Protinacistické povstání v Mnichově 28. dubna 1945 (2): Popravy na sklonku války

15.08.2016 - Jindřich Marek

Na 400 lidí bylo zapojeno do přípravy převratu v Mnichově, jež sledovalo odstranění nacistické správy a ukončení bojů


Reklama

Nacisty sice povstání z noci na 28. dubna 1945 značně zaskočilo, ale záhy se mnichovský gauleiter Paul Giesler spolu s bavorským říšským místodržitelem Franzem Ritter von Eppem vzpamatovali a rozhodli k rázné protiakci. Během několika hodin tak jednotky SS mnichovské povstání zlikvidovaly. Reiterova jednotka v Ismaningu nakonec musela opustit vysílačku a ustoupit před početnějšími jednotkami SS.

Předchozí část:
Protinacistické povstání v Mnichově 28. dubna 1945 (1): Nešťastné bavorské finále

Nacisté se začali krutě mstít těm, které dopadli. Braunovi tankisté jakož i většina tlumočníků se včas rozptýlili či dostali do amerického zajetí. Jedním z prvních popravených vzbouřenců byl hrdina z první světové války a předválečný nakladatel major Günther Caracciola Delbrück. Ten se jako Eppův vojenský pobočník marně pokusil přesvědčit vládce Bavorska k rezignaci a kapitulaci před Američany, ale byl se svými spolupracovníky zajat jednotkou SS a vzápětí popraven na nádvoří Eppova úřadu.

Popravy na sklonku války 

Celkem nacisté popravili 57 účastníků povstání. Jedněmi z mučedníků tohoto vystoupení proti nacistickému režimu byli například i farář Josef Grimm a učitel Georg Hangl z Göttingenu, již uposlechli výzev FAB a z místního kostela strhli vlajku s hákovým křížem. Místo ní vyvěsili modrobílý šachovnicovitý prapor Bavorska. Za tento čin je zavraždili vojáci SS. Největší masakr se však udál v hornickém městečku Penzberg, kde nacisté zabili čtrnáct mužů a dvě ženy v odplatu za pokus převzít moc v obci. Za zmínku stojí, že tuto akci provedlo již formující se poválečné nacistické podzemí z organizace Werwolf.

Pokračování:
Ruppert Gerngross: Tlumočník v čele protinacistického povstání (vychází 16. srpna)

Na větší teror i odpor se však již nacisté v Bavorsku vzhledem k rychlému vývoji událostí nezmohli. Američané nakonec vstoupili do Mnichova prakticky bez boje až 30. dubna. Na pokus skupiny Freiheitsaktion Bayern se záhy zapomnělo. V atmosféře nastalé studené války unikli na straně jedné potrestání ti, kteří se dopouštěli zločinů i na samém konci války, na straně druhé se prakticky vůbec řadu let nevzpomínalo na ty, kteří se dokázali postavit nacistickému zlu.

  • Zdroj textu:

    Válka REVUE SPECIÁL Bitva o Německo

  • Zdroj fotografií: Wikipedia

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Zajímavosti

Veleskokan goliáší, největší známý druh žáby, žije na malém území v Kamerunu. Místní ho rádi loví a prodávají jako pochoutku.

Věda

Ilustrace protoplanetárního disku okolo hvězdy TW Hydrae.

Vesmír

Podle starého mýtu polští jezdci útočili proti německým tankům

Válka

Vítězslava Kaprálová (1915–1940) jako dvacetiletá. Martinů o ní později napsal: „Jen jedna otázka neopustila dodnes mé vědomí a vzpomínky. Proč jí osud dal tolik energie a tolik vzácných darů a proč jí nedal možnost, aby jich mohla využíti?“

Historie

Karlsruhe, kde se mohl podle některých teorií narodit Hauser. Ve výřezu portrét Kaspara Hausera, na němž je patrná jizva na čele po prvním údajném atentátu.

Zajímavosti

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907