Reklama


Rozhovor: Když vozíky s hráči létají vzduchem

18.07.2018 - Komerční prezentace

Basketbal na vozíku je celosvětově nejrozšířenější kolektivní vozíčkářský sport. Atraktivní a pořádně tvrdý – hráči i s vozíky často doslova létají vzduchem. Českou reprezentaci a klub WBS Pardubice připravuje Jaroslav Menc. Pod jeho vedením tým například vyhrál Středoevropský pohár nebo zvítězil v základní skupině Euroligy


Reklama

Jak jste se k basketbalu na vozíku dostal?

Kamarád a zároveň kolega měl úraz, po kterém zůstal na vozíku. Chtěl dál sportovat a já jako trenér basketbalu věděl, že se košíková dá hrát i s tímto handicapem. Pídil jsem se po informacích a kontaktoval kluby v Praze a Brně. Začal jsem s nimi trénovat jako hráč, abych věděl, jaké to je. A v roce 2009 jsme založili klub v Pardubicích. 

Kolik se vás na první trénink sešlo?

Dorazilo šest lidí a téměř všichni dodnes hrají. Dnes je nás šestnáct, z toho čtyři ženy. 

A brzy se dostavily úspěchy…

Předminulá sezóna byla skvělá. Vyhráli jsme Středoevropský pohár, v Eurolize jsme zvítězili v základní skupině a postoupili do jednoho z finálních turnajů ve Španělsku. V rakouské lize, kam jsme se přihlásili, abychom mohli více hrát, jsme skončili druzí.

Jak je to vlastně s vozíky? Jsou speciální?

Jsou. Podobné se používají i na florbal či házenou. Musí hodně vydržet. Vozíčkářský basketbal je hodně tvrdá hra, vozíky i s připoutanými hráči létají vzduchem. O karamboly není nouze. Než jsme sehnali vozíky vlastní, chvíli to trvalo. Jsou docela drahé, cena se pohybuje zhruba mezi 120 až 150 tisíci za kus. A to není top, je to střední třída. Jen kola přijdou zhruba na 25 tisíc korun.

Nemáte někdy chuť s tím seknout? Přece jen to je spousta času a energie…

Samozřejmě se takové okamžiky sem tam vyskytnou. Ale jsme jeden tým – nejen na palubovce, ale i mimo ni. Po zápasech se mnohdy v hospodě potkáme i se soupeři a nad půllitry všechno důkladně probereme. Jednou do roka pořádáme v Pardubicích turnaj, který odpoledne pokračuje grilováním, a jen skončíme, už se všichni těší a hlásí na další ročník. Velmi mě to naplňuje.

Čemu dáváte přednost? Hladince, šnytu nebo máte raději mlíko?

Rozhodně hladinku, a moje pivo je plzeň. Naštěstí mám hospůdku, kde ji čepují, poblíž domova. Baskeťáci, i když už třeba žádnou soutěž nehrají, si rádi zaházejí a pak zajdou na jedno dvě. Ale to je asi u všech sportů stejné.

  • Zdroj textu:

    Komerční prezentace Pilsner Urquell

  • Zdroj fotografií: Pilsner Urquell

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Jak se snesete s robotickým nadřízeným?

Věda

Zámek Valtice byl hlavním sídlem rodiny Lichtenštejnů do roku 1945.

Historie

Krasavec nad rýžovými poli

Tan-jang-Kchun-šan | 164,8 km

Nejdelší most světa, zapsaný i v Guinnessově knize rekordů, se nachází na vysokorychlostní železniční trati spojující Šanghaj a Nanking v provincii Ťiang-su na východě Číny. Viadukt Tan-jang-Kchun-šan se táhne v délce přes 160 km a prochází malebnou krajinou s rýžovými poli, kanály i jezery v blízkosti řeky Jang-c’-ťiang. Jeho výstavba započala roku 2006, zaměstnala bezmála 10 tisíc lidí a přišla asi na 8,5 miliardy dolarů, tedy zhruba 190 miliard korun

Zajímavosti

Zoborožec kaferský při intenzivním hledání potravy v jihoafrickém Krugerově parku

Příroda

Mars na snímcích sondy Mars Reconnaissance Orbiter. Vpravo situace po vypuknutí prachové bouře.

Vesmír

Prehistorické naleziště u Eynshamu v hrabství Oxfordshire, kde horko odhalilo nové monumenty

Věda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907