Miniaturní roboti s antibiotiky léčili žaludeční vředy u myší

17.08.2017 - Stanislav Mihulka

Když na léčbu antibiotiky není spoleh, nastoupí autonomní mikroboti

Laboratorní myš -<p>Mikroboti uspěli v léčbě vředů pokusných myší</p>
Laboratorní myš -

Mikroboti uspěli v léčbě vředů pokusných myší


Reklama

Léčba antibiotiky bývá komplikovaná. V některých případech pomáhají nové technologie, díky nimž je možné dopravit antibiotika přesně na místo určení.

Na Kalifornské univerzitě v San Diegu vyvinuli miniaturní autonomní roboty s mikromotory, jejichž velikost se blíží šířce lidského vlasu. Když se mikroboti dostanou do kyselého prostředí žaludku, tak v nich vznikají bublinky vodíku, které robota pohánějí směrem vpřed.

Tyto mikroboty vědci vybavili nákladem antibiotik, a pak s nimi úspěšně léčili žaludeční vředy u pokusných myší. Myši se žaludeční infekcí dostávaly léčbu s mikroboty jednou denně, celkem po dobu 5 dní.

TIP: Náhrada za antibiotika? Proti otravě krve budou bojovat magnetické částice

Na konci léčby se ukázalo, že tento postup účinkuje lépe, než stávají léčby podobných onemocnění. Velkou výhodou mikrobotů je to, že k jejich použití není nutné snižovat kyselost žaludku dalšími léky.

 

Reklama

  • Zdroj textu:

    New Scientist, Nature Communications

  • Zdroj fotografií: CC0 Public DomainDalší články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Vlčím smečkám v Yellowstonu se připisuje efekt tzv. trofické kaskády, tedy vzájemně zřetězených procesů vedoucích k obnově narušené přírody.

Příroda

Alžběta Gabriela Bavorská byla bavorská princezna a později belgická královna. V roce 1900 se provdala za dědice belgického trůnu Alberta I. (foto: Wikimedia Commons, CC0)

Historie

Šlechtic první historicky doložené čínské dynastie Šang byl před více než 3 000 lety z nejasných důvodů pohřben se zlatou maskou. (foto: China News ServiceCC0)

Věda
Zajímavosti

Testovací prototyp rakety Super Heavy B7 podstoupil 20. září důležitou zkoušku. Firma SpaceX provedla statický zážeh rovnou 7 motorů Raptor 2. (foto: SpaceXCC BY 4.0)

Vesmír

Hledá se leguán zelený, raději mrtvý. (foto: Wikimedia Commons, Hugoesteban14CC BY-SA 4.0)

Věda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907