38 °C za polárním kruhem: V sibiřském Verchojansku padl teplotní rekord Arktidy

25.06.2020 - Stanislav Mihulka

Červen je pro obyvatele ruského Verchojansku nejteplejším obdobím roku – průměrné teploty zde za polárním kruhem stoupají k příjemným 7 až 20 °C. Letošní rok je ale jiný – nedávno se zde rtuť teploměru vyšplhala na pekelných 38 °C


Reklama

Arktické město Verchojansk se nachází za polárním kruhem na Sibiři, v ruské republice Sacha. Je to jedno z nejmenších měst v Rusku, které má dnes kolem 1 300 obyvatel, ale jejich počet neustále klesá. Zároveň jde o místo, kde zřejmě leží sibiřský Pól chladu, tedy oblast, kde byla zjištěna nejnižší teplota vzduchu při povrchu země. V únoru 1982 zde byla naměřena teplota mínus 67,8 °C.

Teď ale ve Verchojansku prožívají horké léto a zaznamenali jiný, ale poněkud znepokojivější rekord. V sobotu 20. června (2020) tam naměřili teplotu plus 38,0 °C. Pokud bude tento údaj oficiálně potvrzen, půjde o nejvyšší teplotu, která byla doposud naměřena za polárním kruhem. Zároveň se Verchojansk stal místem, kde byl zjištěn největší rozsah teplot na Zemi, který činí neuvěřitelných 105,8 °C. Hned následující den tam naměřili opět velmi vysokou teplotu 35,2 °C, což znamená, že nešlo o nějaký zcela mimořádný výkyv. Průměrné teploty v červnu zde přitom oscilují mezi 7 až 20 °C.

TIP: Pozitivní důsledek oteplování: Sibiř se stane lépe obyvatelnou

Rekordní horka v Arktidě, které souvisejí s postupujícím globálním oteplováním a změnou klimatu, mají závažné následky. Na mnoha místech Arktidy zuří požáry, které mohou přetrvat zimu v podzemních vrstvách rašeliny a poté opět propuknout na povrchu. Zároveň taje „věčně“ zmrzlá půda, permafrost, což vede k mnoha potížím a někdy i ekologickým katastrofám, například takovým, jaká nedávno nedávno potkala ruský Norilsk.

Reklama

  • Zdroj textu:

    Live Science

  • Zdroj fotografií: Becker0804 / Wikimedia Commons

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Královna měla pro Sarah Forbes Bonettu slabost – i ona se cítila v dětství osamělá a smutná.

Historie

Název dugong pochází z malajštiny, kde „duyung“ znamená „mořská dáma“. Vzhledově tato paralela dost vázne, ale je pravda, že v přítomnosti potápěčů se tito tvorové chovají velmi povzneseně.

Příroda

Nejdůležitějším plynem atmosféry je dusík – plyn špatně rozpustný v kapalinách, který v lidském těle v podobě bublinek dokáže napáchat rozsáhlé škody. 

Zajímavosti

Rekonstrukce vikingské osady v L'Anse aux Meadows.

Věda
Vesmír

Inspektor Izraelského památkového úřadu s objeveným mečem.

Věda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907