Miniaturní roboti s antibiotiky léčili žaludeční vředy u myší

17.08.2017 - Stanislav Mihulka

Když na léčbu antibiotiky není spoleh, nastoupí autonomní mikroboti

Laboratorní myš -<p>Mikroboti uspěli v léčbě vředů pokusných myší</p>
Laboratorní myš -

Mikroboti uspěli v léčbě vředů pokusných myší


Reklama

Léčba antibiotiky bývá komplikovaná. V některých případech pomáhají nové technologie, díky nimž je možné dopravit antibiotika přesně na místo určení.

Na Kalifornské univerzitě v San Diegu vyvinuli miniaturní autonomní roboty s mikromotory, jejichž velikost se blíží šířce lidského vlasu. Když se mikroboti dostanou do kyselého prostředí žaludku, tak v nich vznikají bublinky vodíku, které robota pohánějí směrem vpřed.

Tyto mikroboty vědci vybavili nákladem antibiotik, a pak s nimi úspěšně léčili žaludeční vředy u pokusných myší. Myši se žaludeční infekcí dostávaly léčbu s mikroboty jednou denně, celkem po dobu 5 dní.

TIP: Náhrada za antibiotika? Proti otravě krve budou bojovat magnetické částice

Na konci léčby se ukázalo, že tento postup účinkuje lépe, než stávají léčby podobných onemocnění. Velkou výhodou mikrobotů je to, že k jejich použití není nutné snižovat kyselost žaludku dalšími léky.

 

  • Zdroj textu:

    New Scientist, Nature Communications

  • Zdroj fotografií: CC0 Public Domain

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Jizvy chudoby: konžský frank

kde: Demokratická republika Kongo | nejvyšší inflace: 511 % (2000)

Demokratická republika Kongo vlastní jedny z největších zásob mědi a kobaltu na světě a nechybí jí ani ropa. O vývoz všech tří surovin sice země opírá svou ekonomiku, která je momentálně na vzestupu, nicméně dlouhé roky občanských válek a nestabilní politické situace v ní napáchaly přetrvávající škody. Nejvyšší inflace byla v zemi naměřena v roce 2000, kdy se zvýšila o 511 procent. Od té doby sice znehodnocení prudce kleslo, ve státě však stále žije přes 60 procent obyvatel pod úrovní chudoby. 

Zajímavosti
Věda

Pražský hrad (kolem roku 1400). Za Lucemburků, především pak za Karla IV. se hrad románský proměnil v gotický. Královský palác byl přestavěn podle „galského způsobu“ a francouzská gotika se měla odrážet i ve stavbě katedrály. (zdroj: Archiv výzkumu Pražského hradu)

Historie

Umělecká představa stanice Tchien-kung 3, která má vzniknout do roku 2022. (zdroj: CNSA)

Vesmír
Zajímavosti

Součástí japonských sil byla i největší bitevní loď na světě Jamato. (zdroj: Wikimedia Commons (Yamato Museum, Shizuo Fukui, volné dílo)

Válka

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907