Radioteleskop Green Bank pořídil skvělý snímek místa přistání Apolla 15

08.02.2021 - Stanislav Mihulka

Nová technologie snímkování pořídila během testu rádiové snímky z povrchu Měsíce v nečekaném rozlišení

<p>Radarový snímek oblasti přistání mise Apolla 15. | <em>Zdroj: Sophia Dagnello/NRAO/GBO/Raytheon/AUI/NSF/USGS)</em></p>

Radarový snímek oblasti přistání mise Apolla 15. | Zdroj: Sophia Dagnello/NRAO/GBO/Raytheon/AUI/NSF/USGS)


Reklama

Dnes už máme k dispozici velmi výkonné přístroje, které nám umožňují pořizovat nesmírně detailní snímky vzdálených i blízkých vesmírných objektů. Odborníci americké National Radio Astronomy Observatory (NRAO) ve spolupráci se společností Raytheon Intelligence & Space vyvinuli nové zařízení, které připojili k největšímu nastavitelnému radioteleskopu světa, americkému Green Bank Telescope v Západní Virginii.

S tímto zařízením vyslali silný rádiový signál k Měsíci a nechali ho odrazit od měsíčního povrchu, v oblasti místa přistání mise Apolla 15, na jihovýchodním okraji Moře dešťů. Na snímku jsou patrné detaily povrchu Luny, včetně meandrující brázdy Hadley Rille, což je zřejmě pozůstatek lávového tunelu, jemuž se probořil strop. 

Rádiové skenování Měsíce

Karen O'Neil a její kolegové vyvíjeli tuto technologii dva roky. Nakonec se jim podařilo na vzdálenost zhruba 384 tisíc kilometrů zobrazit objekty o velikosti 5 metrů. Když se vyslaný rádiový signál odrazil zpět, zachytila jej síť observatoří Very Long Baseline Array, která zahrnuje radioteleskopy s velkými anténami na různých místech USA.

TIP: Šikovný asistent: Měsíc pomáhá odhalovat tajemství vzdáleného vesmíru

Uvedený rádiový snímek Luny vznikl v listopadu 2020 a šlo o test, který prokázal, že nová technologie funguje. Tvůrci zařízení dál pracují na jejím vývoji a v dohledné budoucnosti by rádi „dohlédli“ mnohem dál. Spadeno mají na rádiové snímky ve vysokém rozlišení dalších objektů v blízkosti Země, ale i vzdálených planet Sluneční soustavy.

Reklama

  • Zdroj textu:

    Space.com

  • Zdroj fotografií: Sophia Dagnello/NRAO/GBO/Raytheon/AUI/NSF/USGS

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Křižáci v Sidónu zbudovali Mořský hrad a ve 13. století také Hrad svatého Ludvíka. Během křížových výprav bylo město několikrát dobyto a vydrancováno. Ve výřezu nalezené ostaky z masového hrobu.

Věda
Zajímavosti

Rak signální se nechává bez problému obdivovat zblízka.

Příroda

José Luis Pereira a jeho úlovek ze 13. září.

Vesmír

Letoun Junkers F13 byl po porážce Karla převezen do Budapešti, kde si jej mohli prohlédnout místní.

Válka

Český patent umožňuje využívat suť ze zdemolované budovy téměř v nekonečném cyklu.

Zajímavosti

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907