Páni osmicípé hvězdy: Krátká historie rodu Šternberků

22.01.2016 - Redakce Živá historie

Prastarý český rod zaujímal místo v naší historii již od 12. století


Reklama

Za zakladatele celé dynastie je považován Diviš z Divišova, který se v pramenech objevuje od 12. století. Ve 40. letech 13. století nechal jeho rod vystavět mohutný hrad Šternberk nad řekou Sázavou, který se stal rodovým centrem, přestože Divišovi potomci rozmnožovali svá panství ve východních Čechách i na severní Moravě. Po novém sídle přijali také nové jméno. 

Významní členové šternberského domu

Na sklonku 13. století se podobně jako celá řada předchozích rodů rozštěpili na několik hlavních odnoží, na větev holickou, konopišťskou a moravskou. Posledně jmenované patřil hrad Šternberk severně od Olomouce. Největšího věhlasu dosáhl patrně Zdeněk ze Šternberka, který na svém statku Zelené Hoře připravil schůzku katolických pánů stavějících se proti husitsky orientovanému Jiříkovi z Poděbrad, a v roce 1465 zde byla založena tzv. zelenohorská jednota.

Další významný představitel žil o celých tři sta let později. Osvícensky smýšlející šlechtic František Josef ze Šternberka miloval umění a věnoval nemálo prostředků k podpoře českého národního obrození. V roce 1818 se rovněž počítal k zakladatelům Vlasteneckého muzea, později přejmenovaného na Národní muzeum. Rod Šternberků přetrval až do dnešní doby a v restituci po Sametové revoluci se některé šternberské državy vrátily zpět svému někdejšímu majiteli. 

Reklama

  • Zdroj textu:

    Živá historie 4/2010

  • Zdroj fotografií: Wikipedie

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Historie

Systém FAST poskytuje landerům superschopnost stavby vlastního kosmodromu během přistání. Stačí během přistání vstříknout do raketového plamene keramické částice s hliníkem.

Vesmír
Věda

Žaludy jsou vítanou a výživnou pochoutkou pro mnohé lesní tvory. V kuchyni a medicíně je ale využívali i indiáni a naši předkové.

Příroda

Tvůrci robotické ryby věří, že by mohla najít uplatnění ve vzdělávání a vědeckém výzkumu, nebo například ve výzkumu mořské biologie.

Zajímavosti

Pokud virus změní svou 3D strukturu, nebudou paměťové protilátky účinné, nebo budou účinné méně. 

Zajímavosti

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907