Narodil se moravský patriot Karel starší ze Žerotína

- redakce 100+1

<p>Karel starší ze Žerotína (1564-1636)</p>

Karel starší ze Žerotína (1564-1636)

15 . 9 . 1564

Reklama

Šlechtic, patriot a člen Jednoty bratrské, ale současně jeden z nejvýraznějších politiků přelomu 16.a 17. století. Karel starší ze Žerotína se narodil 15. září 1564.

TIP: Karel starší ze Žerotína: Zrádce stavovského povstání

A jeho osud nebyl ledajaký. Přestože dospívání zahájil jako pravý šlechtický synek kavalírskou cestou po Evropě a později se věnoval správě rodinných panství, zasáhly do jeho života hugenotské války v daleké Francii. A válčil dál. Neváhal se postavit Turkům stejně jako císaři Rudolfovi, což ho stálo úřad. Až vyhrocená předbělohorská situace přiměla starého bouřliváka ke snaze hledat smírné řešení mezi katolíky a protestanty. To se mu sice nepovedlo, ale po porážce stavovského povstání na Bílé hoře mu bylo jako jednomu z mála nekatolíků zůstat na svém panství. Přesto nakonec odešel dobrovolně do exilu, na českou vlast ale nezanevřel a pravidelně ji navštěvoval.

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Historie

Systém FAST poskytuje landerům superschopnost stavby vlastního kosmodromu během přistání. Stačí během přistání vstříknout do raketového plamene keramické částice s hliníkem.

Vesmír
Věda

Žaludy jsou vítanou a výživnou pochoutkou pro mnohé lesní tvory. V kuchyni a medicíně je ale využívali i indiáni a naši předkové.

Příroda

Tvůrci robotické ryby věří, že by mohla najít uplatnění ve vzdělávání a vědeckém výzkumu, nebo například ve výzkumu mořské biologie.

Zajímavosti

Pokud virus změní svou 3D strukturu, nebudou paměťové protilátky účinné, nebo budou účinné méně. 

Zajímavosti

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907