Protinacistické povstání v Mnichově 28. dubna 1945 (1): Nešťastné bavorské finále

12.08.2016 - Jindřich Marek

K zajímavým kapitolám dějin druhé světové války patří povstání ve Varšavě, Paříži, Milánu, Turínu a samozřejmě i v Praze. Za zmínku stojí i dodnes neprávem opomíjený pokus o svržení nacistické vlády v Mnichově


Reklama

S blížícím se koncem třetí říše si bavorský Mnichov s okolím prožil protinacistické povstání, které připravila bavorská odbojová skupina Freiheitsaktion Bayern (FAB). Vůdčí osobností a iniciátorem vzniku této organizace byl kapitán Wehrmachtu JUDr. Rupprecht Gerngross, který tehdy velel jako záložní důstojník německé armády rotě tlumočníků mnichovského VII. vojenského okruhu (Der Dolmetscher-Kompanie des Wehrkreises VII), která byla dislokována v budově mnichovských Sárských kasáren (Saarkaserne).

Přestože skupina FAB měla desetibodový program, ve kterém se mimo jiné hovořilo o nutnosti ukončení nacistického režimu a nastolení práva a demokracie v Bavorsku, hlavním cílem skupiny, ve které rezonovaly především ideály křesťanských sociálů a bavorských autonomistů, byla snaha rychle ukončit nesmyslné válčení. Vedle toho hodlali zabránit nacistům v provedení destrukcí ve městě a zamezit bojům s Američany, jež by přinesly ohrožení životů civilních obyvatel. 

Marné snahy spojit se s Američany

Jádrem odboje v Mnichově, které navazovalo styky s katolickými kruhy a některými představiteli samosprávy z dob před příchodem Hitlera k moci, byla právě Gerngrossova rota. V ní se nacházeli na jedné straně stejní antinacističtí liberálové jako on, na straně druhé bychom zde našli i pragmatiky, kteří možná v roce 1933 projevovali sympatie Hitlerovým myšlenkám, ale nyní považovali za nesmyslné pokračovat v odporu zvláště proti zničujícím leteckým i pozemním úderům anglo-amerických armád.

Podle pozdějších výzkumů bylo do příprav převratu zapojeno na 440 vojáků z několika útvarů. Plánované povstání mělo krycí označení „Lov na bažanty“, které bylo do jisté míry inspirováno hnědou barvou uniforem vyšších funkcionářů NSDAP. Jedna ze snah FAB bylo navázat spojení s Američany.

To se však dlouho nedařilo, i když americká zpravodajská služba OSS měla o plánech FAB určité zprávy, jež jí vysílačkou z Guglhöru u Garmisch-Parkenkirchenu zaslal jeden její agent-parašutista. Američané ale příliš nevěřili faktu, že by na německé straně mohl vůbec někdo chystat povstání. Když překročili Dunaj a rychle se blížili k Mnichovu, byli k nim vysláni dva kurýři FAB, aby je informovali o možnosti spolupráce s bavorským hnutím odporu. Zároveň již povstalci nemohli déle čekat…

S tanky k vysílací stanici

Povstání začalo v noci z pátku 27. na sobotu 28. dubna 1945 dvě hodiny po půlnoci, kdy osm bojových skupin FAB vyrazilo plnit předem stanovené úkoly. Bohužel hned pět z nich bylo neúspěšných, kdy se například jedné z nich nepodařilo zatknout generála Siegfrieda Westphala a další významné představitele nacistického režimu v jižním Bavorsku. Jedna ze skupin FAB naopak dokázala obsadit mnichovskou radnici.

Hlavní bojovou silou FAB měli být tankisté z výcvikové jednotky Panzer-Ersatz-Abteilung 17 ve Freisingu, kterým velel člen skupiny spiklenců bývalý učitel major Alois Braun (1892–1963). Stojí za zmínku, že tato výcviková tanková jednotka měla tehdy své nadřízené velitelství v Praze.

Braunův podřízený poručík Ludwig Reiter skutečně se dvěma tanky a asi stovkou vojáků obsadil rozhlasovou stanici v Ismaningu, odkud se zhruba v okruhu 100 km po dobu pěti hodin ozývalo vysílání FAB, které na 78 místech Bavorska inspirovalo posluchače k různým formám odporu od vyvěšování bílých praporů v obcích, sesazování starostů či kapitulace jednotek Volkssturmu před postupujícími Američany.

Pokračování:
Protinacistické povstání v Mnichově 28. dubna 1945 (2): Popravy na sklonku války (vyšlo 15. srpna)

Část vysílání FAB se četla i francouzsky, aby aktivizovala k akci četné francouzské totálně nasazené dělníky a válečné zajatce. Vysílání do jisté míry přispělo k útěku většiny dozorců z neblaze proslulého koncentračního tábora Dachau, kde se tak řada vězňů dočkala živá osvobození tábora americkými jednotkami 29. dubna.

  • Zdroj textu:

    Válka REVUE SPECIÁL Bitva o Německo

  • Zdroj fotografií: Wikipedia

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Historie

Hackeři ovládají mnoho důmyslných způsobů, jak se dostat k vašim citlivým údajům.

Zajímavosti

Do největší floridské zoo zavítala tento týden veterinární zubařka Jamie Berningová. Do jejího zubařského křesla zde během tří dnů usedla (či spíše ulehla) pestrá směsice zvířecích obyvatel. Doktorka Berningová se zde v rámci „týdne zubů“ podívala na zoubek gorilímu samci, lvici, šimpanzovi, tapírovi, vydře nebo třeba hrabáči kapskému.

Revue

S velkými pelagornitidy se další ptáci Antarktidy období eocénu nemohli vůbec měřit

Věda

Tato kreveta harlekýn by podle některý zoologové měla být samostatným druhem Hymenocera elegans, který je jasně rozlišitelný podle modrých okrajů skvrn.

Příroda

Cesta mezihvězdného poutníka Sluneční soustavou.

Vesmír

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907