Špork kontra Kinský: S hrabětem nebylo radno si zahrávat!

14.12.2016 - Josef Veselý

František Antonín Špork měl kromě lovu, knih a umění i jednu velice zvláštní zálibu. Liboval si ve vyvolávání sporů

Tribunál -<p>Když byl Špork obviněn z kacířství a hrozilo mu doživotní vězení, pochopil, že spor s jezuity přehnal, a rychle se s nimi udobřil</p>
Tribunál -

Když byl Špork obviněn z kacířství a hrozilo mu doživotní vězení, pochopil, že spor s jezuity přehnal, a rychle se s nimi udobřil


Reklama

Jedním z největších nepřátel Františka Antonína Šporka byl kancléř František Ferdinand Kinský. Špork mu vyčítal zaujatost v několika svých sporech, které rozhodoval a jež se týkaly jeho dluhů.

Pohoršený kancléř

Když Kinský vážně onemocněl, napsal mu Špork „silný“ dopis, v němž mu vyčetl, že mu ubližuje, když věří nesvědomitému prokurátorovi, a vyzval ho k projevu účinné lítosti. Tvrdil mu, že jeho těžkou nemoc nezpůsobilo ani tak stáří či tělesná slabost, ale potlačování neviny. Pan kancléř se kvůli tomuto dopisu naštval natolik, že vstal z lože a rychle se uzdravil. Procesy se tak rozjely naplno.

A aby toho nebylo málo, do všeho se ještě zapletl Šporkův mladší bratr. Byl to psychopat a duševně nemocný člověk se sklony k sadismu. Zavraždil svého štolbu a pokusil se otrávit i svoji ženu. Když po dalším pokusu o vraždu komorníka začal vyhrožovat i svému bratrovi a manželce, že je dá též zavraždit a jejich majetek zapálit, byl obžalován. František Antonín Špork mu zajistil advokáta, universitního profesora Václava Neumanna z Puchholzu. Ten byl považován za jednoho nejlepších v zemi a zdál se jako skvělá volba. Bohužel se pan advokát dostal do sporu se samotným hrabětem. Hrabě ho obvinil, že mu neodevzdal všechny bratrovy peníze a šperky a následovala žaloba. Mohlo by se zdát, že se teď Václav Neumann vrhne na vlastní případ, ale ne. Stále a možná ještě horlivěji obhajoval Šporkova bratra. A tak se stalo, že dluhy mladšího bratra neustále narůstaly a František Antonín nemohl nebo nechtěl platit. A byla tu první exekuce.

Do jeho zámku v Lysé nad Labem vtrhlo pětadvacet husarů, kteří se přes veškeré protesty stáhli teprve tehdy, když se vykázal kvitancí o zaplacení příslušné sumy několika desítek tisíc zlatých. Trápení Františka Antonína tím však neskončilo, protože advokátu Neumannovi se podařil husarský kousek a mladší Šporkův bratr byl zbaven obvinění. Vrátil se do Heřmanova Městce naplněn ještě větší záští k manželce a k staršímu bratrovi. Okamžitě dal zničit všechno, co tu František Antonín stačil za krátkou dobu pořídit – zahradu se zahradnickým domkem i nový nábytek v zámku. Na oslavu takto vydařeného návratu uspořádal pitku, při níž „se jako prase vyválel v kaluži piva a bratřil se se špatnou selskou chátrou.“ Za vším zlým viděl prsty svého staršího bratra, zatímco hrabě Špork obviňoval ze všech svých trampot advokáta Neumanna. 

Reklama

  • Zdroj textu:

    Tajemství české minulosti 5/2011

  • Zdroj fotografií: WikipedieDalší články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Nejstarší dosavadní doklad o užívání opia pochází z Mezopotámie - 3400 let př. n. l. Sumerové označovali mák setý, z něhož se opium získává, jako „radostnou rostlinu“. Samotný název „opium“  pochází ze starověké řečtiny (ópion) a znamená „šťáva z rostliny“. (foto: Unsplash, Tim Cooper, CC0)

Věda
Zajímavosti

O psy po zesnulé královně Alžbětě II. se podle britských médií bude starat její syn Andrew. (foto: Profimedia)

Revue

Jakýkoliv pokus o dodatečnou úpravu, umazání části textu nebo jeho vyškrábání perořízkem po sobě na ovčí kůži zanechal viditelnou vadu na povrchu. (ilustrační foto: PixabayCC0)

Historie

Příslušníci Wehrmachtu v civilu tráví slunečný den v jedné z francouzských vil. (foto: Wikimedia Commons, Joachim DöhlerCC BY-SA 4.0)

Válka

Neptun na výřezu snímku kamery NIRCam, ze 12. července 2022. (foto: NASA, ESA, CSA, STScI; Joseph DePasqualeCC BY-SA 4.0)

Vesmír

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907