Prsa nejsou jen symbolem krásy

05.07.2022 - Komerční prezentace

Rakovina prsu je po rakovině kůže nejčastějším zhoubným onemocněním žen, ročně slyší tuto diagnózu až čtyři a půl tisíce žen nejrůznějšího věku. Důležité je, v jakém stádiu se nemoc objeví, protože čas je pro další prognózu naprosto zásadní.


Reklama

Až 90 % všech pacientek, u nichž je nemoc diagnostikována v raném stádiu, má šanci na úplné vyléčení. Objevení zhoubného nádoru v prsu můžeme několika způsoby: samovyšetřováním, které by měla provádět každá žena od 30 let věku a přesný postup vám vysvětlí váš gynekolog. K základním zásadám patří: prsa vyšetřovat po menstruaci, kdy jsou měkčí a méně citlivé, nejdřív pohledem zkontrolovat prsy, zda na nich nejsou nějaké změny ve tvaru, velikosti, barvě pokožky a bradavky, souměrnosti, na bradavkách… samovyšetření provádět konečky prsů vestoje i vleže. Tímto způsobem můžete nahmatat bulku velkou 15 až 20 milimetrů, menší ne. 

Metody, které jdou do velmi raných stadií

Mamograf a ultrazvuk jsou způsoby, které mohou v prsu zaregistrovat velmi malé ložisko rakovinných buněk a máte tak šanci na úplné odstranění bujení. Vzhledem k tomu, že nádory prsu tvoří 17 až 20 % všech zhoubných nádorů u žen, patří ČR k zemím, které zavedly preventivní screeningové programy jako prevenci před tímto onemocněním. To znamená, že každá žena má od 45 let věku jednou za dva roky mamografické vyšetření prsu hrazené ze zdravotního pojištění. Doporučení vydává gynekolog, ale i praktický lékař. Mladší ženy si mohou nechat jako samoplátkyně udělat mamografické nebo sonografické (ultrazvuk) vyšetření od 40 let věku. Samozřejmě ženy a dívky, které mají vysoké riziko tohoto onemocnění (v linii maminky, babičky, úmrtí v rodině na rakovinu prsu či vaječníků a dělohy, jsou nositelkami genové mutace), podstupují tato vyšetření dříve a daleko častěji. 

Mamograf nebo ultrazvuk?

Tuto otázku si klade řada žen. Řešení je poměrně snadné: každá tato metoda je vhodná pro jiný typ prsů a různý věk žen. Mamograf na rentgenových snímcích ukáže velmi časné nádory, které žena nenahmatá, nemá potíže a vůbec netuší, že by mohla být nemocná. Jer ideální pro prsa tvořená především tukovou tkání, tedy u zralých a starších žen po 40. roce věku. Ultrazvukové paprsky zase prosvítí lépe tkáň vazivovou, hutnou, která je typická pro mladé ženy. Schopnost vyhledat již maličká ložiska je totožná. Obě metody se velmi dobře doplňují a v případě podezřelého nálezu se mohou využít obě. K dovyšetření lze využít i magnetickou rezonanci a pod ultrazvukem odebrat vzorek tkáně – provést takzvanou biopsii – která ukáže, jaké buňky tkáň napadla. Někdy je naštěstí poplach zbytečný a přístroje odhalí nezhoubnou cystu (dutinka naplněná tekutinou) nebo vazivový uzlík. 

Nebolestivá vyšetření, která dodají klid

Ultrazvukové vyšetření se provádí vleže, prsa jsou potřená gelem, ten vodí paprsky. Mamograf ženy absolvují vestoje, laborantky jim pomohou umístit prsa tak, aby je rentgenové paprsky prosvítily ze všech úhlů. Je dobré, když žena chodí na mamograf pravidelně a na totéž pracoviště. Zde mohou specialisté porovnávat jednotlivé snímky z předchozích let a lépe se jim popisuje aktuální stav tkáně prsou. Prsa ji před mamografickým vyšetřením nenatírejte tělovými krémy a mléky. Obě vyšetření nejsou nijak zatěžující, jsou ovšem velmi průkazné a dodají vám klid, že máte prsa v pořádku.

Přidejte trochu prevence

Tou je rozhodně zdravý životní styl, pohyb, nekouření, žádná nadměrná konzumace alkoholu, držte si optimální váhu. Vyšší riziko mívají ženy, které začaly brzy menstruovat (okolo 12. roku věku), užívají hormonální substituci, prodělala opakovaná umělá oplodnění, jsou starší 40 let, hodně případů přibývá s padesátkou a šedesátkou a u žen, které žijí ve stresovém prostředí.

Reklama

  • Zdroj textu:

    Komerční prezentace

  • Zdroj fotografií:

    Freepik, CC0
Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Objevený masový hrob na lokalitě Vráble. Téměř všechny nalezené kostry jsou bez hlavy. (foto: Martin FurholtCC BY 4.0)

Věda

Nedělní erupce třídy X v podobě jasného záblesku (vpravo nahoře), jak ji zachytila observatoř SDO. (foto: NASA, SDOCC BY-SA 4.0)

Vesmír

Boeing B-17G Flying Fortress při letecké přehlídce. (foto: Wikimedia Commons, Airwolfhound, CC BY-SA 2.0)

Válka
Zajímavosti

První evropská kavárna vznikla v Benátkách v roce 1640. Česko si na svou první kavárnu počkalo až do roku 1714. Koncem 19. století už bylo v Praze více než 70 kaváren a v Brně téměř stovka. (foto: Pixabay, CC0)

Historie

Požár v proslulé katedrále Notre-Dame v Paříži vypukl v pondělí 15. dubna 2019 během rekonstrukce její střechy. (foto: Profimedia)

Zajímavosti

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907