Pár ve Švédsku chtěl pro syna jméno Vladimir Putin, úřady to zamítly

22.09.2021 - Zuzana Rychlá a ČTK

Švédská matrika odmítla žádost páru, který chtěl svého syna pojmenovat po ruském prezidentovi. „Vladimir Putin“ podle úřadu spadá do kategorie nevhodných, a tudíž zakázaných jmen


Reklama

„Křestní jméno nesmí nikoho urážet ani způsobovat ostudu svému nositeli nebo být z jakéhokoli důvodu považováno za nevhodné,“ uvedl švédský úřad Skatteverket. Úřad dodal, že není vhodné jako křestní jméno zvolit příjmení či přezdívku. Odmítl možnost, že by se slova „Vladimir“ a „Putin“ dala považovat za dvě samostatná křestní jména a vysvětlil, že je bylo nutné posoudit jako celek.

Matrika své rozhodnutí doručila na začátku září rodičům, kteří žijí v malém městečku Laholm na jihu Švédska. K zamítacímu dopisu přiložila novou žádost o jméno dítěte.

TIP: Indonéskému chlapci dali rodiče jméno Google. Má mu to usnadnit život

Není to zdaleka poprvé, kdy Skatteverket odmítl žádost rodičů o neobvyklé jméno pro dítě – v minulosti úřad zamítl například jména Ford, Allah, Pilzner nebo Q. Podle statistického úřadu žije ve Švédsku 1413 mužů se jménem Valdimir, nicméně jméno Putin statistika neuvádí. Buď nikdo s takovým jménem v zemi nežije, nebo jsou jeho nositelé méně než dva – v takovém případě je databáze kvůli ochraně osobních údajů nezobrazuje.

Reklama
Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Bodamské jezero leží v nadmořské výšce 395,6 metrů a je třetí největší ve střední Evropě po Balatonu a Ženevském jezeře. (foto: Shutterstock)

Věda

Vilémovi patřilo 20 % rozlohy Anglie. Z dalších 55 % mu jeho „přátelé“ přispívali – navíc všude vybíral daně. A pořád měl své obří výnosné vévodství v Normandii. (foto: Wikimedia CommonsCC0)

Historie

Ectobius lapponicus – „náš“ evropský šváb rusec laponský. Je celkem běžný hlavně v lesích, občas v sadech nebo v zahradách. Objevuje se od května do září. (foto: © Marek Velechovský)

Příroda

Mlhovina CG 4 v souhvězdí Lodní záď je někdy přezdívána „Ruka boží“. Vědci podobné mlhoviny nazývají „kometární globule“, protože tvar jejich plynného oblaku připomíná kometu. (foto: National Optical Astronomy Observatory, CC0)

Vesmír
Zajímavosti

Evropská kosmická agentura (ESA) představila 23. listopadu 2022 nový tým astronautů pro vesmírný program. Je mezi nimi i Čech Aleš Svoboda (na nedatovaném archivním snímku). (foto: Profimedia)

Vesmír

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907