Radioteleskop Green Bank pořídil skvělý snímek místa přistání Apolla 15

Nová technologie snímkování pořídila během testu rádiové snímky z povrchu Měsíce v nečekaném rozlišení

08.02.2021 - Stanislav Mihulka



Dnes už máme k dispozici velmi výkonné přístroje, které nám umožňují pořizovat nesmírně detailní snímky vzdálených i blízkých vesmírných objektů. Odborníci americké National Radio Astronomy Observatory (NRAO) ve spolupráci se společností Raytheon Intelligence & Space vyvinuli nové zařízení, které připojili k největšímu nastavitelnému radioteleskopu světa, americkému Green Bank Telescope v Západní Virginii.

S tímto zařízením vyslali silný rádiový signál k Měsíci a nechali ho odrazit od měsíčního povrchu, v oblasti místa přistání mise Apolla 15, na jihovýchodním okraji Moře dešťů. Na snímku jsou patrné detaily povrchu Luny, včetně meandrující brázdy Hadley Rille, což je zřejmě pozůstatek lávového tunelu, jemuž se probořil strop. 

Rádiové skenování Měsíce

Karen O'Neil a její kolegové vyvíjeli tuto technologii dva roky. Nakonec se jim podařilo na vzdálenost zhruba 384 tisíc kilometrů zobrazit objekty o velikosti 5 metrů. Když se vyslaný rádiový signál odrazil zpět, zachytila jej síť observatoří Very Long Baseline Array, která zahrnuje radioteleskopy s velkými anténami na různých místech USA.

TIP: Šikovný asistent: Měsíc pomáhá odhalovat tajemství vzdáleného vesmíru

Uvedený rádiový snímek Luny vznikl v listopadu 2020 a šlo o test, který prokázal, že nová technologie funguje. Tvůrci zařízení dál pracují na jejím vývoji a v dohledné budoucnosti by rádi „dohlédli“ mnohem dál. Spadeno mají na rádiové snímky ve vysokém rozlišení dalších objektů v blízkosti Země, ale i vzdálených planet Sluneční soustavy.

  • Zdroj textu
  • Zdroj fotografií

    Sophia Dagnello/NRAO/GBO/Raytheon/AUI/NSF/USGS


Další články v sekci