Oponent inkvizitora Bobliga: Tomáš König se neváhal postavit i biskupovi

14.02.2020 - Redakce Kauzy (extra Historie)

Zdálo se, že čarodějnické procesy na severní Moravě potvrzují názor, že svět se dělí na mocné a bezmocné. Přesto se našli tací, kteří se neváhali zvůli postavit...

<p>V kultovním filmu Otakara Vávry <strong>Kladivo na čarodějnice</strong> ztvárnil postavu Tomáše Königa herec <strong>Jiří Holý</strong> (zcela vpravo).</p>

V kultovním filmu Otakara Vávry Kladivo na čarodějnice ztvárnil postavu Tomáše Königa herec Jiří Holý (zcela vpravo).


Reklama

Jedním z mála lidí, kteří se postavili zvůli inkvizitora Jindřicha Bobliga z Edelstadtu, byl mladý losinský farář Tomáš König (kolem 1650–1683). V září roku 1680 vyslechl úpěnlivé prosby o smilování tří upalovaných žen za to, že obvinily nevinné. Jako jejich zpovědník však kromě toho moc dobře věděl o vyšetřovací praxi tribunálu a také o tom, že Boblig nutil mučené ženy udávat jména místních duchovních. Otřesený König se o tři dny později setkal se sobotínským farářem Eusebiem Leandrem Schmidtem a Jiřím Lachnitem, kaplanem z Rapotína, aby sestavili písemný protest proti používání tortury a vystupování celého inkvizičního tribunálu.

TIP: Inkvizitor Boblig a čarodějnické procesy na losinském panství

Petici poslali olomouckému biskupovi, ovšem biskupství s ní razantně nesouhlasilo a v atmosféře strachu vzali všichni až na Königa svá slova zpět. Boblig poté štval proti protestujícím duchovním i prosté lidi. O Königovi například prohlásil, že je „gravidní čarodějnictvím“. Poté jeho kuchařku a hospodyni Moserovou na faře místní přepadli a chtěli na jejím těle hledat ďáblovo znamení, či možná spíše známky přestálého těhotenství, když se rozšířily pomluvy, že König má s ženou poměr. Moserová byla nakonec zatčena, donucena k přiznání a upálena. Königa sice od konce podobného tomu Lautnerovu zachránilo přeložení na jinou faru, brzy na to však zemřel.

Kdo bohatl z procesů?

Jednou z hlavních motivací osob, které se na procesech podílely, měla být touha po majetku obviněných osob. Prý se tak dalo přijít k dědictví po odsouzených osobách. Skutečnost však byla daleko složitější. Předně po popravených stále dědili jejich rodinní příslušníci a další zákonní dědici. Pokud dědici existovali, jejich majetek v žádném případě nepropadal vrchnosti ani panovníkovi. Jiná situace nastávala, když se příbuzní vězněného zadlužili u svých sousedů kvůli nákladům na vydržování svého příbuzného ve vězení. Teprve neschopnost dluhy splácet vedla k tomu, že zadlužený majetek byl pak k mání za babku. Svévolné rozkrádání cenností, jak se tomu stalo v případě mrtvých Sattlerových, je ovšem věc druhá. 

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

V roce 1997 vyšla studie tvrdící, že očkování způsobuje autismus, a její závěry rezonují na internetu dodnes.

Zajímavosti

Chytré toalety by mohly zvýšit naši připravenost na budoucí epidemie.

Věda
Revue

Velmi těsná dvojice trpaslíků J2322+0509

Vesmír

Napoleon ruské revoluce

Alexandr Fjodorovič Kerenskij

Právník Alexandr Fjodorovič Kerenskij byl před válkou jako poslanec v Dumě dobře známou osobností. Po březnové revoluci působil ve vlivném petrohradském sovětu, dosáhl funkce ministra spravedlnosti a posléze se realizoval jako ministr války a námořnictva. Kerenskij se snažil vrátit ruskou armádu do války, letní ofenzíva roku 1917, jejíž součástí byl i útok u Zborova, však selhala. V Rusku stále sílili bolševici a volání po míru bez anexí a kontribucí.

Kerenskij se po bolševické revoluci pokusil zvrátit situaci, nebyl však úspěšný a následně uprchl do Anglie a Francie. Nevzdal se veřejného života a publikoval, ale do Ruska se nikdy nevrátil. Zemřel ve Spojených státech.

Historie

Výrazné barvy nemají mandrilové jen v obličeji, ale rovněž na zadku, kde pravděpodobně slouží pro snadnější pohyb skupiny v husté vegetaci.

Příroda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907