Ruppert Gerngross: Tlumočník v čele protinacistického povstání

16.08.2016 - Jindřich Marek

Kdo byl vlastně Gerngross, klíčová postava povstání v Mnichově z konce dubna 1945?


Reklama

Polyglot a budoucí vojenský tlumočník Ruppert Gerngross (1915-1996) se narodil v čínské Šanghaji v rodině německého profesora tamní univerzity. Demokratická liberální rodinná výchova jej později vedla k antipatiím k nacistické ideologii. Na počátku války se mu zprvu dařilo vyhýbat se vojenské službě studiem práv na univerzitě v Erlangenu, kde v roce 1942 promoval. Vzhledem k znalosti několika jazyků, včetně čínštiny, se po nástupu k Wehrmachtu dostal k útvaru, který byl využíván k tlumočení a překladům pro účely vojenské správy.

Předchozí části:

Po porážce mnichovského povstání, při jehož přípravě a vypuknutí sehrál klíčovou roli (viz Povstání v Mnichově 28. dubna 1945: Nešťastné bavorské finále) se mu s notnou dávkou štěstí podařilo uprchnout do hor a skrývat se zde až do příchodu amerických jednotek. Po válce se věnoval nejen právnické profesi, ale také své velké vášni jachtingu, když z Jadranu vyrážel v 60. letech po světových oceánech se svou lodí Münchner Freiheit (původně Mau Yee), která v roce 1962 navštívila Hongkong, zatímco rodná Šanghaj mu v době vrcholící studené války zůstala nedostupná. Zemřel v Deisenhofenu u Mnichova.

  • Zdroj textu:

    Válka REVUE SPECIÁL Bitva o Německo

  • Zdroj fotografií: archiv autora

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Historie

Hackeři ovládají mnoho důmyslných způsobů, jak se dostat k vašim citlivým údajům.

Zajímavosti

Do největší floridské zoo zavítala tento týden veterinární zubařka Jamie Berningová. Do jejího zubařského křesla zde během tří dnů usedla (či spíše ulehla) pestrá směsice zvířecích obyvatel. Doktorka Berningová se zde v rámci „týdne zubů“ podívala na zoubek gorilímu samci, lvici, šimpanzovi, tapírovi, vydře nebo třeba hrabáči kapskému.

Revue

S velkými pelagornitidy se další ptáci Antarktidy období eocénu nemohli vůbec měřit

Věda

Tato kreveta harlekýn by podle některý zoologové měla být samostatným druhem Hymenocera elegans, který je jasně rozlišitelný podle modrých okrajů skvrn.

Příroda

Cesta mezihvězdného poutníka Sluneční soustavou.

Vesmír

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907