Povoláním křiklounka: Ashley Peldonová se živí dabováním výkřiků

27.06.2022 - Martin Reichman

Podobně jako kaskadéři zaskakují za filmové herce v nebezpečných scénách, existují i dabingoví kaskadéři. Jednou z v současnosti nejoceňovanějších je americká herečka Ashley Peldonová

<p>Křik <strong>Ashley Peldonové</strong> zazní například ve filmech <em>Paranormal Activity</em>, <em>Free Guy</em> nebo třeba <em>Vřískot</em>. <em>(ilustrační foto: Unsplash, Hannah Popowski, CC0)</em></p>

Křik Ashley Peldonové zazní například ve filmech Paranormal Activity, Free Guy nebo třeba Vřískot. (ilustrační foto: Unsplash, Hannah Popowski, CC0)


Reklama

„Jsme jako kaskadéři, kteří dělají věci, které by mohly poškodit hlas herce, nebo jsou mimo jejich schopnosti,“ popisuje náplň své práce Ashley Peldonová. „Jako umělec výkřiků musíte znát jemné rozdíly mezi výkřiky. Existuje mnoho různých druhů výkřiků – výkřiky strachu, hněvu, vzteku, výkřiky radosti a úspěchu, stejně jako nářek, výkřiky bolesti a úsilí. Ze všeho nejtěžší jsou ale ty, které vyjadřují smutek,“ přibližuje umělkyně. 

Její práce začíná ve fázi postprodukce. Společně s režisérem volí, jaký druh výkřiku je pro určitou scénu nejvhodnější, jeho intenzitu i délku trvání. Výkřiky Ashley podle svých slov nijak netrénuje, vycházejí z ní přirozeně v závislosti na scéně, na níž právě pracuje. Sama ale přiznává, že jde o práci velmi náročnou – někdy stráví křičením ve studiu až osm hodin.

Reklama
Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Až stanice doslouží, nové moduly se od ní odpojí a zůstanou na oběžné dráze pro soukromé účely. (foto: NASA, CC0)

Vesmír
Revue

Kočrka, kohout nebo třeba kozel - tato zvířata byla ve středověku považována za pomocníky čarodějnic. (foto: Pexels, Lucas PezetaCC0)

Historie

Kareta obrovská (Chelonia mydas) je coby ohrožený druh chráněna. V dospělosti jsou jejími jedinými nepřáteli větší druhy žraloků (zejména žralok tygří) a člověk. (foto: Wikimedia Commons, National Marine Sanctuaries, CC0)

Věda

Hideki Tódžó již jako japonský premiér na manilském letišti před inspekcí posádky Filipín. Japonští vojáci na souostroví povraždili statisíce civilistů. (foto: Wikimedia Commons, Reader's Digest, TT News AgencyCC0)

Válka

Po měsíci „UPF diety“ přibral Chris van Tulleken sedm kilogramů (tři kilogramy tvořil jen tělesný tuk, zbytek sacharidy uložené v játrech a svalech), z průměrné hmotnosti podle BMI poskočil k nadváze. (ilustrační foto: Shutterstock) 

Zajímavosti

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907