Od roku 2009 zmizelo kvůli změnám klimatu 14 % korálových útesů

07.10.2021 - Zuzana Rychlá a ČTK

V letech 2009 až 2018 se plocha korálových útesů snížila o 14 procent. Uvedla to ve své studii mezinárodní organizace GCRMN, která stav korálových útesů monitoruje.

<p>Ačkoliv korálové útesy pokrývají jen jedno procento dna oceánů, žije v nich až čtvrtina druhů mořské flóry a fauny.</p>

Ačkoliv korálové útesy pokrývají jen jedno procento dna oceánů, žije v nich až čtvrtina druhů mořské flóry a fauny.


Reklama

Za negativní vývoj podle badatelů mohou v první řadě vyšší teploty vod světových oceánů. Ve sledovaném období se plocha korálových útesů snížila o 11 700 kilometrů čtverečních, což je plocha, která odpovídá Praze a Středočeskému kraji.

„Korálové útesy jsou všude na světě pod neustálým tlakem kvůli oteplování, způsobenému změnami klimatu,“ uvedla GCRMN. Podle zástupců organizace korálové útesy trpí také celou řadou místních faktorů. Jedná se například o znečištění vody, příliš intenzivní rybolov či necitlivé stavební a další zásahy do pobřeží.

„Změny klimatu jsou největší hrozbou pro korálové útesy,“ uvedl ředitel australského výzkumného střediska moří (AIMS) Paul Hardisty. Podle GCRMN se ale ukazuje, že mnohé korálové útesy jsou schopny regenerace, pokud k tomu mají vhodné podmínky.

TIP: Oceány se oteplují mnohem rychleji, než jsme předpokládali, varují vědci

Korálové útesy tvoří významný prvek oceánských ekosystémů. „Ačkoliv pokrývají jen jedno procento dna oceánů, žije v nich až čtvrtina druhů mořské flóry a fauny,“ dodávají zástupci organizace GCRMN. Z korálových útesů mají přínos i lidé, a to v podobě výdělků z cestovního ruchu či rybolovu nebo jako ochrana pobřeží před erozí a dalšími negativními vlivy.

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Inspektor Izraelského památkového úřadu s objeveným mečem.

Věda

Tropické cyklóny dostávaly jména už před několika staletími. Bouře byly tehdy pojmenovávány podle míst, kde působily velké škody nebo podle svatých.

Zajímavosti

Koncept lunární motorky Tardigrade.

Vesmír

Všemi barvami hrající kopce Aktau v NP Altyn-Emel jsou tvořeny měkkými sedimenty

Příroda
Historie

U Tannenbergu Rusové ztratily desetitisíce mužů, ale tisk bitvu označil za pouhý lokální neúspěch.

Válka

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907