Narodila se Gabriela Preissová, přední osobnost české kulturní scény

Gabriela Preissová (1862-1946) -<p>Gabriela Preissová (1862-1946)</p>
Gabriela Preissová (1862-1946) -

Gabriela Preissová (1862-1946)

23 . 3 . 1862

Reklama

Osud tomu chtěl, že se Gabriela přestěhovala do rodiny svého strýce Františka Dvorského, u kterého se scházela česká literární smetánka. Karolína Světlá si zde podávala dveře s Jakubem Arbesem nebo Eliškou Krásnohorskou. Tato intelektuálská elita zapůsobila také na malou Gabrielu, jejiž životní cesta začala 23. března 1862.

Nejen kontakty s literáty, ale také časté stěhování a cesty po Evropě ovlivnily budoucí tvorbu talentované spisovatelky a dramaturgyně. Zatímco s prvním manželem zůstala věrná rodné domovině a za hranice pouze zajížděla, s druhým mužem, rakouským plukovníkem Adolfem Halbaerthem, zamířila do slunné istrijské Puly, odkud nebylo daleko na výlety do Itálie a Francie. Ve svých nejznámějších dílech se ale vracela na Slovácko. Hlavní protagonistky pod sílícím realismem nehledala v naivních bezstarostných ženách, ale ženách těžce zkoušených životem. Také k Preissové nebyl osud vždycky přívětivý. Za první světové války byla dokonce obžalována z velezrady! Až poválečná léta jí umožnila pobývat bez obav ve vlasti a prožít zde svá poslední léta.

  • Zdroj textu:
  • Zdroj fotografií: Wikipedie

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Kenroku-en pochází z počátku 17. století a představuje nádhernou ukázku japonského zahradnického umění.

Zajímavosti

Crannog na jezeře Loch Langabhat ve Skotsku.

Věda

Patrolování na řekách patřilo k nejběžnější práci. Blokování zásobní infrastruktury kopáčů zpomalilo těžařské práce na sitech a zásobovači museli začít dopravovat zboží po souši

Příroda

Snímek loga Hvězdné flotila pořídila americká sonda Mars Reconnaissance Orbiter, která již téměř 14 let přináší fascinující detailní snímky povrchu rudé planety.

Vesmír

V Japonsku lze s drony létat jen za střízliva

Revue

Pumapunku představuje jednu ze čtyř staveb, jejichž ruiny po sobě zanechala civilizace Tiwanaku.

Zajímavosti

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907