Narodila se Gabriela Preissová, přední osobnost české kulturní scény

- Redakce 100+1 historie

<p>Gabriela Preissová (1862-1946)</p>

Gabriela Preissová (1862-1946)

23 . 3 . 1862

Reklama

Osud tomu chtěl, že se Gabriela přestěhovala do rodiny svého strýce Františka Dvorského, u kterého se scházela česká literární smetánka. Karolína Světlá si zde podávala dveře s Jakubem Arbesem nebo Eliškou Krásnohorskou. Tato intelektuálská elita zapůsobila také na malou Gabrielu, jejiž životní cesta začala 23. března 1862.

Nejen kontakty s literáty, ale také časté stěhování a cesty po Evropě ovlivnily budoucí tvorbu talentované spisovatelky a dramaturgyně. Zatímco s prvním manželem zůstala věrná rodné domovině a za hranice pouze zajížděla, s druhým mužem, rakouským plukovníkem Adolfem Halbaerthem, zamířila do slunné istrijské Puly, odkud nebylo daleko na výlety do Itálie a Francie.

TIP: Dlouhá cesta českých žen do školy: Změnu přineslo až 19. století

Ve svých nejznámějších dílech se ale vracela na Slovácko. Hlavní protagonistky pod sílícím realismem nehledala v naivních bezstarostných ženách, ale ženách těžce zkoušených životem. Také k Preissové nebyl osud vždycky přívětivý. Za první světové války byla dokonce obžalována z velezrady. Až poválečná léta jí umožnila pobývat bez obav ve vlasti a prožít zde svá poslední léta.

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Lebka dítěte hominida Homo antecessor.

Věda

K chrámu Proroka Eliáše se sbíhají hlavní ulice historického centra Jaroslavle. Centrum města je od roku 2005 součástí seznamu kulturního dědictví UNESCO.

Zajímavosti
Zajímavosti

Šest cubesatových jednotek vytvoří formaci na ploše o velikosti zhruba 10 kilometrů. Společně mají pracovat jako velký a výkonný radioteleskop.

Vesmír

Přes neohrabanost a poruchovost dokázaly francouzské tanky pěchotu podpořit, ale spíše než jejich vlastní kvalita k tomu přispívalo promyšlené nasazení.

Válka

Rohy samců jsou výrazně delší a masivnější.

Příroda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907