Nádhera! Nad Špicberky se objevila vzácná bílá duha

11.02.2018 - Zuzana Rychlá


Reklama

Věděli jste, že existuje i bílá duha? Na rozdíl od té klasické, vzniká její bílá sestřička při dešti s kapkami různých velikostí, nebo častěji – lomem světla v mikroskopických kapičkách mlhy. Kapky, které jsou obvykle menší než 0,1 milimetru, nejsou schopny (nebo jen v omezené míře) rozdělit barevné spektrum.

TIP: Tajemství neviditelné modré barvy

Barva, intenzita a šířka jednotlivých barevných oblouků v duze totiž závisí na velikosti dešťových kapek. Tak například, pokud se poloměr dešťových kapek pohybuje v intervalu 0,5–1 mm, na duze je patrný široký fialový pruh s jasně zelenou a červenou barvou. Jestliže jsou dešťové kapky veliké 0,1–0,15 mm, je duha téměř bez červené barvy.

Vzácný úkaz se podařilo zachytit německému fotografovi Erik Arndtovi na Špicberkách nedaleko severního pólu během výletu za ledními medvědy.

Reklama

  • Zdroj textu:

    Wikipedia, Profimedia

  • Zdroj fotografií: Profimedia

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Fragonardovy écorchés jsou k vidění v pařížské veterinární škole v Maisons-Alfortmezi. Exponátům samozřejmě dominuje Jezdec Apokalypsy, zaujme ale i tančící trojice lidských plodů či z kůže stažený muž svírající v ruce po vzoru biblického Samsona oslí čelist. (foto: Alamy)

Historie

Saint-Lô na snímku z 18. července 1944. (foto: Shutterstock)

Zajímavosti

Ukrajinské poprvé

Katedrála sv. Sofie v Kyjevě

Chrám známý též jako katedrála Svaté moudrosti vznikl v 11. století na popud knížete Jaroslava Moudrého. Vzorem se mu údajně stala byzantská Hagia Sofia a vedle mší se tam odehrávaly i ceremoniální obřady: Knížata Kyjevské Rusi ve svatostánku například přijímala cizí delegace. Momentálně jde o jednu z nejznámějších památek Ukrajiny a také o první pamětihodnost země, jež se dostala na seznam UNESCO. (foto: Shutterstock)

Zajímavosti

Magické lesy na turistickém chodníku Arakawa, jenž vede ke stromu Jómon sugi.

Příroda

I prověřené léky mohou překvapit

Věda

Kvasar H1821+643

Vesmír

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907