Pár ve Švédsku chtěl pro syna jméno Vladimir Putin, úřady to zamítly

22.09.2021 - Zuzana Rychlá a ČTK

Švédská matrika odmítla žádost páru, který chtěl svého syna pojmenovat po ruském prezidentovi. „Vladimir Putin“ podle úřadu spadá do kategorie nevhodných, a tudíž zakázaných jmen


Reklama

„Křestní jméno nesmí nikoho urážet ani způsobovat ostudu svému nositeli nebo být z jakéhokoli důvodu považováno za nevhodné,“ uvedl švédský úřad Skatteverket. Úřad dodal, že není vhodné jako křestní jméno zvolit příjmení či přezdívku. Odmítl možnost, že by se slova „Vladimir“ a „Putin“ dala považovat za dvě samostatná křestní jména a vysvětlil, že je bylo nutné posoudit jako celek.

Matrika své rozhodnutí doručila na začátku září rodičům, kteří žijí v malém městečku Laholm na jihu Švédska. K zamítacímu dopisu přiložila novou žádost o jméno dítěte.

TIP: Indonéskému chlapci dali rodiče jméno Google. Má mu to usnadnit život

Není to zdaleka poprvé, kdy Skatteverket odmítl žádost rodičů o neobvyklé jméno pro dítě – v minulosti úřad zamítl například jména Ford, Allah, Pilzner nebo Q. Podle statistického úřadu žije ve Švédsku 1413 mužů se jménem Valdimir, nicméně jméno Putin statistika neuvádí. Buď nikdo s takovým jménem v zemi nežije, nebo jsou jeho nositelé méně než dva – v takovém případě je databáze kvůli ochraně osobních údajů nezobrazuje.

Reklama
Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Francouzští rezervisté v Paříži během 1. světové války. Město na Seinou bylo první evropskou metropolí, která naplno zažívala hrůzu z náletů. (foto: Picryl, Library of CongressCC0)

Historie

O nekontrolované „oslavné“ výstřely není nouze především při nejrůznějších příležitostech na Blízkém východě. (foto: Profimedia)

Zajímavosti

Botox se často používá k vyhlazování vrásek na čele. (foto: Shutterstock)

Věda

Kráter v arizonské poušti, dnes označovaný jako Barringerův, je první strukturou vědecky identifikovanou coby důsledek dopadu kosmického tělesa. (foto: Flickr, Arizona's Earth Science Photo Gallery, Dale NationsCC BY-NC 2.0)

Vesmír

Vrcholy masívu Ypsarionu spadají na východ strmými stěnami. (foto: Peter Hupka - se souhlasem k publikování)

Příroda
Revue

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907