Moře plamenů: Sibiř za polárním kruhem opět hoří. Požárů je více než loni

10.07.2020 - Stanislav Mihulka

Ruskou Sibiř čeká velmi „žhavé“ léto, plné požárů. Podle všeho překoná loňskou extrémní sezónu

<p>Sibiř je dalším regionem, který tvrdě pociťuje dopady změny klimatu.</p>

Sibiř je dalším regionem, který tvrdě pociťuje dopady změny klimatu.


Reklama

Sibiřská Arktida opět hoří. Nedávno se v sibiřském Verchojansku vyšplhala rtuť teploměru na pekelných 38 °C. Jde o nejvyšší teplotu jaká kdy byla naměřena za polárním kruhem. Dalším strašákem jsou zombie požáry - doutnající podzemní zásobníky rašeliny, které hrozí nekontrolovatelným vzplanutím. Špatnou zprávou je i počet nových požárů v polární části Sibiře.

Jak ukazují data satelitního programu pro dálkový průzkum Země Corpernicus, jejich počet je vyšší než v loňském roce. Vyšší teploty a sušší povrch jsou ideální podmínky pro dlouhodobé požáry. Hoří pak déle a na větší ploše.

Letní požáry na Sibiři nejsou úplně výjimečnou záležitostí, v nějaké podobě se vyskytnou každé léto. Letos však nastaly velmi brzy a také se nezvykle rychle rozšířily na nezvykle velkou plochu. Během loňského června se během požárů na Sibiři uvolnilo do atmosféry 53 megatun oxidu uhličitého. A letos to bylo dokonce 59 megatun.

TIP: Ohnivé prokletí tajgy: Lesní požáry jsou rozsáhlejší a ničivější než kdy dřív

Možnosti ruských úřadů s tím něco dělat jsou přitom podle všeho zcela omezené. Jak uvádí NASA, v současnosti hoří v prakticky nedostupných oblastech Sibiře požáry na rozloze téměř 14 tisíc km² (3,4 milionů akrů). Sibiř je tak dalším regionem, který tvrdě pociťuje dopady změny klimatu.

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Mezi chorobami přenesenými z lidí na zvířata dominují bakteriální infekce.

Zajímavosti

Technologie pro dálkový průzkum LiDAR odhalila pozůstatky intenzivně osídlené krajiny dávné kultury Casarabe, v dnešní západní Amazonii. (foto: German Archaeological Institute, H. PrümersCC BY 4.0

Věda

Střední Amerika

Asi nejobvyklejší (resp. nejsnáze množitelná a dostatečně barevná) rybka začátečníků je „paví očko“, „mečovka“ nebo „plata“. Právě ve středoamerických vodách žijí rozličné druhy snadno živorodých rybek, z nichž akvaristé vyšlechtili desítky či stovky barevných i tvarových variant. 

Paví očko, gupka, čili živorodka duhová (Poecilia reticulata) žije ve sladké i brakické vodě a nejen díky tomu je velmi tolerantní ke kvalitě vody v akváriu. (foto: Shutterstock)

Příroda

Vizualizace znázorňující (zatím nepotvrzený) exoměsíc u exoplanety Kepler-1625b-i.

Vesmír

Během vlády Ludvíka XIV. kvetla v Paříži živnost kartářkám, čarodějnicím i obchodníkům s jedy. Prodávala se zde dokonce speciální směs zvaná „prášek dědiců“. 

Historie
Historie

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907