Korzet, sukně a plavky: Jaká je historie nejslavnějších kousků ženského šatníku?

21.10.2018 - Kateřina Höferová

Stejně jako dnes byl i v minulosti módní diktát neúprosný. Když s ním chtěly ženy držet, musely se často strojit do nejkurióznějších kousků oblečení

<p>Stažením v korzetu nemohly ženy dýchat do celých plic. Ty se potom naplňovaly hlenem a jejich neléčení mohlo skončit i smrtí. Alespoň během těhotenství si mohly dýchat svobodně</p>

Stažením v korzetu nemohly ženy dýchat do celých plic. Ty se potom naplňovaly hlenem a jejich neléčení mohlo skončit i smrtí. Alespoň během těhotenství si mohly dýchat svobodně


Reklama

Šaty dělají člověka. Jeden by řekl, že co se týče šatů, ženy na sebe natáhnou cokoli. Tedy cokoli, v čem si připadají krásné. Cokoli, co je moderní, stylové a podtrhuje jejich vnitřní rozpoložení, aktuální náladu a názor.  I kdyby kvůli tomu měly trpět...

Nejíst, nedýchat, vydržet

Pas výrazný i nevýrazný. Nízko položený a nebo těsně pod prsy. Právě s tímto prvkem na šatech si móda vyhrála napříč všemi stoletími. Korzet je stálice, nosí se už v antice. A s krátkými pauzami se v šatnících udrží téměř pět set let. Jako spodní prádlo jej nosí ženy nejdříve v Itálii, ale během 16. století se rychle rozšíří do Francie a odtud do okolních zemí. Jeho vekou propagátorkou je Kateřina Medičejská, na svém dvoře nařídí úzký pas pro všechny. A korzet se stane vítaným společníkem.

Během dalších století se oblibě těšily korzety krátké i dlouhé. Vždy podle aktuální módy a toho, jak vysoko se zrovna nosily šaty vypasované. Čím štíhlejší pas byl, tím byla žena přitažlivější. A problém je na světě - kosticemi propíchnuté plíce, ledviny a další orgány. Špatné trávení a s ním spojená zácpa a zápach z úst. Konečný zlom přinesla až 1. světová válka. Korzety zmizely. Na výsluní se vrátily až po roce 1945, tehdy s nimi vyrukoval francouzský návrhář Christian Dior. Byl to ale spíš poslední záchvěv mučivého ženského zkrášlovadla.

Sukně krátké a dlouhé. Široké i úzké

Byly doby, kdy pouhý kotníček dokázal muže nažhavit až k šílenství. A taky doby, kdy dámská sukně zakrývala skutečně jen to nejnutnější. Tak jako v každém výtvarném umění, i v módě se odráží aktuální politická situace. První náznaky můžeme najít už v dobách Velké francouzské revoluce. Sukně se snaží být praktickou a nikterak výraznou. Vládne lid. Kromě Francie se ale stále drží délka téměř až na zem. Před 1. světovou válkou se přidávají ještě velké ozdoby na zadní část. Tzv. „honzík“. Pohyb v této parádě je více než složitý.

TIP: V hlavní roli sukně: Oblíbený kus oděvu zdobil ženy i muže!

Po mobilizaci odejde z domovů mnoho mužů, otců, bratrů.. Kdo bude ženám pomáhat vylézt z drožky? Musí si poradit samy. Odhodí vše, co jim překáží. Korzety, spodničky i úzké sukně. Vzpomínáte na film Postřižiny a legendární scénu se zkracováním? Po válce se krátilo všechno. Sukně i vlasy. Typické “charlestonky“ a účes zvaný “bob“. Léta ale letí a euforie opadá. Pas se opět vrací na původní místo a sukně se posune mírně pod koleno. Na konci 30. let je politická situace napjatá. V době protektorátu je ženská sukně téměř u kotníků. Žádné zbytečné kapsy a zdobení. Na příděl jsou i knoflíky! Padesátá léta zase patří mezi ta divočejší. Alespoň ve světě. Nabírané rokenrolové sukně i pastelové odstíny…

