Proroctví z nebes: Jak si lidé v Durynsku vykládali v roce 1581 pád meteoritu?

21.10.2017 - Marek Vlha

Ve Strahovské knihovně se dochoval vzácný český tisk z 16. století, který líčí pád povětroně, čili meteoritu v Durynsku. Nelze pochybovat, že pro naše předky byla taková zpráva předmětem úžasu, stejně jako obav z božího trestu

Dobové vyobrazení - Kresba podle dřevořezby doprovázející českou zprávu o pádu povětroně v Durynsku
Dobové vyobrazení - Kresba podle dřevořezby doprovázející českou zprávu o pádu povětroně v Durynsku

Reklama

S řadou zmínek o podivuhodných nebeských úkazech se můžeme v českém prostředí setkat už hluboko ve středověku. Značný zájem jim věnoval v první polovině 12. století Kanovník vyšehradský, jeden z Kosmových pokračovatelů. V jeho kronice můžeme najít třeba líčení přeletu hadovité nestvůry přes oblohu nebo vyprávění o krvavém dešti, ba dokonce o dopadu obřího kusu masa z nebes.

V zemi durynské

Pokročme ale k roku 1581, kdy mělo dojít k pádu podivného kamene z oblaků v Durynsku. Zmíněný leták uvádí, že „kámen veliký z oblaků, s hrozným hřímáním a povětřím, s velikým hromobitím a blýskáním, dolů na zem upadl. Z toho na lidi přišla veliká hrůza a zvlášť pak na ty, kteříž toho času po polích dělali, nebo s velikým strachem jedni přes druhé do svých příbytkův jeli a utíkali.  Popisek u dřevořezby, která tisk doprovází, to rozebírá ještě podrobněji. Výjev zachycuje okamžik, kdy se přítomní ženci v hrůze modlí, děsí se a utíkají pryč.

Po pádu se kámen zarazil hluboko do země, ale na rozkaz místní vrchnosti byl vykopán. Jak že měl vlastně vypadat? Vážil 49 liber a byl dlouhý na půl lokte. Jeho tvar byl přibližně krychlový, ale strana zabořená do země byla o něco menší. Povětroň měl namodralou šedivou barvu, což se autorovi letáku jevilo jako logické – byl přeci barevný tak, „jako oblakové nebeští jsou“. Po vyzvednutí byl zvláštní kámen vystaven na zámku ve Výmaru, aby si ho lidé dobře uchovali v paměti. Takovéto události křesťanům připomínaly, jak je lidský osud nejistý a že se na ně může obrátit boží hněv.

Válečná žeň

Skutečná žeň podobných zpráv nastala během vleklé třicetileté války. Neklidné časy a pocit ohrožení přirozeně nahrávaly šíření zkazek o podivných astronomických a nebeských jevech a jejich vykládání. Kdosi tehdy oprášil i starý prognostikon sestavený v roce 1573 Tychonem Brahe. Mluvilo se v něm o převratných změnách v Evropě v roce 1632, kdy měla přijít ze severu záře a zahnat temnotu.

Jiná proroctví hovořila o zápase lva ze severu s orlem, symbolem Habsburků. Tento výjev byl například v roce 1630 spatřen na obloze v Chebu. Shodou okolností vstoupili na začátku třicátých let do válečného konfliktu s velkou vervou Švédové, vedení králem Gustavem Adolfem. Naděje, které do proroctví o porážce císařského orla severským lvem vkládali protestanti, se ale neměly naplnit. 

Reklama

  • Zdroj textu:

    Živá historie

  • Zdroj fotografií: archiv autora

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Seismickou aktivitu zřejmě mnohé z věštíren a chrámů využívaly pro své vlastní posvátné rituály.

Historie

Při pohledu na fenka vás okamžitě zaujmou obrovité uši, které jsou dlouhé až 10 centimetrů. Ty samozřejmě přispívají k výbornému sluchu, ale rovněž regulují tělesnou teplotu v horkém pouštním prostředí.

Příroda

Ve výřezu prototyp biohybridní ledviny. 

Věda
Vesmír
Zajímavosti

Z rádia do televize

Guiding Light (U nás ve Springfieldu) 

premiéra: 1937 | epizody: 15 762 televize, 2 500 rozhlas

Seriál „U nás ve Springfieldu“ začínal už v roce 1937 coby rozhlasový pořad a v éteru setrval až do roku 1956. Tou dobou však již paralelně k mluvenému slovu uváděla televize hrané epizody. Děj se zpočátku točil okolo reverenda Johna Ruthledge a jeho blízkých, nicméně postupem času se soustředil na řadu springfieldských rodin a jejich vztahy vykresloval velmi melodramaticky. Šestého září 2006 se vysílala epizoda s pořadovým číslem 15 000, nicméně seriál se tehdy už potýkal s klesající sledovaností a o tři roky později kvůli nezájmu publika skončil. (foto: CBS)

Revue

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907