Rozsáhlý výzkum: Cvičení je pro duševní zdraví přínosnější než léky

06.03.2023 - Stanislav Mihulka

Doposud nejobsáhlejší tematická studie naznačuje, že fyzická aktivita je při léčbě deprese a úzkostí účinnější než poradenství nebo léky.

<p>Pohyb si do značné míry poradí s depresemi i úzkostmi</p>

Pohyb si do značné míry poradí s depresemi i úzkostmi


Reklama

Podle údajů Světové zdravotnické organizace (WHO) trpí přibližně jeden z osmi lidí na planetě (asi 970 milionů lidí) nějakou duševní poruchou. Ekonomiku to stojí každoročně asi 2,5 bilionů dolarů (přibližně 55 bilionů Kč). Už nějakou dobu také víme, že k dobré duševní kondici přispívá tělesný pohyb. Otázkou je, jak moc.

Cvičením k duševnímu zdraví

Odborníci Univerzity Jižní Austrálie zpracovali rozsáhlou studii, ve které zjišťovali, jak významný je vlastně přínos cvičení a dalších tělesných aktivit pro duševní zdraví. Výsledky doposud nejrozsáhlejšího výzkumu na toto téma zveřejnil odborný časopis British Journal of Sports Medicine.

Ben Singh a jeho tým zpracoval celkem 97 souhrnných studií a 1 039 experimentálních studií se 128 119 účastníky. Dospěli k tomu, že fyzická aktivita je extrémně prospěšná pro zmírňování symptomů deprese a úzkosti. Přínos je až takový, že tělesná aktivita je pro zvládání depresí a úzkostí 1,5 účinnější než konzultace s psychologem nebo standardně užívané léky.

Výzkumníci také zjistili, že cvičení může na duševní kondici působit rychle, již v řádu týdnů. Největší přínos z tělesné aktivity mají podle všeho lidé s depresí, těhotné ženy a ženy po porodu, fyzicky zdraví lidé, a také pacienti s HIV nebo s nemocnými ledvinami. 

TIP: Vědci objevili 44 genetických faktorů spojených s depresí

Náš výzkum potvrzuje, že cvičení může podstatně omezit projevy depresí a úzkostíZa velmi důležité považují zjištění, že pro zlepšení duševní kondice není nutné intenzivní a časté cvičení. Stačí se jen více hýbat,shrnuje závěry Ben Singh.

Reklama
Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Jaderný test z 25. července 1946 (označovaný jako „B – Baker“) se vůbec poprvé v dějinách uskutečnil pod hladinou moře. Američané při něm spustili bombu do hloubky 27 metrů a odpálili; naráz se tak vzedmulo půl milionu tun vody a 50 z 92 lodí bylo rozmetáno na prach. (foto: Wikimedia Commons, Library of CongressCC0)

Zajímavosti

Pouštní krajina s mustatilem v popředí snímku. Na podobném místě nalezli archeologové sedm tisíc let staré obětiště obsahující lidské a zvířecí ostatky. (foto: PLoS ONE, Melissa KennedyCC BY-SA 4.0)

Věda

Hrající si slůňata – stále v bezpečné blízkosti dohlížejících samic. (foto: Marek Velechovský - se souhlasem k publikování)

Příroda

V bitvě u Hradce Králové, známé také jako bitva u Chlumu či u Sadové, se na obou stranách dohromady utkalo na 430 000 mužů. S výjimkou bitvy u Lipska v roce 1813 nebojovalo nikde jinde za celé 19. století víc vojáků. (ilustrace: Wikimedia Commons, CC0)

Historie

Hvězdný terminátor představuje rozhraní mezi osvětlenou a neosvětlenou stranou planety. (ilustrace: University of California, Irvine, Ana LoboCC BY 4.0)

Vesmír

Když si někdo kýchne na Mount Everestu, jeho patogeny mohou na místě vydržet i staletí. (foto: Wikimedia Commons, TirthakanjiCC BY-SA 3.0 CZ)

Věda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907