Ruppert Gerngross: Tlumočník v čele protinacistického povstání

16.08.2016 - Jindřich Marek

Kdo byl vlastně Gerngross, klíčová postava povstání v Mnichově z konce dubna 1945?


Reklama

Polyglot a budoucí vojenský tlumočník Ruppert Gerngross (1915-1996) se narodil v čínské Šanghaji v rodině německého profesora tamní univerzity. Demokratická liberální rodinná výchova jej později vedla k antipatiím k nacistické ideologii. Na počátku války se mu zprvu dařilo vyhýbat se vojenské službě studiem práv na univerzitě v Erlangenu, kde v roce 1942 promoval. Vzhledem k znalosti několika jazyků, včetně čínštiny, se po nástupu k Wehrmachtu dostal k útvaru, který byl využíván k tlumočení a překladům pro účely vojenské správy.

Předchozí části:

Po porážce mnichovského povstání, při jehož přípravě a vypuknutí sehrál klíčovou roli (viz Povstání v Mnichově 28. dubna 1945: Nešťastné bavorské finále) se mu s notnou dávkou štěstí podařilo uprchnout do hor a skrývat se zde až do příchodu amerických jednotek. Po válce se věnoval nejen právnické profesi, ale také své velké vášni jachtingu, když z Jadranu vyrážel v 60. letech po světových oceánech se svou lodí Münchner Freiheit (původně Mau Yee), která v roce 1962 navštívila Hongkong, zatímco rodná Šanghaj mu v době vrcholící studené války zůstala nedostupná. Zemřel v Deisenhofenu u Mnichova.

Reklama

  • Zdroj textu:

    Válka REVUE SPECIÁL Bitva o Německo

  • Zdroj fotografií: archiv autoraDalší články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

V roce 2022 bylo objeveno pouhých 13 případů infekce vlasovcem medinským. Ještě v 80. letech minulého století jich byly miliony. (foto: The Carter Center, Louise GubbCC BY 4.0)

Věda

Na celém světě existuje přibližně 7 000 různých jazyků. Jen v Evropě je jich okolo 200. (foto: Shutterstock)

Zajímavosti

Rover Ingenuity má za sebou již 40 letů v atmosféře Marsu. (ilustrace: NASACC BY 4.0)

Vesmír

Císař Karel I. provádí inspekci bosenského pluku na italské frontě. (foto: Wikimedia CommonsCC0)

Válka

Marie Habsburská (1505–1558), obraz německého malíře Hanse Maler zu Schwaze. (zdroj: Wikimedia Commons, CC0)

Historie

Pelikáni na jezeře Kerkini. V hladině se zrcadlí dvoutisícové vrcholy pohoří Belasica zahalené bělavými mračny. (foto: Vladimír Šoltys - se souhlasem k publikování)

Příroda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907