Rudolf a Matyáš: Zrod sváru mezi bratry

02.05.2016 - Michal Šimo

Jestli měli oba bratři něco společného, pak to byla vzájemná nevraživost


Reklama

Základ jí nevědomky položil Maxmilián I. a jeho silně katolicky založená manželka Marie Španělská, když společně vdechli život svému prvorozenému synovi. Právě Rudolf zdědil po svém otci nárok na habsburskou doménu. Pětice jeho bratrů se musela smířit s druhořadými státnickými rolemi. Nutno však dodat, že se jim rozhodně nevedlo špatně. Stačilo to mladšímu bratru Arnoštovi, Václavovi i Maxmiliánovi. Ctižádostivého Matyáše to však nakonec přece jen plně neuspokojilo.

Přehlížený bratr

Na rozdíl od druhorozeného Arnošta, kterému se reálně rýsovala příležitost uchopit polskou královskou korunu, a dvou mladších bratrů prodlévajících na Pyrenejském poloostrově s nadějí, že po Filipovi II. zdědí španělskou říši, měl v pořadí třetí nejstarší Matyáš vyhlídky mnohem skromnější. V lepším případě mohl počítat se ziskem některého význačného biskupství. A takovéto důstojenství bylo nadmíru ctižádostivému Matyáši spíše k zlosti.

Příroda navíc Matyáše obdařila neutuchající touhou po moci, která ho nakonec vehnala do urputného boje o politické postavení. Těžko říct co se Matyášovi honilo hlavou, když musel být roku 1573 jako člen císařského dvora přítomen Rudolfově velkolepé uherské korunovaci, kde se společně s ním zúčastnil připraveného rytířského klání. Smíšené pocity nejspíš zakusil i o pár let později v Praze při dvorské slavnosti, které musel přihlížet s vědomím, že se obdobných poct nejspíš nikdy nedočká. Možná již tehdy to pro něj představovalo trpký pohár vína. Nedával však na sobě prozatím nic znát. A to i ve chvíli, kdy mu císař Maxmilián dlouho nedával naději na nějaké důstojnější zaopatření.

Když nakonec na srdce nemocný panovník podlehl dlouholetým zdravotním potížím, získal Rudolf všechny očekávané tituly, o něž za necelých třicet let svede s Matyášem urputný boj. To nejlákavější jablko sváru přitom tvořilo právě české království, kam i samotný Rudolf za velké slávy přemístil z Vídně své hlavní sídlo. Psal se zrovna rok 1583 a spory Matyáše s Rudolfem se začínaly pomalu ale jistě přiostřovat.

 

Reklama

  • Zdroj textu:

    Tajemství české minulosti 3/2010

  • Zdroj fotografií: Wikipedie

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Motýl Greta oto žije ve Střední a Jižní Americe až po jižní oblasti Chile. Migruje však na velké vzdálenosti a byl pozorován až v Mexiku a Texasu.

Příroda

Zařízení označovaná jako exosuits představují měkkou variantu podstatně robustnějších robotů.

Zajímavosti

Kočky jsou jedním z nejhorších invazních druhů dneška.

Věda

Nová vizualizace jedné z nejextrémnějších hvězd.

Vesmír

Loď Altalena přivážející zbraně pro Irgun se stala cílem palby vládních jednotek židovského státu. (kolorováno).

Válka
Historie

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907