Oponent inkvizitora Bobliga: Tomáš König se neváhal postavit i biskupovi

14.02.2020 - Redakce Kauzy (extra Historie)

Zdálo se, že čarodějnické procesy na severní Moravě potvrzují názor, že svět se dělí na mocné a bezmocné. Přesto se našli tací, kteří se neváhali zvůli postavit...

<p>V kultovním filmu Otakara Vávry <strong>Kladivo na čarodějnice</strong> ztvárnil postavu Tomáše Königa herec <strong>Jiří Holý</strong> (zcela vpravo).</p>

V kultovním filmu Otakara Vávry Kladivo na čarodějnice ztvárnil postavu Tomáše Königa herec Jiří Holý (zcela vpravo).


Reklama

Jedním z mála lidí, kteří se postavili zvůli inkvizitora Jindřicha Bobliga z Edelstadtu, byl mladý losinský farář Tomáš König (kolem 1650–1683). V září roku 1680 vyslechl úpěnlivé prosby o smilování tří upalovaných žen za to, že obvinily nevinné. Jako jejich zpovědník však kromě toho moc dobře věděl o vyšetřovací praxi tribunálu a také o tom, že Boblig nutil mučené ženy udávat jména místních duchovních. Otřesený König se o tři dny později setkal se sobotínským farářem Eusebiem Leandrem Schmidtem a Jiřím Lachnitem, kaplanem z Rapotína, aby sestavili písemný protest proti používání tortury a vystupování celého inkvizičního tribunálu.

TIP: Inkvizitor Boblig a čarodějnické procesy na losinském panství

Petici poslali olomouckému biskupovi, ovšem biskupství s ní razantně nesouhlasilo a v atmosféře strachu vzali všichni až na Königa svá slova zpět. Boblig poté štval proti protestujícím duchovním i prosté lidi. O Königovi například prohlásil, že je „gravidní čarodějnictvím“. Poté jeho kuchařku a hospodyni Moserovou na faře místní přepadli a chtěli na jejím těle hledat ďáblovo znamení, či možná spíše známky přestálého těhotenství, když se rozšířily pomluvy, že König má s ženou poměr. Moserová byla nakonec zatčena, donucena k přiznání a upálena. Königa sice od konce podobného tomu Lautnerovu zachránilo přeložení na jinou faru, brzy na to však zemřel.

Kdo bohatl z procesů?

Jednou z hlavních motivací osob, které se na procesech podílely, měla být touha po majetku obviněných osob. Prý se tak dalo přijít k dědictví po odsouzených osobách. Skutečnost však byla daleko složitější. Předně po popravených stále dědili jejich rodinní příslušníci a další zákonní dědici. Pokud dědici existovali, jejich majetek v žádném případě nepropadal vrchnosti ani panovníkovi. Jiná situace nastávala, když se příbuzní vězněného zadlužili u svých sousedů kvůli nákladům na vydržování svého příbuzného ve vězení. Teprve neschopnost dluhy splácet vedla k tomu, že zadlužený majetek byl pak k mání za babku. Svévolné rozkrádání cenností, jak se tomu stalo v případě mrtvých Sattlerových, je ovšem věc druhá. 

Reklama
Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Vlčím smečkám v Yellowstonu se připisuje efekt tzv. trofické kaskády, tedy vzájemně zřetězených procesů vedoucích k obnově narušené přírody.

Příroda

Alžběta Gabriela Bavorská byla bavorská princezna a později belgická královna. V roce 1900 se provdala za dědice belgického trůnu Alberta I. (foto: Wikimedia Commons, CC0)

Historie

Šlechtic první historicky doložené čínské dynastie Šang byl před více než 3 000 lety z nejasných důvodů pohřben se zlatou maskou. (foto: China News ServiceCC0)

Věda
Zajímavosti

Testovací prototyp rakety Super Heavy B7 podstoupil 20. září důležitou zkoušku. Firma SpaceX provedla statický zážeh rovnou 7 motorů Raptor 2. (foto: SpaceXCC BY 4.0)

Vesmír

Hledá se leguán zelený, raději mrtvý. (foto: Wikimedia Commons, Hugoesteban14CC BY-SA 4.0)

Věda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907