Přehrada jako z pohádky: Vodní nádrž na Labi je architektonickým skvostem

21.06.2020 - Klára Stejskalová

Na Labi nad Dvorem Králové leží vodní dílo natolik architektonicky pozoruhodné a funkčně zdatné, že bylo roku 1958 vyhlášeno nemovitou památkou a od roku 2010 je národní kulturní památkou. Vedle romantického vzhledu má i své romantické jméno. Podle přilehlého hvozdu se přehradě říká Les Království

<p>Vodní nádrž Les Království na dobové fotografii.</p>

Vodní nádrž Les Království na dobové fotografii.


Reklama

Jakmile začalo v Krkonoších tát nebo nastaly velké deště, vylévalo se Labe na středním toku do údolí. Když v červenci 1897 přišla téměř stoletá voda a od Jaroměře po Hradec Králové brala domy, mosty a ničila zemědělskou půdu, rozhodlo se o regulaci horního toku a stavbě dvou údolních přehrad, které by podobné katastrofě napříště zabránily – Labské u Špindlerova mlýna a u Bílé Třemešné. 

Největší a nejkrásnější

„Chvíli“ se čekalo na vydání zemského zákona a od roku 1903 mohlo Technické oddělení pro úpravu řek v Praze pod vedením inženýra Josefa Plicky pracovat na projektu. Stavba, svěřená rovněž pražské firmě inženýra J. V. Velflíka, byla zahájena o sedm let později a téměř dokončena v roce 1914, když přišla válka. Práce pak pokračovaly až v mírových časech. Už v roce 1917 ještě nehotová přehrada dokázala zadržet přívalovou vlnu, naplnila se zcela vodou a ve své prvořadé funkci regulátorky povodňových průtoků se osvědčila na výbornou. V době dokončení šlo o největší nádrž v Československu co do zadrženého množství vody a délky zděné hráze.

V obloukové koruně hráze dominují stavbě dvě věžovité brány v historizujícím gotickém slohu, který byl již tehdy za svým zenitem. Přehrada je vystavěna z místního pískovce. Velká voda z řeky při maximálním přítoku přepadává pod pěti elegantními oblouky mezi věžemi do vany, takzvaného vývaru, který slouží k utlumení vodní energie. Mohutné přepadání vody bylo vidět i při posledních velkých povodních. Pro vypouštění z nádrže slouží pět spodních výpustí, z toho jedna hrázová, ostatní jsou umístěny do dvou obtokových tunelů, které začínají před hrází šachtovými přelivy umístěnými symetricky po pravé a levé straně řeky.

TIP: Končí éra obřích přehrad? Velké vodní stavby představují časovanou bombu

Při pravém břehu je odtékající voda navíc přiváděna náhonem k turbíně vodní elektrárny. Tu postavila v letech 1920–1923 rovněž Velflíkova firma. Technologickou část dodala Českomoravská-Kolben a elektrické zařízení František Křižík.

V pseudogotickém stylu byl také postaven dům hrázného, či spíš hrádek na pravém břehu a věžička s cimbuřím na levém. Státní podnik Povodí Labe, pod nějž památka spadá, plánuje dům hrázného opravit a v části zřídit expozici věnovanou historii vodního díla. Část je stále využívána pro provozní účely. 

Reklama
Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Francouzští rezervisté v Paříži během 1. světové války. Město na Seinou bylo první evropskou metropolí, která naplno zažívala hrůzu z náletů. (foto: Picryl, Library of CongressCC0)

Historie

O nekontrolované „oslavné“ výstřely není nouze především při nejrůznějších příležitostech na Blízkém východě. (foto: Profimedia)

Zajímavosti

Botox se často používá k vyhlazování vrásek na čele. (foto: Shutterstock)

Věda

Kráter v arizonské poušti, dnes označovaný jako Barringerův, je první strukturou vědecky identifikovanou coby důsledek dopadu kosmického tělesa. (foto: Flickr, Arizona's Earth Science Photo Gallery, Dale NationsCC BY-NC 2.0)

Vesmír

Vrcholy masívu Ypsarionu spadají na východ strmými stěnami. (foto: Peter Hupka - se souhlasem k publikování)

Příroda
Revue

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907