Sportem ku zdraví: Na strojích ve fitcentrech je víc bakterií než na WC

08.05.2018 - Kateřina Helán Vašků


Reklama

Badatelé zkoumali vzorky z 27 různých nářadí a strojů ze tří tělocvičen a výsledek je šokoval. Navzdory doporučením, aby sportovci dezinfikovali nástroje před použitím i po něm, obsahovala některá zařízení až 362krát víc bakterií než sedátko toalety

Specialisté z laboratoře EmLab P&K podrobili testům tři běžecké pásy, tři tréninková kola a činky různých hmotností. Výsledky stanovili podle počtu životaschopných bakteriálních buněk, respektive podle míry „jednotek tvořících kolonie“ neboli colony-forming units (CFU). Na každém zkoumaném zařízení tak detekovali zhruba milion bakterií na 6,5 cm² neboli na palec čtvereční.

TIP: Experiment hledá odpověď na citlivou otázku: Jsou ženy čistotnější než muži?

Šlo přitom především o kmeny způsobující infekce kůže a řadu dalších nemocí, z nichž některé již odolávají antibiotikům. Na běžeckém pásu se nacházelo 1 333 432 CFU, tedy 74krát víc než na kohoutku veřejné toalety, a podobný údaj vědci zjistili také u tréninkového kola. Na volných činkách číhalo 1 158 381 CFU, což je 362násobek oproti prkénkům veřejného WC.

Reklama

  • Zdroj textu:

    100+1 zahraniční zajímavost

  • Zdroj fotografií: ShutterstockDalší články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Nejdražší kartička Pokémon TCG se loni prodala v přepočtu za neuvěřitelných 8,2 milionu korun. (ilustrační foto: Shutterstock)

Zajímavosti

Dostupnost kyslíku bude pro pilotované vesmírné mise klíčová. (foto: NASACC0)

Vesmír

Vydáte-li se do národního parku Inthanon v severním Thajsku, zastavte se ve vesnici Ban Khun Klang. U ní najdete botanickou zahradu věnovanou stromovým kapradinám. (foto: © Topi Pigula - se souhlasem k publikování)

Příroda

(ilustrační foto: Wikimedia Commons, Satyamon1993CC BY-SA 4.0)

Věda
Zajímavosti

Evropští lídři 50. let - Richard hrabě von Coudenhove-Kalergi (zcela vlevo) býval označován jako prorok či velvyslanec Evropy. (foto: Wikimedia Commons, van Duinen (Anefo), CC0 1.0)

Historie

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907