Od roku 2009 zmizelo kvůli změnám klimatu 14 % korálových útesů

07.10.2021 - Zuzana Rychlá a ČTK

V letech 2009 až 2018 se plocha korálových útesů snížila o 14 procent. Uvedla to ve své studii mezinárodní organizace GCRMN, která stav korálových útesů monitoruje.

<p>Ačkoliv korálové útesy pokrývají jen jedno procento dna oceánů, žije v nich až čtvrtina druhů mořské flóry a fauny.</p>

Ačkoliv korálové útesy pokrývají jen jedno procento dna oceánů, žije v nich až čtvrtina druhů mořské flóry a fauny.


Reklama

Za negativní vývoj podle badatelů mohou v první řadě vyšší teploty vod světových oceánů. Ve sledovaném období se plocha korálových útesů snížila o 11 700 kilometrů čtverečních, což je plocha, která odpovídá Praze a Středočeskému kraji.

„Korálové útesy jsou všude na světě pod neustálým tlakem kvůli oteplování, způsobenému změnami klimatu,“ uvedla GCRMN. Podle zástupců organizace korálové útesy trpí také celou řadou místních faktorů. Jedná se například o znečištění vody, příliš intenzivní rybolov či necitlivé stavební a další zásahy do pobřeží.

„Změny klimatu jsou největší hrozbou pro korálové útesy,“ uvedl ředitel australského výzkumného střediska moří (AIMS) Paul Hardisty. Podle GCRMN se ale ukazuje, že mnohé korálové útesy jsou schopny regenerace, pokud k tomu mají vhodné podmínky.

TIP: Oceány se oteplují mnohem rychleji, než jsme předpokládali, varují vědci

Korálové útesy tvoří významný prvek oceánských ekosystémů. „Ačkoliv pokrývají jen jedno procento dna oceánů, žije v nich až čtvrtina druhů mořské flóry a fauny,“ dodávají zástupci organizace GCRMN. Z korálových útesů mají přínos i lidé, a to v podobě výdělků z cestovního ruchu či rybolovu nebo jako ochrana pobřeží před erozí a dalšími negativními vlivy.

Reklama
Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Když člověk přijde o jednu hemisféru, zbývající část mozku dokáže z velké části nahradit její funkci. Plasticita mozku je ale zřejmě závislá na věku. (foto: Shutterstock)

Věda

Ulicemi kráčí smrt

Día de Muertos | Mexiko

Mexický svátek Día de Muertos neboli „den mrtvých“ se slaví od večera 31. října do 2. listopadu. Odrážejí se v něm předkřesťanské tradice, mimo jiné aztécké rituály, a jeho smyslem je poukázat, že smrt tvoří zcela přirozenou součást života. Malování a masky ve tvaru lebek slouží k uctění zesnulých, jimž lidé také pokládají na hroby či domácí oltáře obětiny. (foto: Shutterstock)

Zajímavosti

Skupiny malých roverů by mohly pronikat do jeskynních prostor na Měsíci a na další obtížně dostupná či nebezpečná místa. (foto: Lunar Zebro, TU Delft, CC0)

Vesmír
Válka

Po smrti Jana Šembery (1597) pánové z Boskovic vymřeli po meči. A komu připadly jejich překrásné zámky? Jan Šembera obě své dcery provdal za šlechtice z rodu Lichtenštejnů, kteří se tak mohli radovat z bohatého dědictví. (foto: Wikimedia Commons, DoronenkoCC BY-SA 4.0)

Historie

Úchvatná scenérie Velké Sněžné jámy. (foto: © Jan Vítek)

Příroda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907