Reklama


Rozhovor: Když vozíky s hráči létají vzduchem

18.07.2018 - Komerční prezentace

Basketbal na vozíku je celosvětově nejrozšířenější kolektivní vozíčkářský sport. Atraktivní a pořádně tvrdý – hráči i s vozíky často doslova létají vzduchem. Českou reprezentaci a klub WBS Pardubice připravuje Jaroslav Menc. Pod jeho vedením tým například vyhrál Středoevropský pohár nebo zvítězil v základní skupině Euroligy


Reklama

Jak jste se k basketbalu na vozíku dostal?

Kamarád a zároveň kolega měl úraz, po kterém zůstal na vozíku. Chtěl dál sportovat a já jako trenér basketbalu věděl, že se košíková dá hrát i s tímto handicapem. Pídil jsem se po informacích a kontaktoval kluby v Praze a Brně. Začal jsem s nimi trénovat jako hráč, abych věděl, jaké to je. A v roce 2009 jsme založili klub v Pardubicích. 

Kolik se vás na první trénink sešlo?

Dorazilo šest lidí a téměř všichni dodnes hrají. Dnes je nás šestnáct, z toho čtyři ženy. 

A brzy se dostavily úspěchy…

Předminulá sezóna byla skvělá. Vyhráli jsme Středoevropský pohár, v Eurolize jsme zvítězili v základní skupině a postoupili do jednoho z finálních turnajů ve Španělsku. V rakouské lize, kam jsme se přihlásili, abychom mohli více hrát, jsme skončili druzí.

Jak je to vlastně s vozíky? Jsou speciální?

Jsou. Podobné se používají i na florbal či házenou. Musí hodně vydržet. Vozíčkářský basketbal je hodně tvrdá hra, vozíky i s připoutanými hráči létají vzduchem. O karamboly není nouze. Než jsme sehnali vozíky vlastní, chvíli to trvalo. Jsou docela drahé, cena se pohybuje zhruba mezi 120 až 150 tisíci za kus. A to není top, je to střední třída. Jen kola přijdou zhruba na 25 tisíc korun.

Nemáte někdy chuť s tím seknout? Přece jen to je spousta času a energie…

Samozřejmě se takové okamžiky sem tam vyskytnou. Ale jsme jeden tým – nejen na palubovce, ale i mimo ni. Po zápasech se mnohdy v hospodě potkáme i se soupeři a nad půllitry všechno důkladně probereme. Jednou do roka pořádáme v Pardubicích turnaj, který odpoledne pokračuje grilováním, a jen skončíme, už se všichni těší a hlásí na další ročník. Velmi mě to naplňuje.

Čemu dáváte přednost? Hladince, šnytu nebo máte raději mlíko?

Rozhodně hladinku, a moje pivo je plzeň. Naštěstí mám hospůdku, kde ji čepují, poblíž domova. Baskeťáci, i když už třeba žádnou soutěž nehrají, si rádi zaházejí a pak zajdou na jedno dvě. Ale to je asi u všech sportů stejné.

  • Zdroj textu:

    Komerční prezentace Pilsner Urquell

  • Zdroj fotografií: Pilsner Urquell

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Ilustrace průběhu úplného zatmění Měsíce 21. ledna 2019 znázorňuje postup měsíčního kotouče zemským polostínem (tzv. penumbra) i plným stínem (tzv. umbra). Všechny časové údaje odpovídají středoevropskému času (SEČ).

Vesmír

Když začal mramor Tádž Mahalu žloutnout, vynalezli si Indové metodu jeho čištění - stavbu pokryli říčním bahnem, které nečistoty vysálo.

Historie

Bílý kůň z Uffingtonu patří po Stonehenge k nejslavnějším pravěkým památkám v Británii. Obr z Cerne Abbas zase zosobňuje boha plodnosti. Možná jde však jen o podařený žert.

Zajímavosti

Násilí ve filmech přibývá. Naštěstí to nemá dopad do reálného světa.

Věda

Osmanská kavalerie našla během války větší uplatnění, než například jezdci na západní frontě

Válka

Rudá planeta v průzračné atmosféře a během globální prachové bouře

Vesmír

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907