Vědci objevili 44 genetických faktorů spojených s depresí

30.04.2018 - Stanislav Mihulka

Podle vědců se kořeny deprese ukrývají v genech

<p>Deprese bývá záludná a někdy i smrtící</p>

Deprese bývá záludná a někdy i smrtící


Reklama

Mezinárodní skupina více než 200 vědců zmapovala genetické základy deprese více do hloubky, než kdy předtím. Podařilo se jim vytipovat celkem 44 genetických faktorů spojených s tímto záludným onemocněním. Třicet z nich přitom doposud nebylo spojováno s depresí.

Genetika samozřejmě není jedinou příčinou rozvoje nebezpečné deprese. Svoji roli nepochybně sehrávají i životní zkušenosti nebo třeba kondice. Také obéznější lidé mají větší sklon k depresím. Geny jsou ale v tomto onemocnění podle všeho velice významné.

TIP: Sebevražedné myšlenky lidí s depresí mají spojitost se zánětem mozku

Výsledky výzkumu teď mohou využít lékaři. Čeká je výzkum dotyčných genů, v němž se budou snažit objevit slabá místa mechanismu rozvoje deprese, na které by se mohla zaměřit budoucí léčba.

Reklama

  • Zdroj textu:

    King’s College London, Nature Genetics

  • Zdroj fotografií: CC0 Creative CommonsDalší články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Nejstarší dosavadní doklad o užívání opia pochází z Mezopotámie - 3400 let př. n. l. Sumerové označovali mák setý, z něhož se opium získává, jako „radostnou rostlinu“. Samotný název „opium“  pochází ze starověké řečtiny (ópion) a znamená „šťáva z rostliny“. (foto: Unsplash, Tim Cooper, CC0)

Věda
Zajímavosti

O psy po zesnulé královně Alžbětě II. se podle britských médií bude starat její syn Andrew. (foto: Profimedia)

Revue

Jakýkoliv pokus o dodatečnou úpravu, umazání části textu nebo jeho vyškrábání perořízkem po sobě na ovčí kůži zanechal viditelnou vadu na povrchu. (ilustrační foto: PixabayCC0)

Historie

Příslušníci Wehrmachtu v civilu tráví slunečný den v jedné z francouzských vil. (foto: Wikimedia Commons, Joachim DöhlerCC BY-SA 4.0)

Válka

Neptun na výřezu snímku kamery NIRCam, ze 12. července 2022. (foto: NASA, ESA, CSA, STScI; Joseph DePasqualeCC BY-SA 4.0)

Vesmír

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907