Nevěstiny slané šaty: Originální umělecký projekt z Mrtvého moře

04.09.2016 - Zuzana Rychlá


Reklama

Izraelci mu říkají jam „ha-Melach“, což v překladu znamená „moře Soli“. V Česku máme pro slané jezero, rozkládající se mezi Izraelem a Západním břehem Jordánu, poněkud temnější jméno – říkáme mu „Mrtvé moře“. Právě toto unikátní místo si pro svůj umělecký projekt vybral izraelský performer Sigalit Landau. Pod jeho hladinu umístil na dva měsíce černé šaty, inspirované temnou divadelní hrou Dybbuk, ruskožidovského autora píšícího pod pseudonymem S. Ansky. Extrémní slanost Mrtvého moře jeho šaty vyzdobila fascinujícím solným povlakem. Šaty jsou nyní k vidění v londýnské galerii Marlborough.

Reklama

  • Zdroj textu:

    boredpanda

  • Zdroj fotografií: Sigalit Landau, Marlborough Contemporary

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Apollo 1: Požár v kabině

kdy: 27. ledna 1967 |  počet obětí: 3 

Mezi zmíněných osmnáct ztracených životů nepočítáme oběti havárie Apolla 1, zničeného během pozemních příprav. Jednalo se o nácvik předstartovních operací, včetně prověrky nouzového opuštění kabiny: 27. ledna 1967 se posádka chystala v lodi usazené na vrcholu Saturnu IB, vztyčeného na rampě. V důsledku závady na kabeláži však ve velitelské kabině vypukl požár a v atmosféře z čistého kyslíku se rychle šířil. Uvnitř uhořeli tři astronauti – Virgil Grissom, Edward White a Roger Chaffee. Pro další lety byly veškeré hořlavé materiály nahrazeny a změnil se systém otevírání vstupního průlezu. (foto: Wikimedia Commons, Kipp Teague 1 + 2, CC0)

Vesmír

Podle majitele Martina pokrývají stěny a strop hospůdky McGuire's Irish Pub bankovky v hodnotě okolo dvou milionů dolarů.

Revue

Sovětská pěchota v útoku. Operace Bagration přinesla Rudé armádě obrovské územní zisky.

Válka

Farmáři i tovaryši žádali vyšší mzdy. Vrchnost však reagovala represí a omezením platů.

Historie
Zajímavosti

Na tento jediný neuron se ve skutečnosti napojuje asi 4 tisíce nervových vláken

Věda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907