Strašidelný název, ale kouzelný pomocník. To je kyselina na pleť

08.10.2021 - Komerční prezentace

Když uslyšíte slovo „kyselina“, obvykle vás nenapadne, že by mohla sloužit i k něčemu dobrému. Jenomže u té na pleť to právě tak je! Víte, jaké druhy kyseliny na pleť existují a k čemu vlastně slouží?


Reklama

Co jsou kyseliny?

Slovo „kyselina“ dobře známe ještě z hodin chemie. V kosmetologii se široce používají AHA (rozpustné ve vodě) a BHA (rozpustné v tucích) kyseliny, které vykonávají funkce tzv. exfoliantů: nejprve rozpouští odumřelé buňky kůže, poté podporují její obnovu. Po odstranění odumřelých kožních buněk se do pleti lépe vstřebávají užitečné látky z krému, toneru nebo séra. Kromě toho jsou kyseliny zodpovědné za obnovu pokožky nebo její hloubkové čištění.

Jak kyseliny fungují?

Hlavním úkolem kyselin je odstranění odumřelých kožních buněk a obnova kůže. Ve věku 20 až 30 let trvá proces plné obnovy buněk přibližně 28 dní. Ke čtyřicítce se vše značně zpomaluje, což vede ke ztrátě barevného tónu, matnosti a nerovnosti pleti. Právě kyseliny pomáhají pokožce s krásným a zdravým vzhledem. To ale neznamená, že se kyseliny před třicítkou nesmí používat. Právě naopak, v mladším věku zase aktivně bojují proti akné, černým tečkám a viditelně zlepšují stav pleti.

AHA kyseliny

AHA kyseliny (nazývané také ovocné) se přirozeně vyskytují v ovoci a zelenině. K tomuto druhu kyselin patří kyselina glykolová extrahovaná z cukrové třtiny, kyselina mléčná, mandlová či vinná. Kromě exfoliačních vlastností mají AHA kyseliny zvlhčující, protizánětlivé, antioxidační a bělící účinky.

Tyto kyseliny nejsou schopny pronikat hluboko do pleti, ale perfektně fungují na jejím povrchu. Kosmetické přípravky s tímto druhem kyselin udržují hydrataci, proto se mohou používat i u suššího typu pleti. Dále zabraňují vzniku nežádoucích šupinek a velice dobře pomáhají předcházet akné, zesvětlují pigmentové skvrny, vyhlazují vrásky, čistí a zužují póry.

K nejpopulárnějším a nejúčinnějším kosmetickým přípravkům s AHA a BHA kyselinami patří The Ordinary AHA 30% + BHA 2% Peeling Solution. Právě tahle kombinace kyselin velmi často poskytuje ten nejlepší výsledek: AHA kyseliny odstraní odumřelé kožní buňky, zatímco BHA pronikají hlouběji a důkladně čistí póry.

BHA kyseliny

Jedná se o kyselinu salycilovou. Díky svým schopnostem rozpouštět tuky jsou BHA kyseliny ideální na mastný typ pleti. Tento druh kyselin aktivně a do hloubky čistí póry od veškerých nečistot a zužuje je, reguluje funkce mazových žláz, má antibakteriální účinky, zrychluje proces regenerace kůže, zlepšuje elasticitu pleti, efektivně bojuje proti pigmentovým skvrnám a jizvám po akné, vyrovnává barevný tón a mikroreliéf pleti.

Reklama

  • Zdroj textu:

    Komerční prezentace

  • Zdroj fotografií:

    Pexels
Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Fosilie ptakoještěra Balaenognathus maeuseri byla nalezena v německém lomu a byla popsána paleontology z Anglie, Německa a Mexika. (ilustrace: University of Portsmouth, Megan JacobsCC BY-SA 4.0)

Věda
Zajímavosti

Ratibořický zámek pravděpodobně zažil nejedno dostaveníčko paní kněžny s Metternichem… (Wikimedia Commons, KozuchCC BY-SA 3.0 + Wikimedia CommonsCC0)

Historie

Roztavená láva stéká z ostrova Havaj do Tichého oceánu. (foto: Shutterstock)

Příroda

Jak by asi vypadala obloha na planetě uvnitř kulové hvězdokupy? (ilustrace: Shutterstock)

Vesmír

V roce 2022 bylo objeveno pouhých 13 případů infekce vlasovcem medinským. Ještě v 80. letech minulého století jich byly miliony. (foto: The Carter Center, Louise GubbCC BY 4.0)

Věda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907