Moře plamenů: Sibiř za polárním kruhem opět hoří. Požárů je více než loni

10.07.2020 - Stanislav Mihulka

Ruskou Sibiř čeká velmi „žhavé“ léto, plné požárů. Podle všeho překoná loňskou extrémní sezónu

<p>Sibiř je dalším regionem, který tvrdě pociťuje dopady změny klimatu.</p>

Sibiř je dalším regionem, který tvrdě pociťuje dopady změny klimatu.


Reklama

Sibiřská Arktida opět hoří. Nedávno se v sibiřském Verchojansku vyšplhala rtuť teploměru na pekelných 38 °C. Jde o nejvyšší teplotu jaká kdy byla naměřena za polárním kruhem. Dalším strašákem jsou zombie požáry - doutnající podzemní zásobníky rašeliny, které hrozí nekontrolovatelným vzplanutím. Špatnou zprávou je i počet nových požárů v polární části Sibiře.

Jak ukazují data satelitního programu pro dálkový průzkum Země Corpernicus, jejich počet je vyšší než v loňském roce. Vyšší teploty a sušší povrch jsou ideální podmínky pro dlouhodobé požáry. Hoří pak déle a na větší ploše.

Letní požáry na Sibiři nejsou úplně výjimečnou záležitostí, v nějaké podobě se vyskytnou každé léto. Letos však nastaly velmi brzy a také se nezvykle rychle rozšířily na nezvykle velkou plochu. Během loňského června se během požárů na Sibiři uvolnilo do atmosféry 53 megatun oxidu uhličitého. A letos to bylo dokonce 59 megatun.

TIP: Ohnivé prokletí tajgy: Lesní požáry jsou rozsáhlejší a ničivější než kdy dřív

Možnosti ruských úřadů s tím něco dělat jsou přitom podle všeho zcela omezené. Jak uvádí NASA, v současnosti hoří v prakticky nedostupných oblastech Sibiře požáry na rozloze téměř 14 tisíc km² (3,4 milionů akrů). Sibiř je tak dalším regionem, který tvrdě pociťuje dopady změny klimatu.

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Oceánský lapač Jenny v akci - během 12týdenní mise se mu podařilo z oceánu odstranit 10 tisíc tun odpadu.

Zajímavosti

Plynný obr 2M0437b se zrodil před pouhými několika miliony let (ilustrativní foto).

Vesmír

Žravost a obrovská pusa vysloužily rohatce brazilské (Ceratophrys cornuta) přiléhavou přezdívku „Pac-Man“ – podle jedné z prvních počítačových her, v níž nenasytný puntík s velkou pusou probíhá bludištěm a polyká vše, co se mu postaví do cesty.

Příroda
Věda

<p>Polární záře oblohu rozsvítí neonovým světlem. V Laponsku je lze pozorovat hlavně v zimě. <em>(foto: Shutterstock)</em></p>

Cestování

Ženský akt ležící na břiše z roku 1917 od Egona Schieleho.

Historie

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907