Německá kapitulace v Remeši

- Redakce 100+1 historie

Podpis německé kapitulace v hlavním štábu vrchního velitele spojeneckých expedičních sil generála Eisenhowera v Remeši, 7. květen 1945.
Podpis německé kapitulace v hlavním štábu vrchního velitele spojeneckých expedičních sil generála Eisenhowera v Remeši, 7. květen 1945.
7 . 5 . 1945

Reklama

Přestože na evropské frontě ještě několik dní řinčely zbraně, oficiálně se Německo vzdalo už 7. května 1945. V hlavním stanu vrchního velitele západních spojeneckých vojsk generála Dwighta D. Eisenhowera v Remeši byl podepsán akt bezpodmínečné kapitulace německých vojsk.

TIP: Nejšťastnější den pro Evropu: Události, které předcházely podpisu kapitulace

Hodiny ukazovaly přesně 2:41, když německý generál Alfred Jodl opatřil z pověření Hitlerova nástupce velkoadmirála Karla Dönitze dokument svým podpisem. Přestože se významného aktu účastnil i zástupce sovětské strany generál Ivan Alexejevič Susloparov, byla ceremonie na požadavek Sovětského svazu zopakována následujícího dne v Berlíně.

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Kráter v arizonské poušti, dnes označovaný jako Barringerův, se stal první strukturou vědecky identifikovanou coby důsledek dopadu kosmického tělesa.

Zajímavosti

S větrem o závod

autor: Graeme Obree | model: Beastie

Beastie – anglicky „bestijka“ – je tzv. prone bike, tedy kolo, na němž se za jízdy leží břichem k zemi. Tento konkrétní model patří závodníkovi Graememu Obreemu, který si ho sám navrhl i sestavil a dál si k němu nechal vyrobit speciální aerodynamickou slupku s průčelím. S futuristicky vyhlížejícím strojem se pak v roce 2013 zúčastnil závodu World Human Powered Speed Championships v nevadské poušti, kde se mu povedlo zdolat rychlostní rekord v kategorii prone bike: Svoji Beastie „vybičoval“ k rychlosti 91,12 km/h. (foto: Profimedia)

Revue
Historie

Meganosorožec Paraceratherium linxiaense v krajině svrchního oligocénu.

Věda

Není neobvyklé, že například rypouši a tučňáci obývají stejné prostory.

Příroda
Vesmír

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907