Plovoucí les: Unikátní plán má dostat více zeleně do Rotterdamu

08.01.2016 - Martin Reichman

Přístavní město Rotterdam se mění. Ze špinavé popelky by se rádo proměnilo v zelenou oázu. Pomoci mu v tom má i unikátní projekt plovoucích stromů


Reklama

Rotterdam je s 610 000 obyvateli druhé největší nizozemské město. Jedná se také o největší evropský přístav. Do roku 2004, kdy ho předstihla Šanghaj, byl Rotterdam dokonce největším přístavem na světě. V kontextu Nizozemska je ale také největším producentem skleníkových plynů, zejména pak oxidu uhličitého – ročně se ve městě na jednoho obyvatele vyprodukuje více CO2 než v Šanghaji a Londýně dohromady. Celkově se Rotterdam podílí na nizozemské produkci CO2 přibližně 16 procenty.

Změnit se to snaží současný starosta města Ahmed Aboutaleb. Ve spolupráci s urbanisty a ekology radnice postupně realizuje nejrůznější zelené projekty. Od roku 2013 například běží projekt využití zbytkového tepla z přístavu pro vytápění, díky kterému se má snížit městská produkce CO2 až o 175 kilotun ročně.

Nejnovějším zeleným projektem Rotterdamu jsou plovoucí stromy. Projekt navržený  Tieme Haddemanem počítá s plovoucími pontony, na kterých rostou stromy a další zeleň. Pilotní část odstartovala již v září loňského roku a kromě pohledového efektu mají plovoucí miniparčíky zlepšit kvalitu vody.

  • Zdroj textu:

    portofrotterdam.com, urban-green.nl

  • Zdroj fotografií: Urban Green

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Přemysl Otakar II. a jeho syn Václav zlepšili postavení Židů v českých zemích.

Historie

Jednu z největších podzemních prostor parku představuje i Gua Rusa neboli „jelení jeskyně“.

Cestování
Reklama

Zbrusu nový kráter na Marsu

Vesmír

V Grónsku mizí led přímo před očima

Věda

PzKpfw IV Ausf. H od instrukční divize Lehr v předvečer vylodění v Normandii

Válka

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907