Nevěstiny slané šaty: Originální umělecký projekt z Mrtvého moře

04.09.2016 - Zuzana Rychlá


Reklama

Izraelci mu říkají jam „ha-Melach“, což v překladu znamená „moře Soli“. V Česku máme pro slané jezero, rozkládající se mezi Izraelem a Západním břehem Jordánu, poněkud temnější jméno – říkáme mu „Mrtvé moře“. Právě toto unikátní místo si pro svůj umělecký projekt vybral izraelský performer Sigalit Landau. Pod jeho hladinu umístil na dva měsíce černé šaty, inspirované temnou divadelní hrou Dybbuk, ruskožidovského autora píšícího pod pseudonymem S. Ansky. Extrémní slanost Mrtvého moře jeho šaty vyzdobila fascinujícím solným povlakem. Šaty jsou nyní k vidění v londýnské galerii Marlborough.

Reklama

  • Zdroj textu:

    boredpanda

  • Zdroj fotografií: Sigalit Landau, Marlborough ContemporaryDalší články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Nezamhouřit oka

Shattered | rok: 2014 | počet sezon: 1

V reality show Shattered se deset účastníků nechalo zavřít v domě plném skrytých kamer a měli za úkol vydržet týden bez spánku. Denně přitom podstupovali testy, aby se určilo, na koho dlouhodobá bdělost dopadá nejhůř. Tito jedinci se pak utkávali v různých výzvách a nejslabší museli dům opustit. Na vítěze čekalo v přepočtu 4,1 milionu korun, suma se však snižovala pokaždé, když někdo ze soutěžících zavřel oči na déle než deset sekund. Zatímco někteří usnuli, jiní prodělávali halucinace či dramatické změny chování. Farah Clareová nakonec zůstala vzhůru celých 178 hodin a odnesla si čtyři miliony korun. (foto: Unsplash, Alexandra Gorn, CC0)

Revue

Northrop Grumman B-2 Spirit – vývoj tohoto víceúčelového strategického bombardéru probíhal v maximálním utajení. (foto: Shutterstock)

Válka
Zajímavosti

Lidé se superneurony mají paměť jako mladíci. (foto: Shutterstock)

Věda

Poprava císaře Maxmiliána, vedle něho generál Miramón (po císařově levé ruce) a Mejía. Obraz fracouzského malíře Edouarda Maneta. (foto: Wikimedia Commons, CC0)

Historie

Následky kolize DART s planetkou Dimorphos zachycené dalekohledem SOAR. Za planetkou se táhne ohon, který je podle vědců dlouhý více než 10 000 kilometrů. (CTIO/NOIRLab/SOAR/NSF/AURA, T. Kareta, M. KnightCC BY-SA 4.0)

Vesmír

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907