Nejsilnější na Zemi: Pět rekordmanů silové atletiky

18.07.2020 - Vilém Koubek

Klidně zvednou nad hlavu obrovskou dřevěnou kládu či vlakovou nápravu a zvládají dělat dřepy se čtyřsetkilovým závažím. Takoví byli a jsou rekordmani silové atletiky napříč historií

<h3>Rekordy v kapse</h3><p><strong>Žydrūnas Savickas</strong><br /><strong>rok narození:</strong> 1975 | <strong>kategorie:</strong> nejsilnější člověk v dějinách</p><p>Litevce <strong>Žydrūnase Savickase</strong> lze považovat za nejsilnějšího člověka v historii: Celkem sedmkrát tento 180kg obr vyhrál šampionát Arnold Strongman Classic, založený Arnoldem Schwarzeneggerem. V roce 2005 pokořil hned tři světové silové rekordy a obecně dominoval každé soutěži závisející výhradně na zapojení svalů. <strong>Nové hranice dosáhl například při tzv. log liftu, kdy zvedl nad hlavu kládu vážící 228 kg. Dokázal také udělat dřep se závažím o hmotnosti 433 kg a v mrtvém tahu si připsal rekord 409,5 kg. </strong></p>

Rekordy v kapse

Žydrūnas Savickas
rok narození: 1975 | kategorie: nejsilnější člověk v dějinách

Litevce Žydrūnase Savickase lze považovat za nejsilnějšího člověka v historii: Celkem sedmkrát tento 180kg obr vyhrál šampionát Arnold Strongman Classic, založený Arnoldem Schwarzeneggerem. V roce 2005 pokořil hned tři světové silové rekordy a obecně dominoval každé soutěži závisející výhradně na zapojení svalů. Nové hranice dosáhl například při tzv. log liftu, kdy zvedl nad hlavu kládu vážící 228 kg. Dokázal také udělat dřep se závažím o hmotnosti 433 kg a v mrtvém tahu si připsal rekord 409,5 kg. 

<h3>Z posilovny do ringu</h3><p><strong>Becca Swansonová</strong><br /><strong>rok narození:</strong> 1973 | <strong>kategorie:</strong> nejsilnější žena</p><p>Američanka <strong>Becca Swansonová</strong> zahájila kariéru v roce 1996 coby bodybuilderka, ale postupně přešla k silovým sportům. Velmi se jí dařilo a stala se držitelkou několika světových rekordů: <strong>Jako jediná žena v historii například dokázala udělat dřep se závažím o hmotnosti 387 kg. Konkurenci nenašla ani v kategorii bench press, kde zvládla 272 kg, zatímco její rekordní mrtvý tah se zastavil na 310 kg.</strong> Nakonec však přesedlala na profesionální wrestling a vydržela u něj až do roku 2010.</p>

Z posilovny do ringu

Becca Swansonová
rok narození: 1973 | kategorie: nejsilnější žena

Američanka Becca Swansonová zahájila kariéru v roce 1996 coby bodybuilderka, ale postupně přešla k silovým sportům. Velmi se jí dařilo a stala se držitelkou několika světových rekordů: Jako jediná žena v historii například dokázala udělat dřep se závažím o hmotnosti 387 kg. Konkurenci nenašla ani v kategorii bench press, kde zvládla 272 kg, zatímco její rekordní mrtvý tah se zastavil na 310 kg. Nakonec však přesedlala na profesionální wrestling a vydržela u něj až do roku 2010.

<h3>Jeden kámen za druhým</h3><p><strong>Bill Kazmaier</strong><br /><strong>rok narození:</strong> 1953 | <strong>kategorie:</strong> největší silák 20. století</p><p>Přezdívalo se mu <strong>Kaz</strong> a pro mnohé představuje dodnes nepokořenou legendu silového sportu. Nejlepší formu zažil Američan <strong>Bill Kazmaier</strong> v 80. letech, kdy vyhrál tři ročníky soutěže World’s Strongest Man. Pořadatelé mu posléze zakázali účast, protože bylo evidentní, že jakmile se objeví na startovní listině, nikdo nemá šanci jej porazit. <strong>Zároveň jako první zvedl všech pět McGlashenových kamenů, jejichž hmotnost stoupala od 90 po 160 kg. Jeho rekord v silovém trojboji z roku 1981, kdy bez jakýchkoliv vzpěračských pomůcek nazvedal celkově 1 100 kg, platí dodnes.</strong></p>

Jeden kámen za druhým

Bill Kazmaier
rok narození: 1953 | kategorie: největší silák 20. století

Přezdívalo se mu Kaz a pro mnohé představuje dodnes nepokořenou legendu silového sportu. Nejlepší formu zažil Američan Bill Kazmaier v 80. letech, kdy vyhrál tři ročníky soutěže World’s Strongest Man. Pořadatelé mu posléze zakázali účast, protože bylo evidentní, že jakmile se objeví na startovní listině, nikdo nemá šanci jej porazit. Zároveň jako první zvedl všech pět McGlashenových kamenů, jejichž hmotnost stoupala od 90 po 160 kg. Jeho rekord v silovém trojboji z roku 1981, kdy bez jakýchkoliv vzpěračských pomůcek nazvedal celkově 1 100 kg, platí dodnes.

