Špilberské kasematy: Nejobávanější kriminál v Evropě

06.11.2016 - Janka Ryšánek Schmiedtová

Kasematy -<p>Vězni byli zavřeni v tmavých kobkách, kde napůl stáli a napůl viseli připoutáni do železného opasku zakovaného do zdi</p>
Kasematy -

Vězni byli zavřeni v tmavých kobkách, kde napůl stáli a napůl viseli připoutáni do železného opasku zakovaného do zdi


Reklama

Vysoké zdi působí už na první pohled nedobytně. Ani útěk z nich nebyl možný. Špilberské kasematy byly vězením, před nímž se třásli i ti nejotrlejší kriminálníci.

Život v poutech

Hrad Špilberk, stojící uprostřed stejnojmenného parku, založil Přemysl Otakar II. v době, kdy byl ještě moravským markrabětem. Přebýval tu mimo jiné i Karel IV. s Blankou z Valois. Po roce 1620 zde zřídili vězení pro zajatce z moravského stavovského povstání. Později hrad odolal tříměsíčnímu obléhání švédskými vojsky. A opět se naplnil vězni. Postupem času se stal dokonce nejobávanějším kriminálem v tehdejší Evropě.

Tamější kasematy byly doslova postrachem. Za habsburské monarchie si tu odpykávají tresty ti nejhorší rebelové a vyvrhelové. Zavřeni v tmavých kobkách, kde napůl stáli a napůl viseli připoutáni do železného opasku zakovaného do zdi. Ruce a nohy jim vězely v poutech a řetězy je spojovaly se železnou tyčí, která prý procházela všemi celami v patrech nad sebou. Šance na útěk ze Špilberku? Nulová! Všichni tu navíc trpěli silnou podvýživou. Celé týdny se prý střídaly jen dva druhy polévek: bramborová bez brambor a kroupová s pěti kroupami. Po té následovaly tři kousky masa velikosti hrachu s bramborovým příkrmem a večer obvykle vařená bílá řepa.

Prominentní vězeň

V pevnosti se také nacházela mučírna s nástroji jako palečnice, skřipec, kleště nebo pepřenka. O co šlo? Nádobka naplněná pepřem se vkládala mučeným do úst, aby nebylo slyšet jejich kvílení! Posledním vězněm se podle legendy stal sám císař Josef II. Na jedinou hodinu se nechal zavřít do dřevěné kobky určené pro nejtěžší zločince. Ihned potom, co vyšel ven, nechal tyto žaláře zrušit a přestěhovat vězně do jiných, o něco milosrdnějších cel.  

 

 

  • Zdroj textu:

    Otazníky historie 5/2012

  • Zdroj fotografií: Profimedia

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Upír obecný (Desmodus rotundus), někdy nazývaný též upír rudý nebo upír velký, je druh tropických netopýrů žijící ve Střední a Jižní Americe.

Věda

Základna nově nalezeného korálového útesu je široká 1,5 kilometru a jeho vrchol se v nejvyšších bodech nachází 40 metrů pod hladinou moře.

Zajímavosti
Reklama

Příslušníci 101. výsadkové divize během operace Anaconda v březnu 2002.

Válka

Na jednání v Ženevě nemohl chybět Edvard Beneš. Z Prahy přijeli Karel Kramář, předseda Národního výboru a vůdce strany státoprávně demokratické, Václav Klofáč, místopředseda Národního výboru a vůdce českých národních socialistů, agrárník František Staněk, předseda Českého svazu poslanců, Gustav Habrman za sociální demokraty, státoprávní demokrat Antonín Kalina, šéf Maffie Přemysl Šámal, ředitel Živnobanky Jaroslav Preiss a ředitel Agrární banky Karel Svoboda. Později dorazil i Mořic Hruban za moravské katolíky.

Historie

Sir John Julius Angerstein na portrétu Thomase Lawrence z roku 1790.

Zajímavosti

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907