Narodila se Žofie Frederika Bavorská, tvrdá politička i nenáviděná tchyně

- Redakce 100+1 historie

<p>Žofie Frederika Bavorská (1805-1872) byla bavorská princezna z rodu Wittelsbachů, rakouská arcivévodkyně a matka rakouského císaře Františka Josefa I.</p>

Žofie Frederika Bavorská (1805-1872) byla bavorská princezna z rodu Wittelsbachů, rakouská arcivévodkyně a matka rakouského císaře Františka Josefa I.

27 . 1 . 1805

Reklama

27. ledna 1805 vítal bavorský královský dvůr narození dvojčat. Jednou z děvčátek byla Žofie Frederika, matka budoucího rakouského císaře a železný politik v sukních.

Ambice a ctižádost dostala princezna už do kolébky. Když přišel věk na vdávání, měla jasno. Jejím manželem se měl stát někdo významný a vysoce postavený. Snad díky této touze řekla roku 1824 své „ano“ rakouskému arcivévodovi Františku Karlovi. Habsburk sice neoplýval krásou ani rozhodností, měl však poměrně slušné vyhlídky na císařskou korunu, která se v revolučním roce 1848 ocitla na dosah. V tu chvíli ale v Žofii zvítězily mateřské pudy a namísto vlastní korunovace prosadila na trůn svého nejstaršího syna Františka Josefa.

TIP: Sissi vs. arcivévodkyně Žofie: Tchyně sledovala mladou císařovnu na každém kroku

Titulu císařovny se sice zřekla, ale v politice si podržela hlavní slovo. S nevolí sledovala, že to, čeho se ona sama vzdala, její snacha Alžběta z duše nesnášela. Odlišný vztah k vladařskému úřadu stejně jako rozdílné povahy se staly klínem, který mezi císařovnou-matkou a nespoutanou Sissi visel jako Damoklův meč. Rozhodnost arcivévodkyně vzala za své roku 1867. Poprava jejího syna Maxmiliána I. mexickými povstalci Žofii zlomila a na klidu jí nepřidalo ani rakousko-uherské vyrovnání. Její složitý životní úděl skončil roku 1872.

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Historie

Černé díry se ukrývaly přímo před očima vědců. Nový výzkum našel způsob, jak je odhalit.

Vesmír

Lidské pozůstatky obětí erupce v domě „Casa del Fabbro“, včetně muže, jehož DNA vědci přečetli.

Věda

Stejně jako ostatní krokodýli, i gaviálové mají speciální smyslové orgány. Jedná se o drobné jamky v šupinách, které pokrývají tělo. Tyto jamky jsou schopny zachytit vibrace nebo změny tlaku vody, což napomáhá při hledání kořisti.

Příroda

Britské tanky postupují vpřed. Velitel stroje často šel před strojem a naváděl řidiče, aby se vyhnul překážkám.

Válka

Jihoamerické pralesy by mohly ukrývat až na čtyři tisíce doposud neznámých rostlinných druhů.

Zajímavosti

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907