vysportovaná těla chtějí ukazovat na plážích, tudíž samozřejmě i plavky projdou velkou změnou. Neforemné oblečky rychle vystřídají stále kratší nohavičkové úbory. Pleť má být opálená! Ženy si užívají, sportují, jsou v přírodě. Žádná z nich nechce být domácí puťkou. Naprostým fenoménem jsou první sluneční brýle! A pánové? Do obliby se dostávají zkrácené kalhoty nazývané pumpky. K nim se nosí vzorované podkolenky a boty ze dvou druhů kůže. Často s výrazným štupováním. Sportovní oděv se stává nezbytností v šatníku, podobně jako třeba smoking. 


Další články v sekci