Na 400 lidí bylo zapojeno do přípravy převratu v Mnichově, jež sledovalo odstranění nacistické správy a ukončení bojů
Nacisty sice povstání z noci na 28. dubna 1945 značně zaskočilo, ale záhy se mnichovský gauleiter Paul Giesler spolu s bavorským říšským místodržitelem Franzem Ritter von Eppem vzpamatovali a rozhodli k rázné protiakci. Během několika hodin tak jednotky SS mnichovské povstání zlikvidovaly. Reiterova jednotka v Ismaningu nakonec musela opustit vysílačku a ustoupit před početnějšími jednotkami SS.
Nacisté se začali krutě mstít těm, které dopadli. Braunovi tankisté jakož i většina tlumočníků se včas rozptýlili či dostali do amerického zajetí. Jedním z prvních popravených vzbouřenců byl hrdina z první světové války a předválečný nakladatel major Günther Caracciola Delbrück. Ten se jako Eppův vojenský pobočník marně pokusil přesvědčit vládce Bavorska k rezignaci a kapitulaci před Američany, ale byl se svými spolupracovníky zajat jednotkou SS a vzápětí popraven na nádvoří Eppova úřadu.
Celkem nacisté popravili 57 účastníků povstání. Jedněmi z mučedníků tohoto vystoupení proti nacistickému režimu byli například i farář Josef Grimm a učitel Georg Hangl z Göttingenu, již uposlechli výzev FAB a z místního kostela strhli vlajku s hákovým křížem. Místo ní vyvěsili modrobílý šachovnicovitý prapor Bavorska. Za tento čin je zavraždili vojáci SS. Největší masakr se však udál v hornickém městečku Penzberg, kde nacisté zabili čtrnáct mužů a dvě ženy v odplatu za pokus převzít moc v obci. Za zmínku stojí, že tuto akci provedlo již formující se poválečné nacistické podzemí z organizace Werwolf.
Na větší teror i odpor se však již nacisté v Bavorsku vzhledem k rychlému vývoji událostí nezmohli. Američané nakonec vstoupili do Mnichova prakticky bez boje až 30. dubna. Na pokus skupiny Freiheitsaktion Bayern se záhy zapomnělo. V atmosféře nastalé studené války unikli na straně jedné potrestání ti, kteří se dopouštěli zločinů i na samém konci války, na straně druhé se prakticky vůbec řadu let nevzpomínalo na ty, kteří se dokázali postavit nacistickému zlu.
Válka REVUE SPECIÁL Bitva o Německo
VědaV roce 2022 bylo objeveno pouhých 13 případů infekce vlasovcem medinským. Ještě v 80. letech minulého století jich byly miliony. (foto: The Carter Center, Louise Gubb, CC BY 4.0)
ZajímavostiNa celém světě existuje přibližně 7 000 různých jazyků. Jen v Evropě je jich okolo 200. (foto: Shutterstock)
VálkaCísař Karel I. provádí inspekci bosenského pluku na italské frontě. (foto: Wikimedia Commons, CC0)
HistorieMarie Habsburská (1505–1558), obraz německého malíře Hanse Maler zu Schwaze. (zdroj: Wikimedia Commons, CC0)
PřírodaPelikáni na jezeře Kerkini. V hladině se zrcadlí dvoutisícové vrcholy pohoří Belasica zahalené bělavými mračny. (foto: Vladimír Šoltys - se souhlasem k publikování)