Noví medicínští mikroboti umí automaticky měnit tvar podle prostředí v těle

23.01.2019 - Stanislav Mihulka

<p>Lidské tělo ukrývá řadu nástrah. Mikroboti s tím počítají a morfují podle potřeby.</p>

Lidské tělo ukrývá řadu nástrah. Mikroboti s tím počítají a morfují podle potřeby.


Reklama

Stále více se ukazuje, že medicína blízké budoucnosti by mohla podstatně spoléhat na miniaturní roboty. Lékaři je budou vpouštět do lidského těla, kde se mikroboti budou muset dopravit na místo určení. Tam mohou vyložit potřebný lék anebo třeba zprůchodnit ucpanou cévu.

Problém je ale v tom, že lidské tělo není všude stejné. Ve skutečnosti představuje svět plný dramaticky odlišných prostředí. A taková prostředí pochopitelně kladou velmi různé nároky na mikroboty, kteří se v lidském těle pohybují. Zajímavé řešení tohoto problému nedávno nabídli švýcarští vědci.

TIP: Miniaturní roboti s antibiotiky léčili žaludeční vředy u myší

Vyvinuli mikroboty, kteří automaticky morfují podle prostředí, ve kterém octnou. Tyto miniaturní roboty tvoří vrstvy biologicky nezávadného hydrogelu, které jsou poskládané jako origami. V hydrogelu jsou malé magnetické částice, díky nimž je možné mikroboty řídit vnějším elektromagnetickým polem. Největší výhoda těchto mikrobotů je ale v tom, že mohou změnit tvar podle okolního prostředí. Když jsou v řídké kapalině, mají protáhlý tvar, zatímco v husté kapalině zaujmou tvar spirály. 

Reklama

  • Zdroj textu:

    EPFL

  • Zdroj fotografií: EPFL/ETHZ

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

V křesťanské společnosti se konzumace masa rozšířila ve 4. století. Značná část raných křesťanů pravděpodobně byla vegetariány.

Zajímavosti

Trénink s hologramem

Věda

Milovníci rozpálených skal

Kozorožec núbijský (Capra nubiana) je jediným druhem kozorožce, jenž je adaptován pro život v horkých a suchých oblastech. Žije v horských regionech severovýchodní Afriky a na Středním východě v nadmořských výškách do 3 000 metrů, kde si vybírá ty nejodlehlejší, nejvyšší a nejstrmější skalní stěny. V rámci tohoto druhu je velmi výrazný pohlavní dimorfismus – samci váží kolem 60 kilogramů a dorůstají délky kolem 125 cm, zatímco samice jsou maximálně kolem 30 kg těžké a ne delší než 105 cm. Vroubené rohy samců mohou být až 120 cm dlouhé a docházejí uplatnění při bojích o dominanci. Jejich srážky ale jen zřídka končí zraněním. (foto: Shutterstock)

Příroda

Slunce pohledem americké obervatoře Solar Dynamics Observatory z února 2015. (foto: NASA/SDO, CC0)

Vesmír

Představa létající lodě Sky Cruise (foto: Profimedia, Hashem Al-Ghaili)

Revue

Replika stroje Fokker Eindecker, kterého se dohodoví piloti až do jara 1916 velmi obávali. (foto: Shutterstock)

Válka

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907