Návrat nemrtvého ohně: V Arktidě by se mohly objevit zombie požáry

31.05.2020 - Stanislav Mihulka

Arktida je vyschlá a plná rašeliny, v níž ještě nejspíš doutnají loňské ohně. To není příznivá situace

<p>Požáry v Grónsku z roku 2017</p>

Požáry v Grónsku z roku 2017


Reklama

Loni v Arktidě zuřily extrémní požáry. Postihly jak Sibiř, tak i Aljašku, i další místa. A jak se zdá, nemuselo to zůstat bez následků. Odborníci varují, že v mrazivém arktickém podzemí, které je plné rašeliny, velmi pravděpodobně stále doutnají pozůstatky loňských ohňů. A kvůli nezvykle horkému a suchému jaru, které teď v Arktidě panuje, by teď loňské požáry mohly „obživnout“. A jako ohnivé zombie znovu devastovat rozsáhlé plochy Arktidy.

Jak nedávno prohlásil Mark Parrington, expert na lesní požáry evropské agentury European Union's Copernicus Atmosphere Monitoring Service, podle aktuálních satelitních pozorování aktivních požárů v Arktidě již může docházet k zažehnutí takových „zombie“ požárů. Ačkoliv pozorování ještě nebyla potvrzena přímo v terénu, jde o ta nejvýraznější ohniska výskytu loňských arktických požárů.

TIP: Neviditelný oheň: V Indonésii bojují s podzemními požáry

Parrington se obává, že bychom se mohli stát svědky kumulativního efektu, kdy se loňské požáry „prodlouží“ do letošní sezóny na severní polokouli. Asi není nutné zdůrazňovat, jak široce devastující účinky na krajinu i prostředí by to mohlo mít. Arktida je plná rašeliny, která je teď kvůli suchému jaru výjimečně vyschlá. Jakoby se chladný sever Země proměnil na obrovskou zápalku. Arktické požárníky nejspíš čekají horké chvilky.

  • Zdroj textu:

    Science Alert

  • Zdroj fotografií: NASA Earth Observatory / Jesse Allen

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Státy většinou neposkytují příliš informací o zvláštních jednotkách

Válka

Praha v 19. století. V roce 1869 už měla 158 tisíc obyvatel, tedy asi dvakrát více než Brno.

Historie
Věda

Sonda Al Amal je 2,37 metru široká, na délku měří 2,9 metru a váží zhruba 1 500 kilogramů. Její základ tvoří trojice vědeckých přístrojů: multispektrální kameroa EXI (Emirates eXploration Imager), infračervený spektrograf EMIRS (Emirates Mars Infrared Spectrometer) a ultrafialový spektrograf EMUS (Emirates Mars Ultraviolet Spectrometer).

Vesmír

Enzymatická výbava trávicí soustavy zavíječe voskového (Galleria mellonella) umožňuje jeho housenkám trávení včelího vosku – po chemické stránce komplikované a těžko odbouratelné struktury.

Zajímavosti

Monumentální křesťanský chrám, v němž byli korunováni byzantští císařové, se změnil v mešitu po dobytí Konstantinopole (dnešního Istanbulu) osmanskými vojsky v roce 1453. Nyní patří k nejnavštěvovanějším památkám Turecka. 

Zajímavosti

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907