<h3>Kráčející hora</h3><p><strong>Hafthór Júlíus Björnsson</strong><br /><strong>rok narození:</strong> 1988 | <strong>kategorie:</strong> nejslavnější silák</p><p>Kdysi býval profesionálním basketbalistou, pak ovšem Islanďan <strong>Hafthór Björnsson</strong> přesedlal na silové sporty a stal se legendou: Jako první dokázal během jednoho roku zvítězit v soutěžích Arnold Strongman Classic, Europe’s Strongest Man i World’s Strongest Man. <strong>Mezi jeho rekordy patří mimo jiné 501 kg zvednutých mrtvým tahem</strong>, přičemž si uvedený výkon připsal teprve letos 2. května. Slávu si však paradoxně nevydobyl ani tak účastí v kláních, jako ztvárněním Gregora Cleganeho, přezdívaného Hora – nejsilnějšího muže země Westeros, kde se odehrává ikonický seriál Hra o trůny. </p>

Kráčející hora

Hafthór Júlíus Björnsson
rok narození: 1988 | kategorie: nejslavnější silák

Kdysi býval profesionálním basketbalistou, pak ovšem Islanďan Hafthór Björnsson přesedlal na silové sporty a stal se legendou: Jako první dokázal během jednoho roku zvítězit v soutěžích Arnold Strongman Classic, Europe’s Strongest Man i World’s Strongest Man. Mezi jeho rekordy patří mimo jiné 501 kg zvednutých mrtvým tahem, přičemž si uvedený výkon připsal teprve letos 2. května. Slávu si však paradoxně nevydobyl ani tak účastí v kláních, jako ztvárněním Gregora Cleganeho, přezdívaného Hora – nejsilnějšího muže země Westeros, kde se odehrává ikonický seriál Hra o trůny. 

<h3>Vlaky versus auta</h3><p><strong>Louis Uni</strong><br /><strong>rok narození:</strong> 1862 | <strong>kategorie:</strong> největší silák 19. století</p><p>Francouz <strong>Louis Uni</strong> bývá považován za jednoho z prvních profesionálních silových sportovců. Proslul pod přezdívkou Apollon a slávu si vydobyl hlavně během atletických klání v Bordeaux, kde zvedal vlakové nápravy: Ve vzpírání porazil například legendárního Charlese Estienna, který dokázal závaží vynést pouze na prsa, zatímco Uni jej údajně bez problémů zvedl nad hlavu. Při vystoupeních před publikem s oblibou předváděl scénku s únikem z vězení, při níž ohýbal železné mříže cely. <strong>V roce 1913 se však vážně zranil, když se holýma rukama pokoušel zastavit dvě jedoucí auta: Tah vozů mu bohužel potrhal pažní svaly a jeho kariéra skončila. </strong></p>

Vlaky versus auta

Louis Uni
rok narození: 1862 | kategorie: největší silák 19. století

Francouz Louis Uni bývá považován za jednoho z prvních profesionálních silových sportovců. Proslul pod přezdívkou Apollon a slávu si vydobyl hlavně během atletických klání v Bordeaux, kde zvedal vlakové nápravy: Ve vzpírání porazil například legendárního Charlese Estienna, který dokázal závaží vynést pouze na prsa, zatímco Uni jej údajně bez problémů zvedl nad hlavu. Při vystoupeních před publikem s oblibou předváděl scénku s únikem z vězení, při níž ohýbal železné mříže cely. V roce 1913 se však vážně zranil, když se holýma rukama pokoušel zastavit dvě jedoucí auta: Tah vozů mu bohužel potrhal pažní svaly a jeho kariéra skončila. 

Reklama
Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Replika stroje Fokker Eindecker, kterého se dohodoví piloti až do jara 1916 velmi obávali. (foto: Shutterstock)

Válka

Mezi nejnebezpečnější příměsi zemního plynu patří karcinogenní benzen. Jeho přítomnost vědci zaznamenali v 95 % vzorků. (foto: Unsplash, KWON JUNHOCC0)

Věda

Chcete-li objekty popsané v článku spatřit s jistotou, najděte si k pozorování místo co nejméně zatížené světelným znečištěním. (foto: PixabayCC0)

Vesmír

Dospělý strdimil karmínovoprsý (Aethopyga siparaja) dorůstá velikosti kolem 10 cm. (foto: Shutterstock)

Příroda

Traduje se, že se Tycho de Brahe nechtěl vzdálit od pozorování zatmění Slunce a zemřel na protržený močový měchýř. (foto: Wikimedia Commons, Eduard EnderCC0)

Historie

Ze 144 sekvenovaných vzorků jich 45 – zhruba třetina – obsahovala žraločí DNA. Nejčastěji identifikovanými druhy byli žralok modrý, žralok hedvábný a žralok bělocípý. (foto: Shutterstock)

Zajímavosti

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907