Požár Říšského sněmu

- Redakce 100+1 historie

27 . 2 . 1933

Reklama

27. února 1933 v deset hodin večer se před budovou Říšského sněmu sešli hlavní nacističtí pohlaváři. Žádné veřejné vystoupení se ale nekonalo. Triumvirát ve složení Hitler, Göring a Goebbels pouze přihlížel, jak historickou stavbu pohlcují plameny.

Přestože napáchal požár značné škody, Hitlerovi se hodil. Už dlouho si pohrával s myšlenkou zatočit s komunisty. Když byli ze založení požáru obviněni Nizozemec Marinus van der Lubbe a další čtyři komunisté, držel kancléř ve svých rukou neprůstřelný důkaz, který mu měl pomoci zdiskreditovat a následně zneškodnit opoziční komunistickou stranu.

TIP: Recept na válku: Čím oslovoval Adolf Hitler své voliče a co jim sliboval?

Stále ještě úřadující prezident von Hindenburg vydal ihned po excesu dekret, který výrazně omezil občanská práva a odstartoval vlnu pronásledování komunistických funkcionářů a poslanců. Z pětice obviněných byl však odsouzen pouze van der Lubbe. Přestože za svůj údajný čin zaplatil životem, historikové se dodnes přou, kdo ve skutečnosti za požárem Říšského sněmu stál.

Reklama
Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Svatojakubskou cestu spousta křesťanů dodnes absolvuje především z náboženských důvodů, s rostoucí popularitou se ale na cestu vydávají lidé různých náboženství a motivací. Od roku 1993 patří Camino de Santiago do seznamu světového dědictví UNESCO. (foto: Shutterstock)

Zajímavosti

Experimenty s profesionálními běžci ukázaly, že při sprintu na 100 metrů jim kofein zrychlí čas v průměru o 0,14 sekundy. (foto: PixabayCC0)

Věda

K prachovým bouřím dochází na Marsu každoročně. Jednou zhruba za tři tamní roky, tedy 5,5 roku na Zemi, ovšem přijde opravdu masivní, tzv. globální bouře. (ilustrace: Getty Images)

Vesmír

Smrtící pasti číhající na archeology najdeme spíš ve filmech a počítačových hrách. (foto: Getty Images (Lucasfilm Ltd.)

Historie

Tento útvar známe i z našich lesů – pravděpodobně jde o hálku žlabatky dubové (Cynips quercusfolii) na listu dubu letního (Quercus robur). (foto: Shutterstock)

Příroda

Zhruba třetina všech dospělých uvádí některý z příznaků nespavosti a 6 až 10 % lidí trpí natolik závažnými symptomy, že splňují diagnostická kritéria pro poruchu spánku. (foto: Shutterstock)

Zajímavosti

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907