Povoláním křiklounka: Ashley Peldonová se živí dabováním výkřiků

27.06.2022 - Martin Reichman

Podobně jako kaskadéři zaskakují za filmové herce v nebezpečných scénách, existují i dabingoví kaskadéři. Jednou z v současnosti nejoceňovanějších je americká herečka Ashley Peldonová

<p>Křik <strong>Ashley Peldonové</strong> zazní například ve filmech <em>Paranormal Activity</em>, <em>Free Guy</em> nebo třeba <em>Vřískot</em>. <em>(ilustrační foto: Unsplash, Hannah Popowski, CC0)</em></p>

Křik Ashley Peldonové zazní například ve filmech Paranormal Activity, Free Guy nebo třeba Vřískot. (ilustrační foto: Unsplash, Hannah Popowski, CC0)


Reklama

„Jsme jako kaskadéři, kteří dělají věci, které by mohly poškodit hlas herce, nebo jsou mimo jejich schopnosti,“ popisuje náplň své práce Ashley Peldonová. „Jako umělec výkřiků musíte znát jemné rozdíly mezi výkřiky. Existuje mnoho různých druhů výkřiků – výkřiky strachu, hněvu, vzteku, výkřiky radosti a úspěchu, stejně jako nářek, výkřiky bolesti a úsilí. Ze všeho nejtěžší jsou ale ty, které vyjadřují smutek,“ přibližuje umělkyně. 

Její práce začíná ve fázi postprodukce. Společně s režisérem volí, jaký druh výkřiku je pro určitou scénu nejvhodnější, jeho intenzitu i délku trvání. Výkřiky Ashley podle svých slov nijak netrénuje, vycházejí z ní přirozeně v závislosti na scéně, na níž právě pracuje. Sama ale přiznává, že jde o práci velmi náročnou – někdy stráví křičením ve studiu až osm hodin.

Reklama
Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Fosilie ptakoještěra Balaenognathus maeuseri byla nalezena v německém lomu a byla popsána paleontology z Anglie, Německa a Mexika. (ilustrace: University of Portsmouth, Megan JacobsCC BY-SA 4.0)

Věda
Zajímavosti

Ratibořický zámek pravděpodobně zažil nejedno dostaveníčko paní kněžny s Metternichem… (Wikimedia Commons, KozuchCC BY-SA 3.0 + Wikimedia CommonsCC0)

Historie

Roztavená láva stéká z ostrova Havaj do Tichého oceánu. (foto: Shutterstock)

Příroda

Jak by asi vypadala obloha na planetě uvnitř kulové hvězdokupy? (ilustrace: Shutterstock)

Vesmír

V roce 2022 bylo objeveno pouhých 13 případů infekce vlasovcem medinským. Ještě v 80. letech minulého století jich byly miliony. (foto: The Carter Center, Louise GubbCC BY 4.0)

Věda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907