Polární katastrofa: U ruského Norilsku uniklo 21 tisíc tun nafty

Tání permafrostu způsobilo rozsáhlou ekologickou havárii daleko za polárním kruhem

06.06.2020 - Stanislav Mihulka



Ekologické katastrofy za polárním kruhem bývají vzácné. Když už k nim ale dojde, bývá to obvykle važné. V pátek 29. května 2020 došlo k roztátí permafrostu a k následnému poškození velkého zásobníku s rezervní naftou jedné z tepláren a elektráren ruské těžební společnosti Nornickel, která těží nikl a další kovy na řadě míst v arktických oblastech. Ze zásobníku pak následně uniklo asi 21 tisíc tun nafty. Jde vlastně o jeden z důsledků globálního oteplování a změn klimatu.

K úniku došlo poblíž města Norilsk na Sibiři, které leží asi 400 kilometrů severně od polárního kruhu. Nafta sice podle dostupných informací neohrozila místní obyvatele, ale rychle pronikla do nedaleké mělké arktické řeky Ambarnaja. Norilsk už dávno patří k nejvíce znečištěným městům světa a řeka Ambarnaja již byla natolik otrávená, že se v ní nedalo rybařit. Odborníci se ale obávají, že takto masivní únik nafty těžce zasáhne místní poničené ekosystémy.

TIP: Postapokalyptický ruský Norilsk: Zakázané město s pachutí kovu a síry

Jak prohlásil Alexej Knižnikov, šéf iniciativy Program for the Business Environmental Responsibility WWF-Russia, nafta je toxičtější než ropa, takže škody na životním prostředí mohou být opravdu značné. Únik doposud zasáhl plochu o rozloze 350 kilometrů čtverečních. Jde přitom o území, které je velmi špatně dostupné. Ruské úřady odhadují, že dekontaminace krajiny přijde na zhruba 1,5 miliardy dolarů, tj. téměř 35,5 miliardy Kč, a bude trvat řadu let.


Další články v sekci