Podnikavá Marie Kristina z Ditrichštejna: První start horkovzdušného balónu na Moravě

05.01.2016 - Kristina Popelka

Marie Kristina z Ditrichštejna byla ztělesněním ženy osvícenství. Zajímala se nejen o vědu a umění, ale také o technické inovace


Reklama

První veřejný let horkovzdušného balónu zrealizovali bratři Josef a Étienne Montgolfiérové dne 5. června 1783 ve francouzském Annonay. Dvanáct metrů vysoký balón ohřívaný ohněm ze slámy a vlny vyletěl do výšky takřka dvou kilometrů. Existence létajícího předmětu lehčího než vzduch vzbudila rozruch a ohlasy po celé Evropě a brzy následovaly další pokusy. V září téhož roku se na příkaz krále Ludvíka XVI. nad Versaillské zahrady vznesli kohout, ovce a kachna a krátce nato si do balónu troufla i lidská posádka. Koncem listopadu vynesla montgolfiéra do vzduchu lékárníka de Rozier a markýze d’Arlendes na celých pětadvacet minut.

Kněžniny pokusy s balónem

Když se kněžna Marie Kristina z Ditrichštejna v roce 1784 v novinách dočetla o pokusných letech horkovzdušného balónu uskutečněných ve vídeňském Prátru, nechala montgolfiéru vzlétnout i v zahradě židlochovického zámku (ta byla mimochodem jednou z nejkrásnějších zahrad na Moravě v 18. století). Balón naplněný horkým vzduchem, o němž se říkalo, že jej ušila sama kněžna, vypustil 12. září přírodovědec a pozdější cestovatel Tadeáš Haenke. „Na palubě“ se nacházela pouze tabulka s česky a německy psanou prosbou, aby nálezce balón odevzdal kněžně z Ditrichštejnu. I když byla vypsána tučná odměna, nikdo se neozval. Jednalo se teprve o druhý let neřízené montgolfiéry na území Českého království. První horkovzdušný balón vzlétl půl roku předtím v březnu 1784 v Čechách a vypustil jej také Tadeáš Haenke. 

  • Zdroj textu:

    Tajemství české minulosti 4/2013

  • Zdroj fotografií: Regionální muzeum Mikulov; Wikipedie

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Mnozí připisují mizení letadel a lodí v bermudském trojúhelníku nadpřirozenu či mimozemšťanům.

Zajímavosti

V okamžiku, kdy se z podvrženého vejce vylíhne malá kukačka, má hnízdní parazit vyhráno. Ještě slepá kukačka vytlačí hostitelova vajíčka nebo už vylíhlá mláďata z hnízda a uzurpuje si péči hostitele. Ve výřezu vajíčka ťuhýka obecného s „kódem“, který má odhalit podvrh.

Příroda

Placebo je účinné a má smysl ho používat v léčbě, ukázala to studie amerických vědců.

Věda

Portorický radioteleskop dostal pořádně zabrat.

Vesmír

Scéna ze všedního dne na vídeňských barikádách. Ilustrace H. Katzlera z roku 1872.

Historie

 Komunisté si prorážejí cestu k prezidentskému paláci v centru Saigonu.

 

Válka

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907