Tadeáš Hájek z Hájku: Přírodovědec a astronom

10.02.2017

Tadeáš Hájek z Hájku -<p>Přednášel na pražské univerzitě matematiku a astronomii, psal vědecká pojednání o hvězdách i o pivu a přeložil do češtiny nádherný Matthioliho herbář</p>
Tadeáš Hájek z Hájku -

Přednášel na pražské univerzitě matematiku a astronomii, psal vědecká pojednání o hvězdách i o pivu a přeložil do češtiny nádherný Matthioliho herbář


Reklama

Tadeáš se narodil do rodiny pražského univerzitního bakaláře Šimona Hájka z Hájku. Odmalička doma přicházel do styku s knihami a rukopisy, které mu otevřely cestu k tehdejšímu vědění.

Studia v Evropě

S podporou otce studoval v Praze, Vídni, Bologni a Miláně. Od počátku se zaměřoval na medicínu, ale hluboce ho zaujala také matematika a astronomie. Přitom vydával astrologické kalendáře a dovedně kombinoval své znalosti hvězdné oblohy s lidovou a oblíbenou astrologií, která přinášela potřebné finance pro další výzkumy. Po návratu domů do Prahy provozoval lékařskou živnost a několik let strávil jako polní lékař ve vojsku.

Přednášel na pražské univerzitě matematiku a astronomii, psal vědecká pojednání o hvězdách i o pivu a přeložil do češtiny nádherný Matthioliho herbář. V astronomii byl Hájek originálním badatelem – určitě nejlepším českým astronomem raného novověku – a své poznatky si vyměňoval s mnoha evropskými vědci. Zajímal se hlavně o problematiku pohybu planet a komety. Díky zásluhám z lékařské služby u armády obdržel úřad protomedika (zemského lékaře Království českého) a v návaznosti na to v roce 1572 místo dvorního lékaře císaře Maxmiliána II. Panovníkův syn Rudolf II. po svém nástupu na trůn konečně plně využil vědeckých schopností dvorního lékaře Hájka mimo jiné i k tomu, aby vedl alchymistické laboratoře a odhaloval diletanty a podvodníky mezi novými adepty.

Kromě toho, že dohlížel na odbornou úroveň pestré společnosti na pražském dvoře, se stal Hájek jakýmsi jádrem vědecké pracovní skupiny, která se s koncem 16. století dávala v Praze dohromady. Díky jeho doporučení a pozvání pobýval u dvora alchymista John Dee nebo věhlasný astronom Tycho Brahe, jehož asistentem byla další vycházející vědecká hvězda, Jan Kepler. Neúnavnou činorodostí Tadeáše Hájka se vyvíjela i lékařská věda a rozhodně není náhoda, že první veřejnou pitvu v Čechách provedl Jan Jessenius v Praze jen pár měsíců před Hájkovou smrtí. 

Reklama

  • Zdroj textu:

    Tajemství české minulosti 6/2013

  • Zdroj fotografií: Wikipedie

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Pekelná studna – návštěva tohoto mýty opředeného místa musela být pro jeskyňáře dechberoucím a do jisté míry i mysteriózním zážitkem. 

Věda

Navrátilci končili v karanténě, kde jim zabavili věci a agenti StB je tlačili ke spolupráci.

Historie

Střelnice, či holubník?

The Wonderful Barn
kde: Irsko | kdy: 1743

„Nádherná stodola“ stojí v irském Leixlipu od roku 1743: Projekt financovala Katherine Conollyová a jde o jeden z následků velkého hladomoru, který zemi sužoval v letech 1740–1741. Filantropka chtěla zaměstnat dělníky v nouzi, a tak je najala na vybudování prapodivné stavby ve tvaru vývrtky. Dodnes není zcela zřejmé, zda měla stodola také nějaké praktické využití. Podle některých teorií její špička sloužila jako holubník, jiné zas hovoří o ideálním prostoru pro sportovní střelbu. (foto: Shutterstock)

Zajímavosti

Kolo od vozu tvoří součást skupiny galaxií vzdálené asi 400 milionů světelných let. Obvod Kola představuje ohromná prstencovitá struktura o průměru 100 tisíc světelných roků, složená z hvězdotvorných oblastí plných extrémně jasných a hmotných stálic.

Vesmír

Nelze pochybovat o tom, že lesů závratně rychle ubývá. Takto vypadá odlesňování v Brazílii - dobytek se pase na místě, kde ještě nedávno byl prales.

Příroda

<p>V Buddhově rodišti - chrám zasvěcený královně Máje ukrývá i kámen označující přesné místo Buddhova narození.</p>

Cestování

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907