Ach, ty plavky

S blížícím létem je jen málo žen, které se těší na jejich nákup a málo těch, které se těší, až se v nich před zraky ostatních projdou po pláži. Plavky jsou ale dnes nedílnou součástí šatníku. A ty dámské mají poměrně bohatou historii. Už na antických malbách najdete postavy žen v kalhotkách a pásech přes prsa. Prý to jsou první plavky. Byla to doba rozmáhajícího se lázeňství a koupání patřilo k samozřejmosti. Několik dalších mnoho století o plavkách není ani vidu ani slechu. V přímořských státech jezdily vozy přímo do vody. Ženy si vyskákaly do vln v dlouhých šatech a po osvěžení se rychle převlékly do suchého.

O oděvu určeném přímo na koupání či plavání můžeme mluvit až v devatenáctém století. Úplně z počátku to byly komplety z dlouhých kalhot a haleny v pase převázané šňůrkou. Některé dámy chodily do vody dokonce v punčochách a botách! O praktičnosti se dalo mluvit až po letních olympijských hrách v Athénách v roce 1906. Konečně upnutý oděv a žádná zbytečná látka. Ovšem pozor! Nohavička musela odhalovat maximálně 15 centimetrů kůže!

TIP: Módní trendy: 100 let pánských plavek ve třech minutách

Je po válce, doba se uvolní a s rozmachem emancipace se odhazují další kusy látky. Mezi oblíbené doplňky patří umně uvázané šátky, koupací čepice, sluneční brýle, a dokonce i šperky. Koupací oděv je ale stále jednodílný. Přijde zlomový rok 1946. Designer aut Louis Réard navrhne první bikiny! Pojmenovány jsou podle stejnojmenného ostrova v Tichém oceánu. Společnost je v šoku, ale za deset let je to běžná věc na plážích i veřejných plovárnách.

Reklama

  • Zdroj textu:

    100+1 historie SPECIÁL

  • Zdroj fotografií: PixabayDalší články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Delfíni umí při náhlém vynoření usměrnit tvorbu bublinek dusíku tak, aby se jim nedostávaly do krevního oběhu a nekolovaly po těle. (foto: Unsplash, NOAA, CC0)

Příroda

Portrétová fotografie Emila Holuba s neodmyslitelnou tropickou přilbou. (foto: Wikimedia Commons, CC0)

Historie

Model blízkého planetárního systému TRAPPIST-1. (foto: NASA, R. Hurt, T. PyleCC BY-SA 4.0)

Vesmír

Archeologové v Izraeli objevili 44 byzantských zlatých mincí a další cenné předměty. (foto: Israel Antiquities Authority, Dafna GazitCC BY 4.0)

Věda

Turecká obsluha kulometu s rakousko-uherským instruktorem. (foto: Jiří Ráčil, oldphoto.info -se souhlasem k publikování)

Válka

Nezamhouřit oka

Shattered | rok: 2014 | počet sezon: 1

V reality show Shattered se deset účastníků nechalo zavřít v domě plném skrytých kamer a měli za úkol vydržet týden bez spánku. Denně přitom podstupovali testy, aby se určilo, na koho dlouhodobá bdělost dopadá nejhůř. Tito jedinci se pak utkávali v různých výzvách a nejslabší museli dům opustit. Na vítěze čekalo v přepočtu 4,1 milionu korun, suma se však snižovala pokaždé, když někdo ze soutěžících zavřel oči na déle než deset sekund. Zatímco někteří usnuli, jiní prodělávali halucinace či dramatické změny chování. Farah Clareová nakonec zůstala vzhůru celých 178 hodin a odnesla si čtyři miliony korun. (foto: Unsplash, Alexandra Gorn, CC0)

Revue

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907