Rudolf a Matyáš: Zrod sváru mezi bratry

02.05.2016 - Michal Šimo

Jestli měli oba bratři něco společného, pak to byla vzájemná nevraživost


Reklama

Základ jí nevědomky položil Maxmilián I. a jeho silně katolicky založená manželka Marie Španělská, když společně vdechli život svému prvorozenému synovi. Právě Rudolf zdědil po svém otci nárok na habsburskou doménu. Pětice jeho bratrů se musela smířit s druhořadými státnickými rolemi. Nutno však dodat, že se jim rozhodně nevedlo špatně. Stačilo to mladšímu bratru Arnoštovi, Václavovi i Maxmiliánovi. Ctižádostivého Matyáše to však nakonec přece jen plně neuspokojilo.

Přehlížený bratr

Na rozdíl od druhorozeného Arnošta, kterému se reálně rýsovala příležitost uchopit polskou královskou korunu, a dvou mladších bratrů prodlévajících na Pyrenejském poloostrově s nadějí, že po Filipovi II. zdědí španělskou říši, měl v pořadí třetí nejstarší Matyáš vyhlídky mnohem skromnější. V lepším případě mohl počítat se ziskem některého význačného biskupství. A takovéto důstojenství bylo nadmíru ctižádostivému Matyáši spíše k zlosti.

Příroda navíc Matyáše obdařila neutuchající touhou po moci, která ho nakonec vehnala do urputného boje o politické postavení. Těžko říct co se Matyášovi honilo hlavou, když musel být roku 1573 jako člen císařského dvora přítomen Rudolfově velkolepé uherské korunovaci, kde se společně s ním zúčastnil připraveného rytířského klání. Smíšené pocity nejspíš zakusil i o pár let později v Praze při dvorské slavnosti, které musel přihlížet s vědomím, že se obdobných poct nejspíš nikdy nedočká. Možná již tehdy to pro něj představovalo trpký pohár vína. Nedával však na sobě prozatím nic znát. A to i ve chvíli, kdy mu císař Maxmilián dlouho nedával naději na nějaké důstojnější zaopatření.

Když nakonec na srdce nemocný panovník podlehl dlouholetým zdravotním potížím, získal Rudolf všechny očekávané tituly, o něž za necelých třicet let svede s Matyášem urputný boj. To nejlákavější jablko sváru přitom tvořilo právě české království, kam i samotný Rudolf za velké slávy přemístil z Vídně své hlavní sídlo. Psal se zrovna rok 1583 a spory Matyáše s Rudolfem se začínaly pomalu ale jistě přiostřovat.

 
  • Zdroj textu:

    Tajemství české minulosti 3/2010

  • Zdroj fotografií: Wikipedie

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Templáři bývali ve výběru daní efektivnější než panovník – což vyvolávalo nenávist šlechticů.

Zajímavosti

Významným zdrojem ultrajemných částic je spalování – doprava, vytápění, průmyslová výroba, lesní požáry a výbuchy sopek.

Věda
Reklama

Americký Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA) prozkoumal nová data roveru Curiosity z Marsu a zjistil, že se na rudé planetě nečekaně pohybuje hladina kyslíku. 

Vesmír

Uvítání v Římě. Ne vždy čekaly na americké vojáky jen polibky mladých dívek

Válka

Jestliže výše postavený šimpanz přihlíží tomu, jak probíhá čištění srsti mezi dvěma níže postavenými jedinci, skončí očista mnohem dřív

Příroda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907