Reklama


Proroctví z nebes: Jak si lidé v Durynsku vykládali v roce 1581 pád meteoritu?

21.10.2017 - Marek Vlha

Ve Strahovské knihovně se dochoval vzácný český tisk z 16. století, který líčí pád povětroně, čili meteoritu v Durynsku. Nelze pochybovat, že pro naše předky byla taková zpráva předmětem úžasu, stejně jako obav z božího trestu

Dobové vyobrazení - Kresba podle dřevořezby doprovázející českou zprávu o pádu povětroně v Durynsku
Dobové vyobrazení - Kresba podle dřevořezby doprovázející českou zprávu o pádu povětroně v Durynsku

Reklama

S řadou zmínek o podivuhodných nebeských úkazech se můžeme v českém prostředí setkat už hluboko ve středověku. Značný zájem jim věnoval v první polovině 12. století Kanovník vyšehradský, jeden z Kosmových pokračovatelů. V jeho kronice můžeme najít třeba líčení přeletu hadovité nestvůry přes oblohu nebo vyprávění o krvavém dešti, ba dokonce o dopadu obřího kusu masa z nebes.

V zemi durynské

Pokročme ale k roku 1581, kdy mělo dojít k pádu podivného kamene z oblaků v Durynsku. Zmíněný leták uvádí, že „kámen veliký z oblaků, s hrozným hřímáním a povětřím, s velikým hromobitím a blýskáním, dolů na zem upadl. Z toho na lidi přišla veliká hrůza a zvlášť pak na ty, kteříž toho času po polích dělali, nebo s velikým strachem jedni přes druhé do svých příbytkův jeli a utíkali.  Popisek u dřevořezby, která tisk doprovází, to rozebírá ještě podrobněji. Výjev zachycuje okamžik, kdy se přítomní ženci v hrůze modlí, děsí se a utíkají pryč.

Po pádu se kámen zarazil hluboko do země, ale na rozkaz místní vrchnosti byl vykopán. Jak že měl vlastně vypadat? Vážil 49 liber a byl dlouhý na půl lokte. Jeho tvar byl přibližně krychlový, ale strana zabořená do země byla o něco menší. Povětroň měl namodralou šedivou barvu, což se autorovi letáku jevilo jako logické – byl přeci barevný tak, „jako oblakové nebeští jsou“. Po vyzvednutí byl zvláštní kámen vystaven na zámku ve Výmaru, aby si ho lidé dobře uchovali v paměti. Takovéto události křesťanům připomínaly, jak je lidský osud nejistý a že se na ně může obrátit boží hněv.

Válečná žeň

Skutečná žeň podobných zpráv nastala během vleklé třicetileté války. Neklidné časy a pocit ohrožení přirozeně nahrávaly šíření zkazek o podivných astronomických a nebeských jevech a jejich vykládání. Kdosi tehdy oprášil i starý prognostikon sestavený v roce 1573 Tychonem Brahe. Mluvilo se v něm o převratných změnách v Evropě v roce 1632, kdy měla přijít ze severu záře a zahnat temnotu.

Jiná proroctví hovořila o zápase lva ze severu s orlem, symbolem Habsburků. Tento výjev byl například v roce 1630 spatřen na obloze v Chebu. Shodou okolností vstoupili na začátku třicátých let do válečného konfliktu s velkou vervou Švédové, vedení králem Gustavem Adolfem. Naděje, které do proroctví o porážce císařského orla severským lvem vkládali protestanti, se ale neměly naplnit. 

  • Zdroj textu:

    Živá historie

  • Zdroj fotografií: archiv autora

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Zajímavosti

Pátrači operovali spolu s bitevníky v takzvaném růžovém týmu. Zde dvojice „lovec–zabiják“ z poslední etapy války – bitevní vrtulník AH-1 kryje průzkumný OH-58.

Válka

Prakticky od prvního dne Kláru tížila výše výživného, které ji manžel poskytoval na vedení domácnosti. Po šesti letech manželství pohár trpělivosti přetekl.

Historie

Více než půlmetrový surýn leopardí žije skrytě v bažinách Floridy a Alabamy

Věda

Planetka Bennu na snímku sondy OSIRIS-REx

Vesmír

Ve výřezu nový nanogel pod mikroskopem.

Věda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907